apua kissan karvanlähtöön!!!

kohta karvaton kissa

Moi.
Kissastani (10v tyttökissa) on jo muutaman vuoden ajan lähtenyt karvaa käsittämättömiä määriä, ympäri vuoden.
Karvanlähdön saan kuriin ostamalla eläinkaupan raksuja (esim. RC:n turkin hoitoon tarkoitettua ruokaa) mutta kun olen käyttänyt yhden (n.2kg) pussin loppuun, ja innoissani ostan uuden ajatellen että nyt tämä toimi, niin ei, se alkaa taas.
Eli ruualla se pysyy n.1-2kk kurissa, kunnes alkaa taas jollen vaihda merkkiä.
Mitä pitäisi tehdä???
Ja karvaa lähtee siis TODELLAKIN paljon, silittäessä käteen jää kerros karvaa, ja harjalla vedettäessä saisi niin paljon karvaa että voisi niistä tehdä vaikka tumput.
Tosin kissa kyllästyy ennen sitä...
Ja on varmaan raukalla aika lailla mahakin jo täynnä karvaa....

Eli onko joku erikoisruoka joka tähän auttaisi, vai pitääkö niitä ruokia vaan tuurilla vaihdella ja toivoa että joku toimisi kauemminkin...

7

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • royalcanin-asiantuntija

      Hei

      Kissan runsas karvanlähtö lienee useampiakin palstan lukijoita kiusaava ”vaiva”.

      Kuten monessa muussakin vastauksessani olen maininnut, tarvittaessa kissa kannattaa käyttää eläinlääkärin tarkastuksessa, jossa varmistetaan, ettei runsaan karvanlähdön taustalla ole mitään elimellistä vikaa tai sairautta.

      Mikäli kissa on muuten normaalivointinen ja vailla sairauden oireita: syö ja juo normaalisti, on aktiivinen, ei oksenna, virtsaa ja ulostaa normaalisti, hoitaa turkkiaan eikä iholla ole merkkejä tulehduksesta tai selviä kaljuja kohtia, on kyseessä varmaankin harmiton, mutta toki hieman häiritsevän runsas karvanlähtö. Mikäli näin on, ei irtoavan karvan määrään sinänsä pysty välttämättä suuresti vaikuttamaan, mutta ruuan avulla on ainakin mahdollista turvata ihon ja turkin hyvinvointi runsaasta karvanlähdöstä huolimatta.

      Oleellisia ravintoaineita ihon ja turkin hyvinvoinnin kannalta ovat mm. A- ja E-vitamiini, tietyt B-ryhmän vitamiinit, pitkäketjuiset omega-rasvahapot sekä rikkipitoiset aminohapot, metioniin ja kystiini. Riittävä pitoisuus korkealaatuista, hyvin sulavaa valkuaisainetta on myös ehdottoman tärkeä, sillä ihon ja turkin uusiutuminen kuluttaa suuren osan (jopa 30 %) kissan päivittäisestä valkuaisaineiden saannista. Näiden ravintoaineiden saanti turvaamalla ollaan jo pitkällä hyvinvoivan ihon ja turkin ”rakentamisessa”.

      Mitä tulee mahdolliseen karvapallo-ongelmaan, eli nieltyihin, pahimmillaan suolistoa tukkiviin karvakertymiin, kannattaa kiinnittää huomiota ruuan sisältämiin kuituihin. Esimerkiksi psyllium – kuitu auttaa ”lakaisemaan” karvapalloja eteenpäin suolistossa, niin että ne poistuvat kissan elimistöstä ulosteen mukana.


      Mukavaa keväänjatkoa karvatulvasta huolimatta!

      Terveisin,
      Henna Söderholm
      ELL, asiantuntijaeläinlääkäri
      Royal Canin Finland Oy

    • kattikaveri

      psyllium kuitua mistä saa ?

      • royalcanin-asiantuntija

        Hei

        Royal Caninin ruuista psyllium – kuitua sisältävät mm. Indoor Long Hair ja Intense Hairball – ruuat.

        http://www.royalcanin.fi/Kissa/Lemmikkitarvikeliikkeet/Feline-Health-Nutrition-Elintavat-ja-erityistarpeet/Aikuiset/Indoor-Long-Hair-35

        http://www.royalcanin.fi/Kissa/Erikoisliikkeet/Feline-Care-Nutrition-Terveysongelmat/Karvapallot/Intense-Hairball-34

        Muiden valmistajien valmisruuista en valitettavasti osaa sanoa. Psylliumia käytetään käsittääkseni ihmisten ruuissa mm. gluteenittomien leivonnaisten valmistuksessa sen taikinalle tuomien hyvien ominaisuuksien vuoksi ja hevosille myydään psylliumiä hiekansyönnin aiheuttaman ummetuksen ehkäisyyn. En valitettavasti pysty suoraan antamaan ohjeita tai suositusannoksia tällaisten valmisteiden mahdolliselle käytölle.

        Terveisin,

        Henna Söderholm
        ELL, asiantuntijaeläinlääkäri
        Royal Canin Finland Oy


    • *******

      En ole asiantuntija, mutta tiedän monia kissoja, joilla matolääkityksellä (kaksi kertaa vuodessa) on saatu "turkki" kuntoon, nämäkin ovat sisäkissoja.

    • kolmen kissan kopla

      Kysy apteekista kissalle sopivaa rasvahappovalmistetta - nestemäinen, joten joko ruutalla suuhun tai ruuan sekaan, mikäli "kelpaa".
      Kokemuksella!

    • Juippiiiii

      Meillä oli sama ongelma pitkään 9-vuotiaan poikakissan kanssa.

      Eläinlääkärissä tuli vierailtua useammankin kerran ja lopulta lääkäri tajusi ottaa virtsanäytteen, josta selvisi että kyseessä on paha virtsatietulehdus.
      Siihen antibiootit saatiin ja raksuista piti ottaa sellaiset mitkä pitävät virtsan ph:n tasaisena.
      Siihen loppui se vaiva :)

    • onnea matkaan

      Muista antaa joka päivä raikasta vettä kuppiin ja katso että juo tarpeeksi.Meillä kissa juo vaan jos vesikuppi on pöydällä tai ikkunalla.Ei lattialta vesikupista vaikka olisi janoinen.Kun syövät naksuja on veden tarve iso.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45572
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      43
      11343
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      88
      8602
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      276
      6650
    7. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      43
      2344
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2284
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      44
      2124
    10. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2075
    Aihe