Meiltä löytyy talon rakennuksen jälkeen rakennetut valokatetut terassit paritaloyhtiöstä. Ostimme asunnon vuosi sitten jolloin lumentippumisen jäljiltä meni katteet rikki. Vaihdoimme ne omaan piikkiin uusiin. Nyt tuli koko kate lumien mukana alas. Taannoin huomasimme myös naapuritalossa (sama yhtiö) olevan lumiesteet terassin puolella, vaan eipä ole meidän katollamme.
Eli maksamme itse uuden terassin katteineen kaikkineen siis, vaikka tämä tapaus olisi ollut estettävissä lumiesteillä jotka löytyy naapurista vaan ei meiltä?
Onko lumiesteetkin asukkaan vastuulla? Kiinteistöhuollosta vastaa asukkaat.
Kyllä meinaan kismittää että maksoimme jo vuosi sitten itsemme kipeiksi uusien katteiden takia ja sama sonta olisi taas edessä.
Tällä kokemuksella en missään nimessä suosittele valokatteita, vaikka ne hyvin hoidettuna ja oikein rakennettuna ovatki varsin näyttäviä ja käytännöllisiäkin.
Kenen vastuu lumituhoissa?
4
333
Vastaukset
- 1899
Ota yhteys taloyhtiönne isännöitsijään tai sen puuttuessa taloyhtiön hallitukseen. Yleensä vastuu kuuluu kattotyöt tilanneelle taholle tai urakoitsijalle, joka työn on tehnyt. Lopputarkastuksen puuttuessa tämän kaltaiset virheet pääsevät syntymään ja jos ei itse ymmärrä talotekniikasta mitään, niin ainakin voi verrata naapuritaloon niin kuin jo teitkin.
Jos sinulla on kuitit tallella vanhoista katekorjausvahingoista, niin voit niiden pohjalta esittää korvausvaateen taloyhtiölle. Tee kirjallisena ja ota kopiot siihen mukaan kuiteista, niin selviät vähemmällä paasaamisella ja asiasi lähtee eteenpäin. Jos löytyy kuvia vanhasta ja nykyisestä vahingosta, niin aina parempi. - ....,,,,
Jos teillä on asiansa osaava hallitus, kuten meillä on, ei taloyhtiöllä ole mitään tekemistä asian kanssa. Meillä vaaditaan katteen rakentamisluvan myöntämisen yhteydessä osakkeenomistajalta sitoumus katteen ylläpitoon ja siihen, että hänen osakeensa vastaavat myös katteen mahdollisista rakennukselle aiheuttamista vahingoista.
Hall.pj. - ??
Kiitos vaustauksista!!
Otamme asia esille pian järjestettävässä hallituksenkokouksessa. - AkkaJoku
Paritaloyhtiön hallitus .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742932
- 652783
- 681822
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171669- 241657
- 201600
- 221533
- 481297
- 381263
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91259