oon alkoholistiperheen aikuinen lapsi ja pääsin sieltä pois terapian avulla ja nyt mulla on asiat aika hyvin. Pari sisarusta ja muutama ystävä käyttää päihteitä. Ne kaataa mulle omia ongelmia ja oon sanonu, että saavat itse hoitaa ongelmansa. Yrittävät syyllistää mua ja haukkuvat itsekkääksi . N30
olenko
itsekäs??
7129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei tarvitse olla kenenkään likasanko, sillä sinäkään et pysty heitä raitistamaan, ellei heillä ole siihen omaa tahtoa.
Päihteilijät aina takertuvat muihin kerjätessään myötätuntoa, rahaa, ja kaatavat kurjuutensa toisen niskaan.
Elä omaa elämääsi.
Et ole itsekäs, vaan sinulla on terve itsesuojeluvaisto.
miten sä pääsit elämässä eteenpäin? mä oon ihan jumissa tässä helvetissä. joudun asumaankin porukoilla, en vaan pääse mihinkään omin voimin.
mulle ois tärkeetä, että äiti rupeis oleen rehellisempi ja sallis keskustelua mun näkökulmastakin. se on aina ollu mahdotonta. sellasta helvettiä ei hänen mukaansa ollut ja hän ei ansaitse paskaa niskaansa. se elää jossain valeessa ja kokee sen turvallisimmaks, tulee ajoittain oikastua sitä asiaa ja sitten se on niin loukattu ja romahtamas että ei mitään rajaa.
mun nuoruus oli kymmenen vuotta viinaa ja henkistä ja fyysistä väkivaltaa. sen perään toiset kymmenen samaa helvettiä ilman viinaa. ulospäin hän osas ja osaa esittää toista roolia ja meidän hätää ei missään huomattu.
mä oon 31-vuotiaana sama elävä kuollut kuin 10-vuotiaana. ja asunkin porukoilla. helvetin noloa.
paha sanoa miten paljon pitäis jaksaa sisarusten ja ystävien päihdeongelmaa. sisarusten kans on sama tausta ja ovat samaa perhettä, onhan siinä pieni jaksamisen ja auttamisen itsestäänselvyys. mutta ei se käytännössä aina toimi ja sen ei saa antaa vahingoittaa itseään ja muita läheisiään. oma sisarukseni on myös päihdeongelmainen ja valitettavasti perheellinen. ei olla väleissä. jos oisin kunnossa pistäisin sen miettiin millaista elämää perheellisenä elää. mutta en mä oo. ihmeen rauhas se on antanu mun loisia porukoilla.
mun äiti poraa lapsenlapsensa kohtaloa, mutta ei tajua millasta meillä on ollu.
voi kun ois oma palsta läheisille.
www.al-anon.fi/ryhmat
vertaistukea läheisille
http://www.paihdelinkki.fi/keskustelu/viewforum.php?f=15&sid=11cbce9589ee4c935add021184af8971
http://www.paihdelinkki.fi/keskustelu/viewforum.php?f=2&sid=11cbce9589ee4c935add021184af8971
Älä roiku kiinni äidissäsi.
enhän mä mitään roiku, mitä sillä tarkotatkaan.
elämä vaan on helvettiä ja mihinkään siitä en pääse. pitäiskö näistä kymmenen raittiin vuoden jälkeen puhua jo lastenkin näkökulmasta, vai pitäiskö vaan antaa mennä näin. kaikki on valeen päällä ja äiti ei tajua miten tärkeetä ois jo siitä helvetistä puhua. se ei itse siitä sano sanaakaan, kehuu vaan miten hän on antanu niin paljo perheelle, ja kun mä sanon millasta oikeesti on ollu, se sanoo eikö mitään hyvää sanottavaa oo. on kyllä, mutta miks ei voida puhua asiat selviks ton helvetin osalta vihdoin. tästä ei meistä kukaan koskaan parane, mutta auttais jos saatais puhuttua siitä helvetistä ihan sellasena kun se on ollu.
meitä meinaan hakatiin haukuttiin ja alistettiin ala-asteelta ylä-asteelle vähintään viikottain yleensä useemmin. se hakkas myös juoppoäijäänsä. äijä hakkas meitä äitin kannustaessa ja nauttiessa meidän hakkaamisesta tarttematta itseään rasittaa koko ajan.
viinaa meni niin perkeleesti aina kun oli töistä vapaata. työnsä ja kulissinsa se hoiti aina tosi hienosti, meille se vaan oli sen selvänä olles ihan samaa helvettiä.
ulospäin kulissit oli hienot ja meidän niskaan kaadettiin äitin väsymys. me väsytettiin äitin ja ulkopuolisten mukaan äitiä hengiltä. tosiasias me oltiin äitin helvetissä.
sitä se on tän asian käsittely tänäkin päivänä. sen hengiltä väsyttämistä. harvoin sille siitä puhutaan, joskus on pakko jos se oikein vetää uhriroolia. koskaan sitä ei syytetä, haluttais ainoostaan puhua asioista sellasina kun ne on ollu ja jättää ne sitte taakse. vaikee jättää niitä valeen taakse, totuuden taakse olis paljo helpompi.
tää on paskaa tekstiä kun en jaksa keskittyä tähän. tää on helvetin noloa aikuisen porata jotain lapsuuden helvettiä. mutta mä en oo tästä mihinkään päässy ja aika huonot on ennusteet jatkossakaan tästä suosta nousta.
ois aika hankkia omaa elämää, se vaan on tosi vaikeeta.
"ois aika hankkia omaa elämää, se vaan on tosi vaikeeta."
Miksi? Hanki oma kämppä ja duuni toiselta paikkakunnalta.