vapautus 5v vanhan diagnoosin perusteella

miettijäasssssssssss

Kun kasiluokalla on ollut mielenterveysoglelmia ja papereihin lätkätty diagnoosi määrittelemätön tunnelämänhäiriö/masennus niin voiko sitten 18-vuotiaana vedota tähän että saisi vapautuksen? Kuitenkinhan se diagnoosi sinne papereihin jää vaikka olisi ohimennytkin?

Eihän sitä diagnoosia ole pyyhitty missään vaiheessa pois.

6

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sä voit..

      sen itse pyyhkiä pois hoitamalla velvollisuutes.Armeija on pikkujuttu työelämässä sulle isommat ongelmat tulee jos sulla on mielenterveysongelma leimattu otsaas

    • .................

      Miten niin isommat ongelmat? Kerrotko?
      Ei sitä mielenterveysongelmaa saa kukaan tietää paitsi henkilö itse. Se asia on yksityinen.

      Eli hällä väliä.

      • jos sulla.

        on oma isä tai veli tai itse työnantaja niin mitäs väliä sillä sitten on.Vapailla työmarkkinoilla kysytään inttiä ja kun sitä ei ole niin se paistaa helvetin hyvin läpi että sut on vapautettu mielenterveysongelmien takia.Siinä vaiheessa sun hakemukset siirtyy nätisti sinne roskakorin puolelle.


      • wertyuiokijuhgdfxghj
        jos sulla. kirjoitti:

        on oma isä tai veli tai itse työnantaja niin mitäs väliä sillä sitten on.Vapailla työmarkkinoilla kysytään inttiä ja kun sitä ei ole niin se paistaa helvetin hyvin läpi että sut on vapautettu mielenterveysongelmien takia.Siinä vaiheessa sun hakemukset siirtyy nätisti sinne roskakorin puolelle.

        "Vapailla työmarkkinoilla kysytään inttiä"

        Älä puhu bullshittiä. Vain joillakin aloilla katsotaan asevelvollisuuden suorittaminen välttämättömäksi.

        "kun sitä ei ole niin se paistaa helvetin hyvin läpi että sut on vapautettu mielenterveysongelmien takia."

        Asevelvollisuuden suorittamatta jättämisen syytä ei voi villisti arvata, koska miehiä vapautetaan myös sydänvikojen ym. vuoksi. Lisäksi vapauttamisen syy ei kuulu työnantajalle pätkän vertaa.


    • faktat tässä.

      Juuri näin asiat menee kuten edellinen kertoo. Mielenterveysongelmat ei todellakaan kuulu eikä näy työnantajalle.

      Voisin omalla kokemuksella melkeinpä suositella jokaisella työkkärin sijasta osa-aikaista eläkettä / kuntoutustukea jos vaan saa jotenkin hullun paperit itselleen hommattua :)
      Silloin ei tarvitse juosta työkkärin kursseilla, eikä ole uhkaa karenssista. Saat vapaasti tehdä mitä haluat eli tarkoittaa suomeksi että kun muut käy töissä, niin sinä saat sillä välin pillua :)

      ja työelämään pääsee heti kun sinne on omasta mielestään valmis menemään. Jos haet töihin, niin ei siellä kukaan sulta kysy onko sun pää kunnossa :) Jos se ei ole niin ainostaan joku palomiesammatti vaatii sua tekemään psykogisen testin ja jos siinä pärjäät niin sitten susta tulee palomies. Kenellekään ei ole oikeutta saada sun tietoja ongittua että onko sulla päässä vikaa tms. Ne asiat ei tule siis julki, koska psykologilla ja näissä asioissa on aina vaitiolovelvollisuus.

      Moni mielenterveyskuntoutuja käy töissä kuntoutustuella mutta silloin et saa täyttä palkkaa, asia ei mene työnantajan tietoon tietenkään mutta kela maksaa vain pienen osan sulle silloin eli tarkoittaa ettet ole ihan oman onnesi nojassa kuten on kaikki normaalit työssäkävijät.

      Eli ei mitään ongelmaa. Ainoa ongelma on se että älä huutele ongelmistasi muualle, ettei maineesi mene. Miksi kukaan näin tekisi?

      Ja toisaalta jos sulla on oikeita ongelmia, niin silloin sua ei työt paljon edes kiinnosta.

      Jos piruuttas elelet kelan tuella terveenä niin ole onnellinen :)

      • ...........

        Ja jos sanoo olevansa täysipäiväisellä eläkkeellä niin silloin voi saada huonommin töitä.

        Kaiken tämän voi siirtää pois hakemalla työttömyyskorvausta sossutukea eli siirtyy pois eläkepäiviltä. Ihan oma päätös kun ottaa asioista selvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe