"VMware VIX API -kirjaston mukana tulevasta vmrun -työkalusta on löytynyt haavoittuvuus, joka mahdollistaa käyttöoikeuksien laajentamisen alustajärjestelmässä."
http://www.cert.fi/haavoittuvuudet/2011/haavoittuvuus-2011-046.html
Windowskäyttäjät jälleen turvassa!
"Haavoittuvuus ei vaikuta Windows-ympäristöihin."
http://www.cert.fi/haavoittuvuudet/2011/haavoittuvuus-2011-046.html
Windowskäyttäjät jälleen turvassa!
"Haavoittuvuus ei vaikuta Windows-ympäristöihin."
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kuten myös Linuxin käyttäjät.
-RATKAISU- JA RAJOITUSMAHDOLLISUUDET:
Päivitä ohjelmisto uusimpaan versioon.-
Haavoittuvuus ei ole Linuxissa. Ei ytimessä eikä käyttöjärjestelmässä.
Haavoittuvuus on tuossa yhdessä, yksityisen firman tekemässä MAKSULLISESSA ohjelmassa, joka pitää erikseen ostaa.
Sekin haavoittuvuus koskee vain vanhetunutta versiota, poistuu ohjelmistopäivityksellä.
Windowsissa vakavampi haavoittuvuus:
"Ennennäkemättömän laaja sql-injektio -tyyppinen verkkohyökkäys on tehnyt sadoista tuhansista verkkosivuista haittaohjelmien levittäjiä. Sivuilla vierailijoiden koneisiin tarttuu tietoturvaohjelmalta näyttävä Windows Stability Center -haittaohjelma."
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2011/04/01/haittaohjelmaa-levittava-koodi-iski-sadoille-tuhansille-sivustoille/20114661/7
Kirjoitin tästä aloittelijat palstalle, kyse on juuri tuosta örkistä jota tarjoillaan:
Näitä riittää joka oksalle.
Tässä on muutama aivan samalla periaatteella toimiva haittaohjelma:
http://www.facebook.com/BleepingComputer
Yhteistä näille kaikille on se että ne ovat täysin harmittomia ja haittaohjelmatyyppinä ylivoimaisesti yleisin, varmasti yli 90%.
Jos osaa edes vähän käyttää konetta niin ei ole vaarassa, kaikki tämäntyyppiset haittaohjelmat pitää asentaa itse.
On todella harvinaista että törmää haittaohjelmaan joka edes yrittää tarttua koneeseen jonkun paikkaamattoman ohjelman haavoittuvuuden kautta. Olen törmännyt tällaisiin vaivaiset 2 kertaa, toinen yritti vanhan java bugin läpi ja toinen oli PDF tiedoston sisällä joka olisi toiminut adobe acrobat readerissä. Molemmat yritykset epäonnistuivat monestakin syystä:
MSE ei päästänyt läpi PDF örkkiä ja minulla on Sumatra PDF lukija.
Java örkki ei olisi toiminut koska örkki toimi vain päivittämättömissä vanhoissa java versioissa ja MSE torppasi tämänkin.
Ja molempiin tapauksiin ja AINA muutenkin TEHOKAS keino on että käyttää konetta tavallisen käyttäjän oikeuksin, ei järjestelmänvalvojana. Silloin örkki voi sotkea enintään yhden käyttäjäprofiilin, ei koko konetta.
Pahinta tuossa kaikessa oli vielä se, ettei se ollut aprillijuttu.
"On todella harvinaista että törmää haittaohjelmaan joka edes yrittää tarttua koneeseen jonkun paikkaamattoman ohjelman haavoittuvuuden kautta. "
Joko mm. Stuxnet on ehtinyt unohtua?
Windows Stability Centerin tyyliset ohjelmat ovat toki peruskäyttäjille kaikkein näkyvimpiä, mutta edelleen suuri osa haittaohjelmista yrittää hyödyntää tunnettuja haavoittuvuuksia. Se, että sinä et niitä huomaa ei tarkoita että niitä ei ole.
Suurin osa windows käyttäjistä klikkailee sitä OK painiketta tietämättä mitä tekee.
