Tasapainoiset lapset?

mummon muussi

Kun lukee lehtiä,katselee ympärilleen ja lukee näitä nettipalstoja niin onko tosiaan totta että niin moni lapsi/nuori voi pahoin? Eikö missään ole enää lapsia jolla kaikki olisi hyvin?

Pahalta tuntuu niiden perheiden puolesta joissa lapset ja aikuiset kärsivät niin paljon että se aiheuttaa kärsimyksiä loppuelämäksi. Vai tekeekö viranomaiset(?) tai joku muu taho asiasta kuin asiasta niin suuren että sitä sitten suurennellaan ja vaikeutetaan ennestään.

Ajat ovat muuttuneet,tiedän,ja vastoinkäymisiä on kaikilla mutta eikö mistään enää selvitä ilman ulkopuolisen tunkeutumista joka asiaan? Joissakin tapauksissa on varmaan aiheellista mutta jokaikisestä mustelmastakin tehdään heti lastensuojeluilmoituksia ym.

Voi sitä lapsuutta mikä itsellä oli,kiipeiltiin puissa niin korkealla että "oksat" pois,ajetltiin pyörällä järveen ja mentiin pitkin metsiä ja oltiin aina mustelmilla ja haavoja joka puolella. Piharatamoa vaan jalkaa ja meno jatkui,eikä kukaan tehnyt siitä suurempaa numeroa.
Jos joku oli hieman hitaampi oppimaan niin sai silloinkin tukiopetusta,mutta ei sitä alettu heti miettimään onko lapsella joku adhd tai muu sairaus.

Joskus vain miettii että itsellä asiat on niin hyvin ettei ole vara valittaa enkä valita,sitä vain miettii maailman menoa. Itse elellään tasapaksua ja tasapainoista arkea,jonkun mielestä varmaan tylsää elämää mutta voisin sanoa olevani onnellinen vaikka kaikki ei olekaan täydellisesti.

1

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lohikärmes89

      Hyvä nimim. Mummon Muussi,

      halusin vain sanoa että et ole ainoa jonka ajatukset rullaavat tuohon suuntaan. Itselläni on kokemusta elämästä ilman näitä ns. "uuden ajan" menetelmiä, ja elämästä niiden kanssa.

      Arvaatko kumpi oli parempaa aikaa? ;)

      Oma mielipiteeni on että elämän TÄYTYY antaa kolhia hieman. Kuinka muuten opimme mitään? Pumpulissa kasvaa kokemattomaksi, ja ennen kaikkea, tunnottomaksi sille millaista elämä oikeasti on. Se EI ole tosi-TVtä.

      PS. Piharatamo-viitauksesi toi mieleen mukavia muistoja. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      326
      657
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      566
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe