Miten saa Photoshopilla automaattisesti tehtyä leikkuumerkit kulmiin?
Kiitos jos joku vastaa
Miten leikkuumerkit Photarilla?
6
510
Vastaukset
- Jooopasjoop.
Tee makro, vai kutsutaanko sitä nykyään actioniksi.
Automaattisesti? Tuli vaan mieleen, montako tuhatta duunia sä teet painoon päivässä?
Miten muuten väriliuskat ja kohdistusmerkit?
Mikkä muuten paperi?
Entäs väriprofiilit?
Ai niin, onko näyttö kalibroitu?
....
Jotenkin minusta tuntuu, et tiedä, mitä olet tekemässä. - adfsdfasdffeeafes
Kiitos vastauksestasi.
Siis en tarvitse mitään muuta kuin leikkuumerkit kulmiin. Saan ne kyllä käsin tehtyä, mutta mietin vain että siihen on pakko olla nopeampikin keino.
Ei tarvitse väriliuskoja eikä mitään muitakaan, ne on kaikki kunnossa. Tiedän kyllä että makroilla ne saa, mutta kyse on siitä että mistä kohtaa valitaan crop marks?
Omassa versiossani ne kyllä saa sieltä "print"-kohdasta, mutta ne näkyvät vain jos itse tulostaa. Niiden kun pitäisi näkyä suoraan siihen kuvaan ja sitten se lähetetään painoon.
Voisitko kertoa miten ne saa tehtyä, niin sitten tiedän mitä olen tekemässä??
Miksi sinulla on tuollainen ylimielinen asenne?- HeimoH..
Ei hajuakaan ja eppäilen, ettei niitä saa itse siihen kuvaan muuta kuin piirtämällä (mikä ei ole iso homma ja niitä on helppo käyttää jatkossakin), mutta tulosta painolaatuinen pdf, jos ne merkit kerran saat siihen tulostaessa.
Yksi keino on viedä kuva indesigniin tai illustratoriin. Siellä kun saa bleeditkin helposti ja leikkuumerkit.
- adfsdfasdffeeafes
Kiitos neuvosta =)
Minulla ei valitettavasti ole niitä ohjelmia kotikäytössäni.
Olen joskus jossain vuosia vanhassa Photoshop-versiossa saanut ne jostain ylävalikon kautta tehtyä. Nyt kun on nämä uudemmat versiot Photarista niin en enää löydä crop markkeja mistään =( - Elämä on
Noin yleisohjeena ei-alalla-oleville, Photoshop (pikseligrafiikkaa, eli lähinnä valokuvat tms. Hienoa, monipuolista jälkeä, mutta muokkaus mm. koon suhteen rajoittunutta) ja Illustrator (vektorigrafiikkaa, selkeät viivapiirrokset jne. joka pysyvät tarkkoina kaikissa koon muutoksissa mutta vaativat yksinkertaisempaa jälkeä) ovat "kuvitusohjelmia".
Tehdyt kuvat sitten tuodaan Indesigniin taittoa varten. Se on Adoben ohjelmista todellakin erikoistunut julkaisujen tuottamiseen (tekstin muokkaus ja esim. paino-pdf:n teko aivan eri tasoa kuin edellä mainituissa kuvaohjelmissa). Saa helposti kaikki mahdolliset painotuotantoon tarvittavat säädöt, kuten leikkuumerkit.
Jos haluaa tehdä ammattitaitoista jälkeä, joutuu käyttämään näitä kolmea ohjelmaa (tai kahta, riippuen tuotteesta). Kaikilla näillä ohjelmilla voi myös pelkästään tuottaa lähes kaikkea (painokelpoista) materiaalia, mutta se on paljon hankalampaa, ainakin jos haluaa korkeaa laatua. Ohjelmat toimivat melko hyvin yhteen, mutta olisipa hienoa jos ne voisi vielä joku päivä yhdistää kaikki samaan...
Ja nämä ohjelmat ovat oikeasti vaativia, tarkoitettu ammattilaisten käyttöön. Jos haluaa oppia kunnolla hyödyntämään taitojaan, niin se vaatii kyllä harjoittelua ja sekä paino- ja sähköisen median tuotannon tekniikan yleistä ymmärrystä. Mutta on se kyllä ollut sen arvoista :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425821Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714555Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464322SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593219SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502413Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?342295Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422059En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81134