Onko venettä SeaCat?

Onko jollakin tietoa seacat tms. moottori tai purjeveneestä tai onko se moottoripurjehtija?

Tai valokuvia tai sitten siitä mistä ko. vene on saanut alkunsa eli onko jokin kopio, joka on sitten muuttanut nimen täksi ja muuta tietoa!
65449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä se taitaa purkkari olla. Sellainen pieni ilmeisesti ruotsalainen vanha retkivene. Alle 7m. Katsele googlesta "seacat segling" tms. niin jotain löytynee.

Äänestä

Kyse on 39 -jalkaisesta Nauticat -tyyppisestä moottoripurresta, jota teki joku Kaarinalainen veistämö 80-luvun lopulla. Sitä taisi saada myös jonkinasteisena puolivalmisteena.

Äänestä
  • Seacat(kirjoitettuna yhteen tai erikseen) on olemassa sekä ruotsalaisena pikkupurtena, että suomalaisena moottoripurtena. Moottoripursi Seacat 37 on kehitetty Finntern 35-moottoripurren rungosta, johon on lisätty pari jalkaa ja sisustus ja kansirakenne on uudistettu kokonaan. Tehtiin todellakin Kaarinassa ja vielä 90-luvun lopullakin. Tämän hetken tilanteesta moottoripurren suhteen en tiedä.

    Äänestä

Super Sea Cat katamaraanit kulkevat kovalla vauhdilla Helsingin ja Tallinan välillä.

Äänestä
  • Näillä kahdella siljan aluksella,Superseacat III/IV Jotka ajavat tallinnan ja helsingin välillä ei ole mitään tekemistä katamaraanien kanssa(poislukien melko sama nopeus).Molemmat ovat runkomuodoltaan perinteisiä(jos mikään mikä kulkee n.40kn voi olla perinteinen) yksirunkoaluksia.Katamaraaneja taas löytyy 2kpl Nordic jet lineltä(Nordic jet ja Baltic jet) sekä 2kpl tallinkilta (Autoexpress I/II).Myös tallinkin uudet alukset(joista toinen ei kai vieläkään ole liikenteessä). jotka näyttävät seacat luokalta (autoexpress III/IV) ovat yksirunkoisia.alkuperäisnimeltään Pegasos I/II olevat alukset rakennettiin SuperSeaCat luokan prototyypeiksi.eroinaan Runko materiaali(Peg:Teräs, SSC:alumiini), Pituus(peg:95m ,ssc:100) sekä huippunopeus tyhjänä(peg:36,ssc:44)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fantasy kirjoitti:

Onko jollakin tietoa seacat tms. moottori tai purjeveneestä tai onko se moottoripurjehtija?

Tai valokuvia tai sitten siitä mistä ko. vene on saanut alkunsa eli onko jokin kopio, joka on sitten muuttanut nimen täksi ja muuta tietoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu