Voiko mielenterveysongelmainen käydä töissä?
Millä asteella? ammattikoulu? korkeakoulu?
Millä asteella? ammattikoulu? korkeakoulu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
me kaikki olemme mielisairaita. Esimerkiksi ihan normaali ujous on social anxiety disorder. Suurin osa ujoista voi käydä töissä ihan millä tahansa asteella. Nikotiiniaddiktio on mielisairaus. Jos katsot työpaikkojen röökipaikkoja, niin näet että nikotiiniaddiktit voivat käydä töissä.
Voi käydä töissä. Jos oma vointi on tarpeeksi hyvä. Eikä siinä ole sen kummempaa. Itse sairastan skitsofreniaa ja opiskelut on loppusuoralla ja aion sen jälkeen etsiä itselleni töitä.:) Ja uskon, että pärjään. Olen niin hyvässä kunnossa nyt, että en kotonakaan kykene enää olemaan. Tulevaisuudesta ei voi tietää, mutta nyt mennään näillä. Työhaastattelussa en aio sairaudestani kertoa, eikä se kuulu kenellekään pätkääkään. En aio kertoa muistakaan terveydellisistä ongelmistani, kuten astmasta. Ne eivät nimittäin vaikuta työntekooni. Jos vointini huononee ja joudun sairaslomalle tai saan potkut, niin sitten niin käy. Totuus on, että myös terveet ihmiset voivat sairastua milloin tahansa, ihan mihin tahansa. Mulla se vain on todennäköisempää. Mutta yrittää kannattaa ja mulla on oikeus mennä töihin ihan niin kuin kaikilla muillakin ihmisillä. Mäkin olen todella hyvin sulautunut ns. normaalien joukkoon, ei musta kuulemma arvaa tavatessa, että olen virallisesti pöpi. ;) Koulussakin olen kuin ihan kaikki muutkin. Ja totuushan on, että aika monella on terveydellisiä ongelmia ja mt-ongelmat on vain sairauksia muiden sairauksien joukossa. :) Ja on niissä ns. terveissäkin sellaisia laiskimuksia, että itse en välittäisi palkata. ;)
kyllä voi! itelläni o ongelmia mieleni kanssa ja käyn silti töissä. Enkä ole ollut vielä kertaakaan sairaslomalla:) Pomolle olen kertonut ja hän kohtelee mua samanlailla ku työkavereitaki-mikä o hieno juttu! (pelkäsin saavani erikoiskohtelua, en niinkään syrjintää) ite oon käyny ammattikoulun,mut jos oisin halunnu ni olisin kyl pystyny jatkaan viä opiskeluu..joten palkkaa vaa:)
Riippuu ihmisestä.
Ja kaikilla meillä on jossain vaiheessa jotain mielen ongelmia, ei täällä maailmassa kukaan ole täysin terve. Jos luulee olevansa, niin sitten sitä vasta huonolla tolalla onkin asiat. :)
Mielenterveysongelmainen voi käydä töissä siinä, missä kuka tahansa, jos sairaus on suht hallinnassa.