Heippa! Onko kukaan käynyt yksin lomareissulla? Kannattaako? Uskaltaako?
Itselleni olisi vaikeassa elämäntilanteessani hyvä lähteä nyt haukkomaan happea ulkomaille, uuteen paikkaan. Ja vielä kun äkkilähtöjäkin on hyvillä hinnoilla, niin heleppo olisi pakata reppu ja lähtä viikoksi lämpimmää :)
Yksin reissuun??
5
369
Vastaukset
- Pelko pois
Eipä ole kukaan tähän asti tullut mitään sanoneeksi, joten jospa sitä. Ja hyväntahtoisesti kysyn, että kukas sinut nyt siellä lomareissulla söisi kun siitä uskaltamisesta kysyt. Huomaat kyllä, että olo tuntuu heti toisenlaiselta kun olet varannut sen matkan ja palattuasi manaat kuitenkin, että olipa siinä riivatun lyhyt viikko. Ja kun kerran yksin matkustat niin älä nyt ensimmäiseksi niitä perhekohteiksi mainostettuja katsele, vaikka mistäs senkin tietää millaisia yksinhuoltajia milloinkin on liikkeellä.
- vinkki2
Kannattaa tietysti lähteä. Reissussa kotimaan huolet unhottuu. Yksin on tietysti epäkäytännöllisempää matkustaa kun esim matkatavaroista ja omaisuudesta pitää koko ajan huolehtia yksin. Toisaalta voi itse päättää aikatauluista ja paikoista joissa haluaa käydä. Kohteeksi valitsisin paikan josta löytyy edullinen yhden hengen hotellihuone. Turha maksaa kovin paljon ylimääräistä sen vuoksi että yksin matkustaa.
Minulle sopii yksin matkustaminen oikein hyvin ja mielelläni silloin tällöin teen reppureissun ihan yksikseni. Silloin ei tarvitse miettiä, mitä reissukaveri haluaa tai ei halua tehdä, voi mennä ja olla oman päänsä mukaan. Tässä matkakertomus viime vuonna yksin tekemältäni reissulta. Ehkä suuntaan syksyllä yksikseni Portugaliin....?
http://my.opera.com/Taikaranta/blog/balkantrail-2010- Opiskelija12321312
Itse kävin 16-vuotiaana ensimmäisen kerran yksin ulkomailla, Sveitsissä ja kyllä kannatti! Ei kuumotuksia ollenkaan. Sitten vuoden päästä matka suuntautui Latviaan ja sen jälkeisenä vuonna yksin kaksi kertaa Venäjälle. Enkä kertaakaan ole joutunut minkäänlaiseen kuumottavaan tilanteeseen.
Mutta kerran minua huijattiin Pietarin lentokentällä taksia ottaessani. Olisi pitänyt sopia hinta etukäteen, jolloin se olisi ollut noin 15 euroa. Hyppäsin kuitenkin suoraan siihen perkeleen vehkeeseen ja taksaa tuli 50 euroa mittarin mukaan! - HeRi
Itse matkustan aina mielummin yksin... Okei, ei ole kaverin kanssa vaikeuksia päättää kohteita, kun itse on oman lomansa herra. Tämä ei ole kuitenkaan itselläni pääsyy. Minä tahdon näet tutustua ihmisiin, ja se on niin paljon helpompaa, kun matkustelee ihan itsensä kanssa.
Hostellit ovat edullinen vaihtoehto yksin matkustavalle. Eiväthän ne niin mukavia ole, kuin oma hotellihuone, mutta itse en ainakaan lomalla lähde hotelliin kykkimään kuitenkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305822Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144374Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403247IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522961Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3391559Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338- 661301
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2321206- 791169
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul4011161