Tunisiassa matkaoppaana työskenteleminen + muutakin

TyöskentelemäänTunis

Hei, olen suomalainen nuori nainen ja opiskelen tällähetkellä, mutta tarkoituksena olisi lähteä valmistumisen jälkeen kouluttautumaan matkaoppaaksi jollekkin isolle matkatoimistolle ja tulla mahdollisesti työskentelemään Tunisiassa.
Mieheni on tunisialainen ja meillä on Soussessa oma asunto, jossa tulemme asumaan, pääsen muuttamaan sinne pian valmistumiseni jälkeen.
Onko mahdollista, että matkatoimistolle ilmoittaisi haluavan työskennellä vain Tunisiassa? Kuinkakohan joustavia ovat.. ? Muissa lomakohteissa en tulisi työskentelemään.
Matkaoppaan työ taitaa olla niitä harvoja ammatteja joita Tunisiassa voi eurooppalainen harjoittaa, varsinkaan kun en puhu ranskaa tai arabiaa.
Kiitos :)

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soussen kävijä

      Miksi täällä kyselet?

      Mene kysymään Soussessa paikan päälle esim. Aurinkomatkojen, Deturin ja Finnmatkojen toimistolle.

      Tunisiassa on osattava ranskaa ja arabiaa enemmän kuin esim. englantia.

      • toteuta haaveesi!!!!

        heh, eivätpä kuule minkään matkatoimiston oppaat puhu tunisiassa ranskaa tai arabiaa, eli eiköhän se englanti riitä loistavasti!

        ärsyttävää kuinka kateellisia ihmiset ovat, aloittaja todella asiallisesti kyselee vinkkejä/ohjeita ja sinun täytyy tulla heti katkerana kommentoimaan! josset ole tyytyväinen elämääsi niin mikset tee asialle mitään?

        mutta aloittajalle, ihan varmasti onnistuu vain tunisiassa oppaana olo ja varmasti englannilla pärjää! tietysti ruotsia voivat myös vaatia!

        sinulla on etuna muihin oppaisiin se että olet naimisissa paikallisen kautta ja aijot asua sillä vakituisesti, joten opit maan tavoille paremmin kuin normi oppaat! ja nopeasti se kielikin sieltä "tarttuu" ja pian puhut tunisiaa ;)

        onnea matkaan :) itsekkin olen haaveillut samasta mutta valitettavasti lapset estävät tämän haaveen :(


    • TyöskentelemäänTunis

      Tietenkin kysyn asiaa matkatoimistoilta, mutta kyselin vaan asiaa täällä ennakkoon, miten muut oppaina Tunisiassa työskentelevät asian näkevät tai ovat hoitaneet omat asiansa?
      Finnmatkojen Tunisian pakettimatkoilla useasti matkanneena, en ole kertaakan kuullut mistään toimistosta? Guide onlinen kautta on kaikki asiat on hoidettu.. jännä juttu.
      Missä se toimisto siellä Soussessa muka on?

    • TyöskentelmäänTunis

      Kiitos asiallisesta vastauksestasi, nimimerkki ''toteuta haaveesi!!!!''. Kaikkea hyvää sinulle, toivottavasti pääset itsekkin toteuttamaan unelmasi vielä jonain päivänä :)
      Tälläisiä vastauksia soisi tänne enemmänkin.

    • laventelinoksa

      Soussessa on muutamiakin vakinaisesti maassa asuvia suomalaisia oppaita, jotka ovat paikallisten kanssa naimisissa ja perheellisiä. Ja kyllä he puhuvat ranskaa sekä arabiaa mutta ei se mikään vaatimus ole vaan englannilla pärjää. Deturilla taitaa olla eniten duunia ja vaihtuvuutta oppaissa eli suurempi mahis päästä heille töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      214
      2829
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      126
      2702
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1773
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1332
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1308
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      861
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe