Vanhoissa sitä ilmaa vasta onkin

Etenkin nämä 1960-70 luvuilla rakennetut asunnot, hintakupla. Putki sun muut remontit tulossa, ne vasta kalliita ovatkin. Vaikka kaikki remontit olisi tehtykin ovat kalliita uusiin verrattuna. Huonompi äänieristys, olematon ilmastointi, ei saunaa, huono pohjaratkaisu jne. Uusi on aina uusi, näillä hinnoilla kannattaa jättää vanhat osakkeet rapistumaan myyjiensä käsiin!
992
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sijainti ratkaisee. Esim. Helsingissä kauppa käy kuumana, hyviltä alueilta menee heti, kantakaupunki tietty ykkösenä.

Jossain Aurinkolahdessa on uusia neukkukuutioita, mutta kuka sinne korpeen haluaa?

Äänestä
  • Kauppalehdestä poimittu

    "Asuntojen hinnat voivat jopa puoliintua"

    Sunnuntai 20.03.2011 klo 08:58

    Osakesäästäjien hallituksen puheenjohtaja Timo Rothovius ja kunniapuheenjohtaja Jarmo Leppiniemi varoittavat sijoittajan inflaatioriskeistä.

    Huom!
    Heikko hermoiset ja asunnostaan kovan hinnan maksaneet älkää lukeko tätä.
    Seuraava on sitten vain mielipiteeni joten älkää turhasta suuttuko:

    Äänestä

  • monia mielipiteitä kirjoitti:

    Kauppalehdestä poimittu

    "Asuntojen hinnat voivat jopa puoliintua"

    Sunnuntai 20.03.2011 klo 08:58

    Osakesäästäjien hallituksen puheenjohtaja Timo Rothovius ja kunniapuheenjohtaja Jarmo Leppiniemi varoittavat sijoittajan inflaatioriskeistä.

    Huom!
    Heikko hermoiset ja asunnostaan kovan hinnan maksaneet älkää lukeko tätä.
    Seuraava on sitten vain mielipiteeni joten älkää turhasta suuttuko:

    Mitä sinä höpiset asuntosijoittajan inflaatioriskeistä. Ei inflaatio-odotukset suinkaan ole mikään riski vaan pikemminkin asuntoinvestoimaan yllyttävä tekijä. Korkojen nouseminen se riski on mutta sekään ei välttämättä tapahdu edes inflaatiota vastaavasti.

    Äänestä

  • Näin se on. Parhaat tontit on rakennettu jo vuosikymmeniä sitten eikä niillä ole uusia taloja. Kovin vähän näkyvät purkavankin niitä satavuotiaita taloja.

    Äänestä

Ovat täälläkin paukutelleet henkseleitään asuntojensa hinnannousuista. Se on sitä virtuaalirahaa.

Äänestä

Vanhoissa asunnoissa on yleensä parempi pohja. Esim. kylpyhuone ja wc erikseen, iso vaatehuone, kunnon keittiö jne.

Vanhemmat talot ainakin pk-seudulla ovat myös paljon paremmilla paikoilla ja väljemmin rakennettu. Tilaa ja puustoa ympärillä. Mäkien päällä jne. Tottakai parhaat paikat rakennettu ensin. Uudet rakennetaan tosi tiheeseen.

Hintaero uusien ja vanhojen välillä esim. pk-seudun kolmioissa joku 100 000 Eur. Koron kanssa tekee vielä enempi.

Äänestä
  • Joo, siinä oli ihan hyviä huomioita.
    Minä nyt juuri muutin ostamaani kerrostaloasuntoon, saneerattuun 70-luvun asuntoon jota nyt myydään omistusasunnoiksi. Isot hyvät ja edulliset marketit ovat ihan vieressä, samoin jyuna-ja bussiasema ja kaikki palvelut. Kyllä nämä paperitapetit betoniseinissä ja siisti muovimatto lattiassa betonin bäällä tuntuvat mukavilta, väliseinäkin on paksua betonia. Taloyhtiön saunakin on parempi ratkaisu kuin joku oma pieni pussukka nurkassa.
    12 vuotta sitä menikin ensin pientalossa ja sitten rivitalossa, pienelukoita pyrki sisään ja ilmanvaihto oli huonosti järjesteetty, seinät olivat jotain pahveja. Rivari oli massa olevan betonilaatan päällä ja tärisi liikenteen johdosta, ja tiedä mitä sieltä maasta muutakin tulee kuin mahdollisesti radonsäteilyä.

