kasvatustieteen työt

hmm...

hei, opiskelen yleistä kasvatustiedettä ja vaikka olen kuinka kysellyt ja ottanut selvää (myös opinto-ohjaajalta) niin en saa kattavaa kuvaa työpaikoista, joihin voisin hakea. tiedän esimerkiksi että koulutussuunnittelu tai projektityö on mahdollinen.näin vaikeina työllisyysaikoina olisi hyvä laittaa työhakemukset kaikkiin mahdollisiin paikkoihin, joita on kasvatustieteilijälle olemassa, kun vaan tietäisi. voiko kasvatustieteen maisteri olla lastentarhassa hoitajana tai opettajana koulussa? ainakin kai kasvatustieeellisiä aineita opettamassa??

3

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahraum

      Voithan olla lastentarhassa hoitajana, mutta kyllä sinne valitaan joku asianmukaisen koulutuksen saanut, jos sellainen vaan on saatavissa, ja yleensä on. Eli voit päästä sellaiseen työhön, jos pätevää (esimerkiksi lapsityöhön erikoistunutta lähihoitajaa) ei ole saatavissa. Virkaa et saa.

      Sama koskee yläkoulua tai lukiota: et saa minkäänlaista pätevyyttä näiden koulujen opettajiksi, PAITSI jos opiskelet kasvatustieteen lisäksi vähintään cum laude -opintojen verran jotain tai joitakin koulussa opetettavia aineita JA suoritat opetusharjoittelun eli auskultoit. Esimerkiksi jos opiskelet kasvatustieteitä pääaineena ja vaikka englannista ja ruotsista cum laude -opinnot ja auskultoit, olet pätevä englannin ja ruotsin opettaja yläkouluun. Lukioon vaaditaan jostain opetettavasta aineesta laudatur-opinnot.

      Jos taas havittelet alakouluun, tarvitset yksinkertaisesti luokanopettajan pätevyyden, johon kuuluu esimerkiksi opetettavien aineiden opinnot. Kyllähän kasvatustieteilijöitä toimii silti epäpätevänä luokanopettajina varsinkin vähän syrjemmässä ja lyhyitä tai lyhyehköjä sijaisuuksia tekemässä, mutta virasta on turha haaveilla.

      Jos luet kasvatustieteitä pääaineena ja vaikka sosiologiaa/psykologiaa/ sosiaalipolitiikkaa laaja sivuaineena JA auskultoit, olet pätevä opettamaan näitä aineita esimerkiksi sosiaalialan oppilaitoksissa. Työllisyystilanteesta en osaa sanoa mitään.

      Suosittelen siis opettajan pätevyyden hankkimista, tavalla tai toisella. Voithan silti olla projektitehtävissä tai vaikka koulutussuunnittelijana, opettajan pätevyys ei sulje mitään pois!

    • hm,-.

      Hei, kiitos vastauksestasi. Eli jos näyttää ettei heti ala kuulua esim. koulutussuunnittelijan tehtäviä niin mielestäni minun kannattaa kyllä hakea töihin edes määräaikaiseksi lastenhoitajaksi. samalla etsii siis vakituista työtä. ja opettajan pätevyyskään ei olisi poissuljettu vaihtoehto.Kysyisin vielä, jos viitsit vastata tuohon auskultointi asiaan eli minulla on laaja sivuaine psykologiaa. kauanko auskultointi kestää, onko se sama kuin pedagogiset opinnot yliopistossa?

      • kahraum

        Kyllä, pedagogiset opinnot ovat sama asia kuin auskultointi. Yleensä ne kestävät lukuvuoden.

        Ilman muuta mikä tahansa työkokemus on parempaa kuin työttömyys! Näyttää cv:ssä huomattavasti paremmalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe