Tunisiassa matkaoppaana työskenteleminen + muutakin

TyöskentelemäänTunis

Hei, olen suomalainen nuori nainen ja opiskelen tällähetkellä, mutta tarkoituksena olisi lähteä valmistumisen jälkeen kouluttautumaan matkaoppaaksi jollekkin isolle matkatoimistolle ja tulla mahdollisesti työskentelemään Tunisiassa.
Mieheni on tunisialainen ja meillä on Soussessa oma asunto, jossa tulemme asumaan, pääsen muuttamaan sinne pian valmistumiseni jälkeen.
Onko mahdollista, että matkatoimistolle ilmoittaisi haluavan työskennellä vain Tunisiassa? Kuinkakohan joustavia ovat.. ? Muissa lomakohteissa en tulisi työskentelemään.
Matkaoppaan työ taitaa olla niitä harvoja ammatteja joita Tunisiassa voi eurooppalainen harjoittaa, varsinkaan kun en puhu ranskaa tai arabiaa.
Kiitos :)

5

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soussen kävijä

      Miksi täällä kyselet?

      Mene kysymään Soussessa paikan päälle esim. Aurinkomatkojen, Deturin ja Finnmatkojen toimistolle.

      Tunisiassa on osattava ranskaa ja arabiaa enemmän kuin esim. englantia.

      • toteuta haaveesi!!!!

        heh, eivätpä kuule minkään matkatoimiston oppaat puhu tunisiassa ranskaa tai arabiaa, eli eiköhän se englanti riitä loistavasti!

        ärsyttävää kuinka kateellisia ihmiset ovat, aloittaja todella asiallisesti kyselee vinkkejä/ohjeita ja sinun täytyy tulla heti katkerana kommentoimaan! josset ole tyytyväinen elämääsi niin mikset tee asialle mitään?

        mutta aloittajalle, ihan varmasti onnistuu vain tunisiassa oppaana olo ja varmasti englannilla pärjää! tietysti ruotsia voivat myös vaatia!

        sinulla on etuna muihin oppaisiin se että olet naimisissa paikallisen kautta ja aijot asua sillä vakituisesti, joten opit maan tavoille paremmin kuin normi oppaat! ja nopeasti se kielikin sieltä "tarttuu" ja pian puhut tunisiaa ;)

        onnea matkaan :) itsekkin olen haaveillut samasta mutta valitettavasti lapset estävät tämän haaveen :(


    • TyöskentelemäänTunis

      Tietenkin kysyn asiaa matkatoimistoilta, mutta kyselin vaan asiaa täällä ennakkoon, miten muut oppaina Tunisiassa työskentelevät asian näkevät tai ovat hoitaneet omat asiansa?
      Finnmatkojen Tunisian pakettimatkoilla useasti matkanneena, en ole kertaakan kuullut mistään toimistosta? Guide onlinen kautta on kaikki asiat on hoidettu.. jännä juttu.
      Missä se toimisto siellä Soussessa muka on?

    • TyöskentelmäänTunis

      Kiitos asiallisesta vastauksestasi, nimimerkki ''toteuta haaveesi!!!!''. Kaikkea hyvää sinulle, toivottavasti pääset itsekkin toteuttamaan unelmasi vielä jonain päivänä :)
      Tälläisiä vastauksia soisi tänne enemmänkin.

    • laventelinoksa

      Soussessa on muutamiakin vakinaisesti maassa asuvia suomalaisia oppaita, jotka ovat paikallisten kanssa naimisissa ja perheellisiä. Ja kyllä he puhuvat ranskaa sekä arabiaa mutta ei se mikään vaatimus ole vaan englannilla pärjää. Deturilla taitaa olla eniten duunia ja vaihtuvuutta oppaissa eli suurempi mahis päästä heille töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      59
      5099
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4592
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4539
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1757
    5. 91
      1432
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      82
      1399
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 315
      1039
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe