http://www.studio55.fi/tositarina/artikkeli.shtml/1305366
Lauri Typpö joutui sijaisperheeseen 1950-luvulla. Viranomaiset eivät puuttuneet asiaan, vaikka Lauria kohdeltiin perheessä julmasti työvoimana. Rakkautta ei sijoituslapselle suotu.
Vastaavia tapauksia on pilvin pimein mutta niitä ei tutki kukaan.
Sosiaalityössä halutaan kuulla vain sosiaalityöntekijöiden näkemyksiä , jopa silloin kun tutkitaan muka asiakkaiden kokemuksia.
Lasten kaltoinkohtelu sijaishuollossa
3
255
Vastaukset
- kkllookkii99
Mä oon tavallaan "ulkopuolinen" siinä mielessä ettei lapsi ole sijoitettuna. Mutta sitäkin suuremmalla hämmästyksellä olen seurannut jo pitkään sitä, että ne kaikista pahimmat tapaukset saa olla vaan. Viimeisin(parin vuoden takaa) , jossa oli jo ihmisten pakko soittaa poliisille (eivät tehneet mitään tai voi olla ettei olllut valtuuksia) Sosiaalinen hyväksymä elämänmeno johti ainakin välillesti lapsen kuolemaan. Samaan aikaan nk. väsynyt vanhempi menetti lapset, joilta kieletty kaikki yhteydedenpito ja kyseesä ei ollut alkoholi tms.Sama sossu taisi hoitaa kumpaakin caseja. Prisoinnin tulos että hyökätään yksinhuoltaja perheeseen, jonka ongelmana yksinhuoltajan sairastelu ja samalla narkkiperheen lapsi saa olla "rauhassa". Sossun tukemassa perheessä kuollut lapsi ja huostaanotetut ..eipä siitä sitten enempää.
- Lapsuuden traumat.
Kansan verkkolehti 20.12.2010.
Laaja artikkeli huutolaislapsista.
Jouko Halmekoski on kerännyt yhteen huutolaisten kirjan nimeltä Orjamarkkinat, jossa huutolaislapset saavat äänensä kuuluville.
Useissa taloissa lapset saivat orjan aseman.
Jos palataan historiassa taksepäin ovat vanhempamme ja isovanhempamme kokeneet sisällissodan, talvisodan, maaltamuuton kaupunkeihin, työn peräsää 1800-luvun lopulla Amerikkaan, Ruotsiin, Austraaliaan, kokeneet 90-luvun laman ja nyt 2000- luvun laman, huostaanotot, pakkohuostaanotot, köyhyyden, syrjäytymisen.
Psykiatri Martti Paloheimo 1915-2002 jkäsittelee krijassaan Kotivammaisuuden synty- Suomalaisen lapsuuden havat juuri näitä aikoja.
Kansan verkkolehti artikkeli.
http://www.kansanuutiset.fi/kulttuuri/kirjat/2472270/huutolaislapset-saavat-aanensa-takaisin
---- Pedofiili.
Ilta-Sanomat. 31.10.2007.
Lastenkodin johtaja käytti hyväkseen pikkutyttöjä.
Noin kymmenenvuotiaat tytöt ovat joutuneet Lahtelaisessa lastenkodissa seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Lastenkodin johtaja käytti hyväkseen pikkutyttöjä/art-1288335173819.html?ref=lk_hs_ko_2
---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988