Nordica HotRod 74

Perus-skimbaaja

Näin kevään laskettelukauden lopulla tuli vilkaistua vanhoja skimbavehkeitä ja todettua, ettei uudet tekisi ensi talvelle yhtään pahaa. Monokkelit, kypärä ja sauvat ovat vielä ok, mutta suksia tekisi mieli.

Juttelin asiasta yhden lähellä asuvan kaverin kanssa joka kertoi omistavansa otsikon mukaiset sukset (Nordica HotRod 74 168cm) jotka olisivat vielä lähes uudenveroiset ja nyt kaupalliset, sillä hän oli alkukaudesta ostanut kuulemma Dobermann Spitfiret.

Kertokaa, minkä tasoiset ja -laiset sukset ovat kyseessä? Millaisia käyttökokemuksia? Olen ns."keskikokenut" ja -tasoinen harrastaja joka arvostaa suksissa kohtalaista ketteryyttä ja vauhtivakautta.

Vanhat sukseni ovat 164cm ja olen tottunut niihin, eli nämä ehdokkaat olisivat jonkin verran pidemmät, onko tästä käytännön haittaa?

4

2763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palanteri

      Mulla on kyseiset sukset ollut käytössä tämän talven. Loistavat sukset pehmeällä lumella tai tampatulla pyykkilaudalla. Ainoa heikkous ilmenee puhtaalla jääpinnalla jolloin suksi alkaa "hakkaamaan" kun lasketaan kovalla paineella. En tiedä vaikuttaako laskian paino ko. ominaisuuteen.Itsellä painoa n 90 kg.
      Vertailun vuoksi olen laskenut myös testisuksia, joista vain Fischer rc4 sc olivat selvästi paremmat loistavan jääpidon vuoksi.
      Muista suksista:
      Salomon 24 race
      oli lähes samanoloiset
      Salomon daytona huonompi ja kankea
      K2 charger oli tylsät ja painavan oloiset

      • Perus-skimbaaja

        Kiitokset sekä "palanterille" että "kneissille" asiallisista kommenteista. Sain itse asiassa kiinnostukseni kohteena olleet sukset kaverilta kokeiluun viime viikonlopuksi, kun matkani suuntautui sopivasti tuonne pohjois-suomeen ja pääsin siellä vielä rinteeseen.

        Parituntisen pikatestin perusteella olen kanssanne samoilla linjoilla. Sukset vaikuttivat johdonmukaisilta laskettavilta, eivät vatkanneet irtolumessa ja yllättävää kyllä, vaikuttivat jopa hivenen ketterämmiltä kuin vanhat, lyhyemmät Atomicini eli kyllä italialaiset näyttävät osaavan suksen suunnitella (ja Itävaltalaiset valmistaa...)

        En tiedä, kuinka paljon laskijan paino vaikuttaa "hakkaus" taipumukseen (itse painan laskuasussa n. 78kg) mutta ainakaan minä en havainnut mitään sen suuntaista, vaikka koetin kuinka prässätä ja ne tuntuivat ainakin minulle sopivan jäykiltä.

        Siksi kotiin palattuani menin niiden omistajan luo hintaa tinkaamaan ja sen seurauksena varastosta löytyvät nyt ensi talveksi mieleiset sukset :-)


    • kneissl

      Muutaman kerran ko. suksilla laskettu. Ovat aloittelija-keskitason rinne sukset.
      Eivät ihan veltoimmasta päästä. Nordica ei tee lainkaan huonoja suksia

      Noita nordicoita on ollut voittoina citymarketin arvonnoissa alkutalvesta.
      Löytyy mm. huuto.netissä on myyty ~150 eurolla. Ovat takuulla sen arvoiset.

    • cm ?

      Cittarin sukset eri suksia kuin ketjun 74 mm. Citymarketin sukset ovat 70 mm leveitä ja ominaisuuksiltaan selvästi heppoisempia. Nordica myy samoja suksia myös mm. nimillä sportmaschine ja mint. Itsellä kokemuksia molemmista (70 ja 74 mm) joista 74 mm on todella kiva ja vakaa suksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      184
      2679
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      67
      894
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      800
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      797
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe