Onko palstan lukijat kuulleet koskaan sanontaa, että "isokorvaiset ihmiset eläisivät pitempään kuin pienikorvaiset"?
P.S. Mulla ovat isoiset korvat, mutta niin olivat isävainaallakin, vaan kumma kyllä ei kovin montaa vuotta yli 60 ikävuoden elänyt. Mummoillani oli isot korvat molemmilla ja he elivät kyllä pitkään kuin myös toisen mummoni monilukuinen siskojengi, ja kaikilla heillä ei mitkään kovin pienoiset korvat. Pirteää porukkaa kaiken kaikkiaan; ja elivät melkein 80 ja 90 vuoden kieppeille.
ISOT korvat
6
2567
Vastaukset
- 11+13
Heh. Tietääkseni korvat voivat kasvaa nimenomaan vanhuudessa, samoin nenä. Kyse on kasvuhormonin paikallisesta vaikutuksesta, akromegaliasta.
Korvan ihannekoko on sitten asia erikseen. Korvalehden koko on suhteessa tärkeimpien ääniaaltojen "kokoon" liian pieni. Ihannekoko on oman kämmenen koko. Jos kokeilet miten äänet muuttuvat kun panet kämmenen korvan taakse, huomaat, että nimenomaan erotuskyky kasvaa, ei niinkään volyymi. Simpansseilla tämä asia on paremmin.- ei höröt kuitenkaan
Kokeilin tuota kämmen korvan taakse jne. temppua, ja totta turiset tuosta erotuskyvystä. Mut onnekseni ei mulla nyt mitkään oman kämmeneni (huomio: ei lapiokädet) kokoisetkaan korvat ole; huh sentään eli omaan kuitenkin ihan säädyllisen ja normin kokoiset, muttei nämä mun kuulokkeet ole niin pikkuruisetkaan, kuten joillakin olen nähnyt. Esim. toisella tyttärelläni on pienemmät korvat kuin minulla, vaikka eivät isänsä korvatkaan ole mitkään hiirulaisen korvat.
Vanhoilla ihmisillä usein korvat ja nenäkin näyttävät isoilta, mutta olisiko syynä sekin, että kun iho rypistyy ja lihaksetkin kutistuu ja veltostuu iän myötä, alkavat nenä ja korvat näyttää muutoinkin suurilta vanhuksen päässä.
- Urmo
Olen kuullut, että pitkät korvanipukat kertoo pitkästä iästä, ei niinkään korvien koko. Tämäkin on tutkittu juttu.
- Anonyymi
Olen lapsuudessani kuullut uskomuksen että isokorvaiset elävät pidempään kuin pienikorvaiset. Appeni eli 93 vuotiaaksi isokorvaisena, mutta kaikki muut sukulaiset/ tuttavat ovat eläneet 80- 90- vuotiaksi olipa isot tai pienet korvat. Isäni kuoli 45- vuotiaana ja isot korvat hänelläkin oli. On siis vanhan kansan uskomus.
- Anonyymi
Isot korvat kertoo myös viisaudesta. Norsulla on isot korvat.
- Anonyymi
Vai niin. Aivoilla ei siis tee mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä392105Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi1891565- 941401
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421219- 1151128
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1351060Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251010- 74970
- 70894
- 250886