hei, opiskelen yleistä kasvatustiedettä ja vaikka olen kuinka kysellyt ja ottanut selvää (myös opinto-ohjaajalta) niin en saa kattavaa kuvaa työpaikoista, joihin voisin hakea. tiedän esimerkiksi että koulutussuunnittelu tai projektityö on mahdollinen.näin vaikeina työllisyysaikoina olisi hyvä laittaa työhakemukset kaikkiin mahdollisiin paikkoihin, joita on kasvatustieteilijälle olemassa, kun vaan tietäisi. voiko kasvatustieteen maisteri olla lastentarhassa hoitajana tai opettajana koulussa? ainakin kai kasvatustieeellisiä aineita opettamassa??
kasvatustieteen työt
3
431
Vastaukset
- kahraum
Voithan olla lastentarhassa hoitajana, mutta kyllä sinne valitaan joku asianmukaisen koulutuksen saanut, jos sellainen vaan on saatavissa, ja yleensä on. Eli voit päästä sellaiseen työhön, jos pätevää (esimerkiksi lapsityöhön erikoistunutta lähihoitajaa) ei ole saatavissa. Virkaa et saa.
Sama koskee yläkoulua tai lukiota: et saa minkäänlaista pätevyyttä näiden koulujen opettajiksi, PAITSI jos opiskelet kasvatustieteen lisäksi vähintään cum laude -opintojen verran jotain tai joitakin koulussa opetettavia aineita JA suoritat opetusharjoittelun eli auskultoit. Esimerkiksi jos opiskelet kasvatustieteitä pääaineena ja vaikka englannista ja ruotsista cum laude -opinnot ja auskultoit, olet pätevä englannin ja ruotsin opettaja yläkouluun. Lukioon vaaditaan jostain opetettavasta aineesta laudatur-opinnot.
Jos taas havittelet alakouluun, tarvitset yksinkertaisesti luokanopettajan pätevyyden, johon kuuluu esimerkiksi opetettavien aineiden opinnot. Kyllähän kasvatustieteilijöitä toimii silti epäpätevänä luokanopettajina varsinkin vähän syrjemmässä ja lyhyitä tai lyhyehköjä sijaisuuksia tekemässä, mutta virasta on turha haaveilla.
Jos luet kasvatustieteitä pääaineena ja vaikka sosiologiaa/psykologiaa/ sosiaalipolitiikkaa laaja sivuaineena JA auskultoit, olet pätevä opettamaan näitä aineita esimerkiksi sosiaalialan oppilaitoksissa. Työllisyystilanteesta en osaa sanoa mitään.
Suosittelen siis opettajan pätevyyden hankkimista, tavalla tai toisella. Voithan silti olla projektitehtävissä tai vaikka koulutussuunnittelijana, opettajan pätevyys ei sulje mitään pois! - hm,-.
Hei, kiitos vastauksestasi. Eli jos näyttää ettei heti ala kuulua esim. koulutussuunnittelijan tehtäviä niin mielestäni minun kannattaa kyllä hakea töihin edes määräaikaiseksi lastenhoitajaksi. samalla etsii siis vakituista työtä. ja opettajan pätevyyskään ei olisi poissuljettu vaihtoehto.Kysyisin vielä, jos viitsit vastata tuohon auskultointi asiaan eli minulla on laaja sivuaine psykologiaa. kauanko auskultointi kestää, onko se sama kuin pedagogiset opinnot yliopistossa?
- kahraum
Kyllä, pedagogiset opinnot ovat sama asia kuin auskultointi. Yleensä ne kestävät lukuvuoden.
Ilman muuta mikä tahansa työkokemus on parempaa kuin työttömyys! Näyttää cv:ssä huomattavasti paremmalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342694Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2562264Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?171383- 1151052
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003- 94995
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13892Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55788Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50741Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277732