MLP saa vielä odottaa

eipä nyt ihan vielä

Otan heti määlämpözydeemit kun:

- Virolaiset porarit saapuvat Suomeen ja tekevät reiän puoleen hintaan
- Otan valtiolta avustusta muutaman tonnin.
- Pumpun hommaan varmaan Ruotsista havalla
- Kattelen vielä miten sähkö hinta etenee ydinvoiman supistuessa (eiköhän hinta tuplaannu)
- Mistä saada pumpulle halpaa ekosähköä?
- Lueskelen muiden MLP kokemuksia

4

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reikäritari

      itsekkin oon ihmetellyt miksi porarien "kartelli" tai yhtenäishinnoittelu ei murru.

      päivän hommasta viisi topoa on aika kova hinta. Ei kalusto nyt niin paljoa kulu eikä nyt päivässä tarvitse kuolettaa kaluston hintaa noin paljoa. Yhden ukon palkka on kuitenkin vaan alle 300€ kaikkinen virallisine veroineen ja kuluineen.

      reiän hinta nimenomaan tekee investoinnista huonommin kannattavan. Toinen juttu on hinnoittelun samankaltaisuus ympäri vuoden. En oikein ymmärrä miksi sesongin ulkopuolella ei oo edullisempaa. No eipä kovimmilla pakkasilla oikein porata voi.

      • Oikea porari.

        Vai päivän homma ;)
        Noi kirjoittaa "kaikkitietävä" eli tyyppi joka ei tiedä yhtään mitään maalämpökaivon poraamisesta eikä sen poraamisen kustannuksista.
        Kerronpa alan ammattilaisena että ensinnäkin porauskalusto ei todellakaan käsitä pelkästään sitä poraa vaan siinä vierellä hyrskyttelee kompressori joka maksaa arvokkaan omakotitalon verran ja kun porataan esim. sellainen 200m syvä kaivo kollektorille niin polttoainetta palaa n. 1000L, siis TUHAT ei sata. Pora itsessään kuluttaa reilu 100L.
        Porakruunu tyyliin 500€ jonka voi teroittaa hyvässä lykyssä kaksi kertaa ennen roskikseen menoa.
        Vasara n. 3500€ ja huonossa lykyssä tuollainen vasara jää n. 10000€ maksavien poratankojen kanssa kallioon jumiin ikuiseksi ajaksi, eli aika suurella riskillä menään porafirmoissa.
        Porakruunuja ja tankoja katkeilee sillointällöin kesken porauksen jolloin kaivo voi helposti jäädä alimittaiseksi joten ei kun uutta kaivoa poraamaan ja takkiin tulee kun sopimus on tehty asiakkaalle vain tietyn syvyisen kaivon poraamisesta eikä kukaan asiakas tilaisi kaivonporausta jos joutuisi maksamaan mahdolliset epäonnistumisen seurauksena koituneet kulut.
        Maaporauksessa ja varsinkin syvässä sellaisessa (n. yli 20m) suojaputken katkeamisriski kasvaa koko ajan mitä syvemmälle mennään ja ei ole mikään ihme jos n. 20-30m maaporaus menee uusiksi kolmekin kertaa ja aikaa palaa helposti kolme neljä pitkää päivää.
        Putkia siis jää maahan helposti monen sadan euron edestä plus tietenkin parin miehen palkat plus että pora ja kompressori haukkaavat koko ajan satoja litroja polttoöljyä per päivä.
        Tuossa on vähän tietoa porausyrittäjän "huimista" tuloista ja kannattaa muistaa ettei porat kompurat putket sun kymmenet muut eri komponentit leijaile ilmaiseksi itsekseen porauspaikalle vaan kaikille noille pitää olla kuljetuskalusto joka tietenkään ei tuollaisten "kaikkitietävien essonbaaritietäjien" mielesta maksa mitään hankkia ja ylläpitää.
        Kannattaisi joskus käydä tutustumassa tuohon lämpökaivon poraustyöhön ihan alusta loppuun asti niin voisi mennä jakeluun että se kaivonporaus ei todellakaan ole mitään helppoa saatika halpaa touhua yrittäjälle.
        Porauskalusto ei tuollaisen "essonbaaritietäjän" mielestä "niin paljoa kulu" mutta totuus on aivan muuta, kuule kuluu ja huolto&korjaaminen ei ole niitä halvimmasta päästä olevia lystejä.


    • asdasdjklasdasdwer

      Nyyh nyyh, ihan vain tiedoksi:
      Hinnat tulevat vain nousemaan. Osta nyt niin saat halvemmalla.

    • Edullista

      2000 eurolla sain 140m kaivon ,joten eipä niin kallista ole nytkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      81
      4219
    2. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      121
      3267
    3. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      111
      3263
    4. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2714
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      218
      2494
    6. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      19
      2161
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2006
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1914
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1893
    10. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      45
      1856
    Aihe