    Äänestä

No kukin tavallaan ne 70-luvun arava asunnothan on rakennettu niin, että ajateltii ne puretaan 30 vuoden päästä. Ohuet betonielementit, ilmanvaihto yhteiskanavilla eli puheputki naapuriin, joko on putkiemppa tehty?
Uudessa on paksummat välipohjat, oma ilmanvaihto ja se oma sauna kun ilmanvaihto tehty hyvin kuten uusissa on ehdoton, on nimittäin aikanaan, niissä taloyhtiön yhteis-saunoissa käyty ja ihmisiä on monenlaisia, oli laastareita, tupakantumppeja, vaippoja saunatiloissa ja aina kiinni vuorossa, jos vuorotyö niin saunaan et pääse. Hyvä jos olet tyytyväinen asumiseesi se on tärkeintä.

Äänestä

No kyllä nämä putkiremonttijutut on huomioitu, ja en minä tästä pienestä asunnosta edes paljon maksanut. Ei pienestä asunnosta jonka halvalla ostaa voi niin paljon ainakaan hävitä, ja neliöiden mukaan ne remonttilaskutkin tulevat. Tärkeintä minulle on se että tämä asunto on nyt minulle sopivalla paikalla ja kaksi isoa edullista markettia ja palvelut vieressä tämän n. 10000 asukkaan taajaman keskustassa joka on Hämeenlinnaan päin menevän radan varressa. Se kyllä pitää tämän asunnon kysyttynäkin kun juna-asema ja palvelut on lähellä, ja kun vuokrakämpillekkin on tässä aina kysyntää tilapäisasumista varten.
Tästä on ikkunat pokineen ja parvekkeen ovi uusittu ja parveke lasitettu sekä kaikki kaapit ovineen ja tiskipöytä ja kylpyhuone uusittu ja uudet muovimatot. Lisäksi portaikon alakerran eteinen on lasitettu ja täysi pintaremontti tehty ja saumaukset uusittu. Tämä on rakennettu -78.
Tämä kerrostalo on siis entinen vuokratalo, mutta ei kunnan rakentama eikä aravatalo, ja tämän on ostanut firma joka sen on saneerannut ja joka nyt tätä myy omistusasunnoiksi, vuokralaisiakin on vielä muutamia. Ei tässä ilmanvaihto ihan uusien asuntojen veroinen ole, mutta ei tässä paska haise niinkuin jossain kaupungin vuokra-asunnoissa ja ei mitään häiriöitä ole. On tässä ainakin parempi ilma kuin mitä entisessä rivariasunnossani jossa ilmanvaihto oli liesituulettimen yhteydessä.

Uusissa onkin se oma sauna jo vähän paremmin laitettu, mutta erityisesti nämä jälkeenpäin laitetut saunat ovat kyllä huonoja ratkaisuja.

Kyllä nämä ainakin 50 vuotta kestäväksi rakennettuja taloja ovat, ei meillä mitään vain 30 vuotta kestäviä kerrostaloja ole koskaan rakennettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


On totuuden aika kirjoitti:

Etenkin nämä 1960-70 luvuilla rakennetut asunnot, hintakupla. Putki sun muut remontit tulossa, ne vasta kalliita ovatkin. Vaikka kaikki remontit olisi tehtykin ovat kalliita uusiin verrattuna. Huonompi äänieristys, olematon ilmastointi, ei saunaa, huono pohjaratkaisu jne. Uusi on aina uusi, näillä hinnoilla kannattaa jättää vanhat osakkeet rapistumaan myyjiensä käsiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu