Kenen vastuu lumituhoissa?

??

Meiltä löytyy talon rakennuksen jälkeen rakennetut valokatetut terassit paritaloyhtiöstä. Ostimme asunnon vuosi sitten jolloin lumentippumisen jäljiltä meni katteet rikki. Vaihdoimme ne omaan piikkiin uusiin. Nyt tuli koko kate lumien mukana alas. Taannoin huomasimme myös naapuritalossa (sama yhtiö) olevan lumiesteet terassin puolella, vaan eipä ole meidän katollamme.
Eli maksamme itse uuden terassin katteineen kaikkineen siis, vaikka tämä tapaus olisi ollut estettävissä lumiesteillä jotka löytyy naapurista vaan ei meiltä?
Onko lumiesteetkin asukkaan vastuulla? Kiinteistöhuollosta vastaa asukkaat.
Kyllä meinaan kismittää että maksoimme jo vuosi sitten itsemme kipeiksi uusien katteiden takia ja sama sonta olisi taas edessä.
Tällä kokemuksella en missään nimessä suosittele valokatteita, vaikka ne hyvin hoidettuna ja oikein rakennettuna ovatki varsin näyttäviä ja käytännöllisiäkin.

4

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1899

      Ota yhteys taloyhtiönne isännöitsijään tai sen puuttuessa taloyhtiön hallitukseen. Yleensä vastuu kuuluu kattotyöt tilanneelle taholle tai urakoitsijalle, joka työn on tehnyt. Lopputarkastuksen puuttuessa tämän kaltaiset virheet pääsevät syntymään ja jos ei itse ymmärrä talotekniikasta mitään, niin ainakin voi verrata naapuritaloon niin kuin jo teitkin.

      Jos sinulla on kuitit tallella vanhoista katekorjausvahingoista, niin voit niiden pohjalta esittää korvausvaateen taloyhtiölle. Tee kirjallisena ja ota kopiot siihen mukaan kuiteista, niin selviät vähemmällä paasaamisella ja asiasi lähtee eteenpäin. Jos löytyy kuvia vanhasta ja nykyisestä vahingosta, niin aina parempi.

    • ....,,,,

      Jos teillä on asiansa osaava hallitus, kuten meillä on, ei taloyhtiöllä ole mitään tekemistä asian kanssa. Meillä vaaditaan katteen rakentamisluvan myöntämisen yhteydessä osakkeenomistajalta sitoumus katteen ylläpitoon ja siihen, että hänen osakeensa vastaavat myös katteen mahdollisista rakennukselle aiheuttamista vahingoista.

      Hall.pj.

    • ??

      Kiitos vaustauksista!!
      Otamme asia esille pian järjestettävässä hallituksenkokouksessa.

    • AkkaJoku

      Paritaloyhtiön hallitus .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4343
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      23
      2795
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2738
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2474
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2469
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      634
      2035
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1856
    Aihe