näkyy olevan tuo järjestelmän palautus, viime aikojen viesteistä päätellen. Täytyy osata ottaa se pois päältä, ajaa virusohjelma, ja laittaa takaisin päälle.
Moniko osaa.
Mutta sitten kysymys tietäjälle: jos koneella on asiallinen virustentorjuntaohjelma ( palomuuri), miten järjestelmän palautuksen tiedostoihin voi päästä viruksia?
Moniko osaa.
Mutta sitten kysymys tietäjälle: jos koneella on asiallinen virustentorjuntaohjelma ( palomuuri), miten järjestelmän palautuksen tiedostoihin voi päästä viruksia?
Vastaukset 10
Vanhimmat
esim. webbisivuilta. tulee sivun mukana jolla käyttäjä käy, tällöin palomuuri päästää liikenteen läpi koska yhteys on tapahtunut käyttäjän aloitteesta, ja jos kyseessä on uusi versio niin skannerit eivät sitä tunnista. Tai käyttäjä vaan yksinkertaisesti klikkailee kaikki huuhaa-liitteet auki sähköposteista.
Niin joo ne liitteet. Mutta eikö niistäkin virustorjuntaohjelma hälytä? Sitä varten kai se on.
Ei hälytä ellei skanneri löydä mitään epäilyttävää. Yleensä kyllä yrityksissä suurin osa liitteistä blokataan kokonaan, esim. kaikki tuplapäätteiset, .pif,.com,.exe,.scr päätteiset jne. osa blokkaa kaikki zipit (salasanalla suojatut mukaanlukien).
Entäs sitten nämä web-mailit ?
Kun posti kulkeekin http:llä niin mitäs sitten tehdään ?
itse postihan kulkee web-mailissakin smtp-palvelimien kautta normaalin tapaan, ja skannataan jos yritys/palveluntarjoaja niin tahtoo. Viesti vain esitetään käyttäjälle http:n yli. Yksi telkkari kaksilla eri kuorilla :)
Kun en tuota asiaa oikein tunne niin selitätkö vähän tarkemmin?
Jos yrityksellä on oma postipalvelin ja käyttäjä lukee privaattipostia hotmailista browserilla niin missä välissä ja miten se seulotaan ?
jos hotmailia luet niin silloin yrityksesi palvelin ei ole siinä välissä. Mutta viesti on kulkenut Hotmailin sähköpostipalvelimien läpi, jolloin se on myös skannattu. Joillakin yrityksillä on oman sähköpostin lisäksi selaimen läpi toimiva versio sähköpostista. Esim. Lotus tarjoaa mahdollisuuden lukea selaimella sähköposteja.
"jos hotmailia luet niin silloin yrityksesi palvelin ei ole siinä välissä.."
Eikä mitään muutakaan.
Juuri näin sen kuvittelinkin olevan, kiitokset vaan varmennuksesta.
Joten web-mail on yrityksen kannalta yksi merkittävimpiä turvareikiä.
Kannattanee blokata palomuurista ainakin tunnetuimmat web-mail palvelimet. Omat siivilipostinsa jokainen voi lukea kotonaan tai vaikkapa kirjastossa.
postia voi tarkemmin ihmetellä kun kytkee päälle "näytä kaikki tiedostot" jos siellä liitetiedostoissa on ylimääräisiä exe com yms piilossa...oletusarvoisesti esim win 98 piilottaa järjestelmätiedostot ja piilotiedostot...kun laittaa pallukan oikeaan paikkaan pystyy postit tarkistamaan melko kattavasti...riskinä toki on vahingossa suoritettu tärkeän tiedoston poisto...kumpi sitten on suurempi paha on jokaisen mietittävä tilannekohtaisesti...
yrityksissä on varmaan kannattavinta suodattaa kaikki hämärät liitteet pois johonkin ylimääräiseen hakemistoon josta ne voi tarvittaessa hakea omalla tunnuksella.