Nordica HotRod 74

Perus-skimbaaja

Näin kevään laskettelukauden lopulla tuli vilkaistua vanhoja skimbavehkeitä ja todettua, ettei uudet tekisi ensi talvelle yhtään pahaa. Monokkelit, kypärä ja sauvat ovat vielä ok, mutta suksia tekisi mieli.

Juttelin asiasta yhden lähellä asuvan kaverin kanssa joka kertoi omistavansa otsikon mukaiset sukset (Nordica HotRod 74 168cm) jotka olisivat vielä lähes uudenveroiset ja nyt kaupalliset, sillä hän oli alkukaudesta ostanut kuulemma Dobermann Spitfiret.

Kertokaa, minkä tasoiset ja -laiset sukset ovat kyseessä? Millaisia käyttökokemuksia? Olen ns."keskikokenut" ja -tasoinen harrastaja joka arvostaa suksissa kohtalaista ketteryyttä ja vauhtivakautta.

Vanhat sukseni ovat 164cm ja olen tottunut niihin, eli nämä ehdokkaat olisivat jonkin verran pidemmät, onko tästä käytännön haittaa?

4

2581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palanteri

      Mulla on kyseiset sukset ollut käytössä tämän talven. Loistavat sukset pehmeällä lumella tai tampatulla pyykkilaudalla. Ainoa heikkous ilmenee puhtaalla jääpinnalla jolloin suksi alkaa "hakkaamaan" kun lasketaan kovalla paineella. En tiedä vaikuttaako laskian paino ko. ominaisuuteen.Itsellä painoa n 90 kg.
      Vertailun vuoksi olen laskenut myös testisuksia, joista vain Fischer rc4 sc olivat selvästi paremmat loistavan jääpidon vuoksi.
      Muista suksista:
      Salomon 24 race
      oli lähes samanoloiset
      Salomon daytona huonompi ja kankea
      K2 charger oli tylsät ja painavan oloiset

      • Perus-skimbaaja

        Kiitokset sekä "palanterille" että "kneissille" asiallisista kommenteista. Sain itse asiassa kiinnostukseni kohteena olleet sukset kaverilta kokeiluun viime viikonlopuksi, kun matkani suuntautui sopivasti tuonne pohjois-suomeen ja pääsin siellä vielä rinteeseen.

        Parituntisen pikatestin perusteella olen kanssanne samoilla linjoilla. Sukset vaikuttivat johdonmukaisilta laskettavilta, eivät vatkanneet irtolumessa ja yllättävää kyllä, vaikuttivat jopa hivenen ketterämmiltä kuin vanhat, lyhyemmät Atomicini eli kyllä italialaiset näyttävät osaavan suksen suunnitella (ja Itävaltalaiset valmistaa...)

        En tiedä, kuinka paljon laskijan paino vaikuttaa "hakkaus" taipumukseen (itse painan laskuasussa n. 78kg) mutta ainakaan minä en havainnut mitään sen suuntaista, vaikka koetin kuinka prässätä ja ne tuntuivat ainakin minulle sopivan jäykiltä.

        Siksi kotiin palattuani menin niiden omistajan luo hintaa tinkaamaan ja sen seurauksena varastosta löytyvät nyt ensi talveksi mieleiset sukset :-)


    • kneissl

      Muutaman kerran ko. suksilla laskettu. Ovat aloittelija-keskitason rinne sukset.
      Eivät ihan veltoimmasta päästä. Nordica ei tee lainkaan huonoja suksia

      Noita nordicoita on ollut voittoina citymarketin arvonnoissa alkutalvesta.
      Löytyy mm. huuto.netissä on myyty ~150 eurolla. Ovat takuulla sen arvoiset.

    • cm ?

      Cittarin sukset eri suksia kuin ketjun 74 mm. Citymarketin sukset ovat 70 mm leveitä ja ominaisuuksiltaan selvästi heppoisempia. Nordica myy samoja suksia myös mm. nimillä sportmaschine ja mint. Itsellä kokemuksia molemmista (70 ja 74 mm) joista 74 mm on todella kiva ja vakaa suksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5701
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4677
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4132
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      63
      3661
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3611
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3348
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3321
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      59
      3180
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2850
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2481
    Aihe