Hola!
Elisa Vahtia mainostetaan mm. sillä, että voit tarkistaa etukäteen vapaat parkkipaikat ja seurailla kotoasi mökkisi järvimaisemaa. Esittelykuvassa näkyy, kuinka joku soutelee järvellä.
Olen luullut, että vain omaa kotiaan ja pihapiiriään saa kuvata. Olenko luullut väärin? En oikein osaa kuvitella, mihin kohtaan järveä voisi laittaa kyltin "Tallentava kameravalvonta".
Elisa Vahti ja ympäristön kuvaaminen?
7
545
Vastaukset
- Entinen käyttäjä
No hyvä mainostaa kun tuollainen on todellakin laitonta. Mutta oletko joskus kuullut että Elisa mainostaisi rehellisesti palveluitaan. Varoittaisin kyllä jokaista puuttumasta Elisan palveluihin koska niistä ei ole parhaimmillaankaan tullut muuta kuin pettymyksiä ja aiheettomia laskuja. Laittomalla kuvaamisella saattaa tulla jopa rikossyyte!
- ddtjaarse
Jaa, vai niin. Mun koneelta näkyy webbikameroita live kuvalla toreilta ja kaduilta lähes joka kaupungissa, kaikki laittomia ?. Myös kauppakeskuksista näkee livekuvaa kaikkine asiakkaineen, nekin laittomia ?
- Penanen
En ole lakialan asiantuntija, mutta käsittääkseni noissa ns. julkisissa tiloissa on jossain kohtaa tieto "Alueella tallentava kameravalvonta".
Omakoti- ja mökkialueilla toisten käyttämien tilojen "valvonta" kameralla on käsittääkseni kiellettyä. Ja kuten ihmettelin, niin "mihin kohtaan järveä voisi laittaa kyltin "Tallentava kameravalvonta"."
Toivottavasti joku, joka tietää asianlaidan varmasti, vastaa tähän pikkuseikan ihmettelyyni.
- -------
Lukasehan http://www.kh-verkkokauppa.com/valvontakamerat/Valvontakamerat-ja-Suomen-Laki siinä selviää vastaukset kaikkiin kysymyksiisi.
- Penanen
Kiitos kaiken kattavasta linkistä. Nyt tiedän.
Olen ollut liiankin varovainen omien liikuteltavien ip-kameroideni osalta ja rajannut liikuteltavuuden kodin sisälle ja omaan pihaan. Tuon tekstin mukaan on siis mahdollista katsella esim. yhtiömme parkkipaikkaa, sillä sinne on vapaa pääsy.
Kiitos vielä kerran.
- mä vaan 2
Kotirauhan suojaamia (jonkin tulkinnan mukaan omiakaan *) ei saa katsella millään teknisellä laitteella. Kiikari/kaukoputki,kamera.
Joku aika sitten virkatehtävissä sikailleet ja mokailleet poliisit nostivat salakatselu syytteen kun asukas meni tekevään kotikäynnillä asiattomisti ja lain vastaisesti käyttäytyneitä poliiseita valtuksen ja antoi OMASSA kodissa olevan valvontakamera kuvat todisteiksi poliisien rötöksistä.
Poliisit olivat vakaasta sitä mieltä että vieraan ihmisen kotirauha suojaa heitä kun he tunkeutuvat tämän kotiin. - näin se menee
Sinne minne voi vapaasti katsella, sinne voi myös kameran suunnata. Esim naapuritalon asunto ei ole tällainen kohde.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset404853Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183636Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693433Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1002794SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862670IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302610Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161643En mä tahallani ole näin hankala.
Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161466Harmittaako mies, että yhteys katkesi?
Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?1831314- 1521311