Stuxnet on ainoa laatuaan eikä oikeastaan ole haittaohjelma lainkaan näin perinteisellä tavalla arvioituna koska se on tehty valtavalla budjetilla jonkun valtion tiedusteluorganisaation toimesta.
"Se, että sinä et niitä huomaa ei tarkoita että niitä ei ole. "
Vaikka mikään örkintorjunta ei näe kaikkia haittaohjelmia, niin siitä huolimatta MSE olisi hälytellyt paljon useammin kuin vain nuo 2 kertaa jos noita jotka yrittävät tarttua itsestään olisi enemmän liikenteessä.
Noihin valevirustorjuntoihin ja vastaaviin olen törmännyt muutamia kertoja.
Blaster, Code red, Conficker, Sasser, ... ?
Blaster
"Last Stage of Delirium in the DCOM RPC service on the affected operating systems, for which a patch had been released one month EARLIER in MS03-026"
Code red
"The worm exploited a vulnerability in the indexing software distributed with IIS, described in MS01-033, for which a patch had been available a month EARLIER."
Conficker ja sasser
Todellinen mutta koski vain domainissa olevia koneita. Kaikki palomuurin takana olevat koneet olivat suojassa = kaikki koneet koska Windows sisältää palomuurin ja se on oletuksena käytössä. Aukko paikattiin aika pian
-Wikipedia
Kysymys oli nyt siitä saako haittaohjelmia koneelleen pelkällä nettailulla ja toistaiseksi ei ole saanut kertaakaan.
Väärin. Haittaohjelmia on saanut Windowseihin jopa ilman nettailuakin;
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/click_online/4423733.stm
Mitä roskaa!
Tuo pätee kaikkiin käyttöjärjestelmiin 100% samalla tavalla.
Jacques wanted to demonstrate just how risky it is to connect an unprotected PC to the internet.
We set up a poor Windows XP machine with no firewall or anti-virus software.
Laita joku vanhentunut reikäinen linuks ilman palomuuria nettiin ja katso mitä tapahtuu.
Ei tapahdu mitään, selain vain toimii huonosti.
Sinulla on sama harhakäsitys palomuurista kuin itselläni oli joku vuosi takaperin. Palomuurin käyttäminen kotikoneessa vastaa samaa kuin että ei tiedä mistään mitään.
"Olen törmännyt tällaisiin vaivaiset 2 kertaa, toinen yritti vanhan java bugin läpi ja toinen oli PDF tiedoston sisällä joka olisi toiminut adobe acrobat readerissä. Molemmat yritykset epäonnistuivat monestakin syystä:"
Entäs ne onnistuneet hyökkäykset mitä ei näe millään tavalla?
"Ja molempiin tapauksiin ja AINA muutenkin TEHOKAS keino on että käyttää konetta tavallisen käyttäjän oikeuksin, ei järjestelmänvalvojana."
Jos on ytimessä reikä niin voi kyllä korkata koko käyttiksen
"Jos on ytimessä reikä niin voi kyllä korkata koko käyttiksen "
Niin, JOS. Näin ei ole vielä kertaakaan vuosien aikana käynyt.
"Entäs ne onnistuneet hyökkäykset mitä ei näe millään tavalla?"
Jos örkintorjunta on toimintakuntoinen niin ne örkit jäävät kuitenkin jossain vaiheessa kiinni, ei tietenkään siinä vaiheessa välttämättä kaikki, mutta vanhemmasta päästä. Tyypillisesti kestää n. 2 päivää kun virustotalin kaikki torjuntasoftat tunnistavat haitakkeen. Kokeiltu on monasti.
Örkintorjunnan toiminnan testaus on hyvä indikaattori jos epäilee örkkitartuntaa koska örkit melkein aina rikkovat örkintorjunnan ensimmäiseksi jos onnistuvat ajamaan itseään järjestelmänvalvojan oikeuksin.
http://vx.netlux.org/
Aika naurettavaa jänkäämistä vaikka kaikki kuitenkin tietävät että windows kärsii tietoturvaongelmista ja toimii virusalustana.
