Meiltä löytyy talon rakennuksen jälkeen rakennetut valokatetut terassit paritaloyhtiöstä. Ostimme asunnon vuosi sitten jolloin lumentippumisen jäljiltä meni katteet rikki. Vaihdoimme ne omaan piikkiin uusiin. Nyt tuli koko kate lumien mukana alas. Taannoin huomasimme myös naapuritalossa (sama yhtiö) olevan lumiesteet terassin puolella, vaan eipä ole meidän katollamme.
Eli maksamme itse uuden terassin katteineen kaikkineen siis, vaikka tämä tapaus olisi ollut estettävissä lumiesteillä jotka löytyy naapurista vaan ei meiltä?
Onko lumiesteetkin asukkaan vastuulla? Kiinteistöhuollosta vastaa asukkaat.
Kyllä meinaan kismittää että maksoimme jo vuosi sitten itsemme kipeiksi uusien katteiden takia ja sama sonta olisi taas edessä.
Tällä kokemuksella en missään nimessä suosittele valokatteita, vaikka ne hyvin hoidettuna ja oikein rakennettuna ovatki varsin näyttäviä ja käytännöllisiäkin.
Kenen vastuu lumituhoissa?
4
339
Vastaukset
- 1899
Ota yhteys taloyhtiönne isännöitsijään tai sen puuttuessa taloyhtiön hallitukseen. Yleensä vastuu kuuluu kattotyöt tilanneelle taholle tai urakoitsijalle, joka työn on tehnyt. Lopputarkastuksen puuttuessa tämän kaltaiset virheet pääsevät syntymään ja jos ei itse ymmärrä talotekniikasta mitään, niin ainakin voi verrata naapuritaloon niin kuin jo teitkin.
Jos sinulla on kuitit tallella vanhoista katekorjausvahingoista, niin voit niiden pohjalta esittää korvausvaateen taloyhtiölle. Tee kirjallisena ja ota kopiot siihen mukaan kuiteista, niin selviät vähemmällä paasaamisella ja asiasi lähtee eteenpäin. Jos löytyy kuvia vanhasta ja nykyisestä vahingosta, niin aina parempi. - ....,,,,
Jos teillä on asiansa osaava hallitus, kuten meillä on, ei taloyhtiöllä ole mitään tekemistä asian kanssa. Meillä vaaditaan katteen rakentamisluvan myöntämisen yhteydessä osakkeenomistajalta sitoumus katteen ylläpitoon ja siihen, että hänen osakeensa vastaavat myös katteen mahdollisista rakennukselle aiheuttamista vahingoista.
Hall.pj. - ??
Kiitos vaustauksista!!
Otamme asia esille pian järjestettävässä hallituksenkokouksessa. - AkkaJoku
Paritaloyhtiön hallitus .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491324- 1601135
- 611017
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli198851- 8822
- 11779
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27776Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51771- 346748
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti79708