Avainkortti sekoilee vai koko ajotietokone/vast...??? AUTTAKAAPA

ranskiksia kiitos =)

Kyseessä Renault Grand Espace vm-05. Kun laitan avainkortin paikalleen niin saman tien alkaa mittarivalot ja merkkivalot yms. palamaan ja himmenee todella nopeasti eikä anna käynnistää autoa (johtunee siitä että akku purkautuu välittömästi kun laitan avaimen "koloon"). Pidän parhaillaan akkua laturissa, mutta kun menen ja yritän alkaa käynnistämään niin heti alkaa mittarivalot palamaan, himmenemään ja lopulta kuuluu muutama vinkumis (hälytys/vast) ääni kunnes valot menee tosi himmeäksi.

Onkohan vika avaimessa (olen kyllä kokeillut 2 eri avainkortilla) vai avainkortin lukulaitteessa/vast vai jossain tietokoneessa vai muuten vaan sähköt sekaisin jostain. Kyllä onkin rasittava vaiva kun ei mitään hajua mistä tuon "oikarin" tekee..... Onko jollekkin käyny/ilmennyt/kuullut tälläisesta jotain????

Kaikki kommentit sallittuja, myös renaultin haukkumiset, sillä vaihtoon lähtee ihan just ku vaan korjatuksi sais =)

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lagunaman3

      Kokeile irrottaa penkinlämmittimien katkaisimet. Luukut auki ja kytkimet irti etupenkeistä. Liekö auttaa, mutta kokeile.

    • ¨¨

      No jokohan on uudella akulla testattu, että onko akku viallinen?

    • ranskiksia kiitos =)

      Kokeilin ja irroitin istuinlämmittimet, ei auttanut. Kiitos vinkistä kuitenkin, yrittänyttä ei laiteta! Akku on testattu, ei ole siitä kiinni.

      Vika on paikantunut akun lähellä/vieressä olevaan mustaan laatikkoon josta löytyy kolme isoa relettä sekä about kymmenen erilaista ja eri kokoista sulaketta. Olen kokeillut että lakkaako "vuoto" kun irroitan yksitellen sulakkeet/releet, ei loppunut...

      Aikani kun räpelsin niin lähti taas pelaamaan, eli ei pura akkua. Kyseessä täytyy olla jokin oikosulku/vast joka häiritsee välillä ja välilllä ei, mut mikä niin siitä ei ole viel selvyyttä!

      Eli kun auto sammutetaan ja avainkortti otetaan pois niin silti välillä jää jokin "piiri" auki kun alkaa akku purkautua. Ja tuo ko. purkautuminen johtuu siis siitä yhdestä mustasta boxista tai sen kautta kulkevasta virrasta.

      Jos jollain tietoa/ollut samaa vikaa niin vinkit otetaan vastaan! KIITOS!

      • miinusnapa

        Olisiko ollut maadoitusvika?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      172
      7609
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4268
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3898
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3235
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3006
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2649
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2386
    8. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      35
      2081
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      274
      2076
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2025
    Aihe