Entä Spotifyn ongelma, siinähän riitti että ko. ohjelma oli asennettu koneeseen niin ei tarvinut tehdä enää mitään saadakseen haitan koneelleen.
Ja sama koskee periaatteessa kaikia windowsin suljettuja ohjelmia, kukaan muu kuin tekijä ei tiedä mitä ohjelma oikeastaan tekee. Jos kyseessä on verkkosofta niin joudut joka tapauksessa antamaan sille oikeudet liikennöidä ja sen jälkeen et tiedä mitä se tekee verkossa. Avoimen koodin ohjelmissa on se hyvä puoli että aina joku ulkopuolinen lukee sitä koodia ja hoksaa epäilyttävät kohdat jotka otetaan puheeksi, onko niiden toiminta perusteltua vai ei.
Mitä tulee reikiin ytimimissä niin kyllä windowsissakin niitä on mutta ei julkisena. Linux-ytimen reiät taas julkistetaan heti ja korjataan yleensä parissa päivässä max. jonka jälkeen kyseinen ongelma katoaa.
Ellei korjausta voi tehdä niin molemmissa käyttöjärjestelmissä käytetään jotain pikalaastaria tai kikkaa estämään hyväksikäyttö. Ihan äskettäin mm. windows joutui turvautumaan teippaamiseen, sitä kutsutaan nimellä "hot-fix" että onko se kuumakin laastari?
"Entä Spotifyn ongelma,"
Ei liity mitenkään Windowsiin. Jos mihin tahansa tietokoneeseen on asennettu ohjelma joka hakee netistä tavaraa niin ei käyttöjärjestelmä puutu siihen mitenkään jos käyttäjä ei ole estänyt sen ohjelman nettiin pääsyä esim. palomuurilla.
Windowseissa yleensä örkintorjunta kyllä kurkkaa välissä.
Tuo spotify juttukin oli paljon mitättömämpi kuin mitä otsikoissa annettiin ymmärtää, tyrkytettiin vain asennettavaksi jotain "tärkeää" korjaus tms ohjelmaa.
"..kukaan muu kuin tekijä ei tiedä mitä ohjelma oikeastaan tekee."
Elämässä täytyy olla jonkinlainen luottamuksen taso joihinkin asioihin, jos mitään luottamusta ei ole mihinkään, on ihminen vainoharhainen ja se on tautitila.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vainoharhaisuus
"Jos örkintorjunta on toimintakuntoinen niin ne örkit jäävät kuitenkin jossain vaiheessa kiinni, ei tietenkään siinä vaiheessa välttämättä kaikki, mutta vanhemmasta päästä. Tyypillisesti kestää n. 2 päivää kun virustotalin kaikki torjuntasoftat tunnistavat haitakkeen. Kokeiltu on monasti."
Kone kun on korkattu, voi haittaohjelma tietysti kontrolloida sitä näkeekö virustutka sitä vai ei. Toisekseen virustutkat voi tunnistaa haittaohjelman vasta monen kuukauden viiveellä jos huonosti käy.
Jos epäilee koneen olevan korkattu niin sitten asennetaan käyttis uusiksi niin ei tarvitse epäillä.
Lähinnä käyttis itse ja kaikki softat mitkä käyttää verkkoyhteyttä tai avaavat vieraita tiedostoja ovat riskialttiita. Ne pitää olla siksi aina paikattuna.
"Jos epäilee koneen olevan korkattu niin sitten asennetaan käyttis uusiksi niin ei tarvitse epäillä. "
Tottakai!
"Kone kun on korkattu, voi haittaohjelma tietysti kontrolloida sitä näkeekö virustutka sitä vai ei."
Kyllä ja toinen hyvä indikaattori on että online virusskanneri sivuille ei enää pääse. Esim conficker testi:
http://www.h-online.com/security/services/browsercheck/tests/conficker/test/
Laitettu on. Tässä on jo kohta 20 vuotta oltu netissä Linux-käyttöjärjestelmillä ilman minkäänlaista palomuuria (ja virustorjuntaa), eikä vielä yhtäkään konetta ole onnistuttu murtamaan tai saastuttamaan haittaohjelmilla.