Eli siis ongelma on se, että en tiedä sitä miksi kanini nylkyttää minua/tavaroita, esinenitä. Kanini on n.2 vuotta vanha ja on NAARAS kääpiöluppa. Kanini asuu tallissa ja pääsee sillontällöin taloomme tv:n katsomis kaveriksi. Kanillani ei ole muita kani kavereita mutta tallissa asuu öisin hevosia ja kanoja löytyy viereisestä huoneesta. Kani repii myös karvaa itsestään, pyörii jalkojeni ympärillä (juoksee minua ympäri) ja aina kun lähden pois kanini luolta niin se juoksee perääni. Voitteko auttaa, haluan vain kanilleni hyvänelämän.
onko tämä normaaia?!
apua kaipaava
3171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
niin ja samalla kun kanini nylkyttää minua niin se tarraa hampaillaan minusta kiinni.
Ei hätää, tuo on normaalia naaraskanin käyttäytymistä. Se on kiintynyt omistajaansa, koska seuraa perässä ja pyörii jaloissa. Nähtävästi olet hyvin hoitanut sitä, kun on noin kesy. Jos naaras repii karvaa itsestään ja rakentelee pesää/nukkumapaikkaa, on se ns. valeraskaana. Tuollainen käytös menee ohi ajan myötä, mutta voi muuttaa kanin ärhäkäksi. Minun edes-mennyt hermeliini-naaras oli juuri tuollainen aika ajoin. Ihme kyllä juuri naaraat "nylkyttävät" enemmän kuin urokset!
Kääpiöluppa rotuna on mitä parhain! Mukava, leppoisa ja seurallinen. Minulla on nyt uros-kääpiöluppa, murrosiässä ja samanlaista käytöstä silläkin paitsi ei tietenkään ole valeraskaana, koska on uros DDD! Poikaa ei ole leikattu eikä se ole aloittanut pissimistä ei-toivottuihin paikkoihin. Sitä voi esiintyä ja toivon ettei olisi, ettei tarvitsisi leikkauttaa. Kani osaa käyttää jämptisti kulmavessaansa! Vapaana ollessaan seuraa ja pyörii jaloissa, tulee luokse kun kutsuu, syö kädestä ja hyppii sohvalle viereen ja syliin. Eli tosi ihanteellinen tapaus!
Voit olla iloinen, kun olet saavuttanut kanisi luottamuksen kun se on noinkin sosiaalinen! Koeta, ettet menetä sitä esim. pelästyttämällä aiheettomasti!
Kanillesi olisi enemmän seuraa, jos se saisi asua luonasi sisällä ja myös muiden ihmisten kanssa. Se voi olla yksinäinen siellä navetassa, joten siirrä se sisälle ihmisten pariin!
Kani kaipaa ihmisen ja joskus myös toisen kanin (ei aina) seuraa eikä muiden eläinten seuraa!
Kiitos vastauksesta :) Taidankin siirtää sen sisälle, jos vain muille perheen jäsenille se sopii, :DD