YKSITYISOPETUS PÄÄKAUPUNKISEUDULLA

Harri7866

Valitettavasti näkee yhä enemmän ja enemmän jännityksen, pelon ja paniikkihäiriön oppilaiden elämässä. Niiden seurauksena oppilas kokee
Vuosien varrella kokemuksien kautta olen oppinut, että hyvän opettajan kuuluu olla hyvä johtaja, ystävä, kannustava, rohkaiseva, innostava, motivoiva, palkitseva, kasvattaja, mukava, oikeudenmukainen, osata kommunikoida, arvostaa, kunnioittaa, kuunnella, ymmärtää, tulla toimeen erinnomaisesti, selittää asioita rauhallisesti, yksinkertaisesti, kohentaa itseluottamusta ja itsetuntoa, opastaa oppilasta oikealle tielle ja olla hänen tukenaan. Hyvällä opettajalla on intohimo opettamiseen. Ilman muuta asianmukainen huumori on tosi tärkeää opettamiseen.

fyysistä huonovointisuutta ja jopa lamaannusta. Hänen keskittyminen vaikeutuu ja hän suoriutuskyky heikenee. Nämä tunteet (paniikkihäiriö, pelko ja jännitys) ovat ajatuksiemme tuotteina ja kyllä niistä saa päästä eroon tai tulee toimeen niiden kanssa. Ihmisen kannattaa kohdata oman itsensä sellaisena kuin hän on, puhuu asioista ja ongelmistaan ja hakee apua. Kun huomaan, että oppilaalla on tällaisia tunteita, niin juttelen hänen kanssa, käytän NLP:tä, rentoutus-menetelmää ja näytän hänelle, että huonot tunteet ja tuntemukset eivät voi hänelle mitään. Jokainen ihminen arvokas ja ainutlaatuinen ja ei mikään saa ihmistä pääsemästä pitkälle elämässään. Jokainen meistä on oman elämänsä herra.

Tässä on ratkaisuni jos teillä on tällaisia tapauksia:

www.mentorclub.fi

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

        Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
        Maailman menoa
        326
        1434
      2. Mitä kirjainta kaipaat?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        111
        1165
      3. Onko ikäerolla väliä?

        Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
        Ikävä
        115
        1055
      4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

        Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
        Suomalaiset julkkikset
        22
        817
      5. Uusioperhe vai salasuhde?

        Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
        Ikävä
        111
        812
      6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

        Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
        Ikävä
        107
        758
      7. Mulla on ikävä sua!

        Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
        Ikävä
        18
        440
      8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

        Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
        Ikävä
        36
        413
      9. Uskomatonta että

        Olet niin rakastunut minuun.
        Ikävä
        56
        402
      10. Otan vielä sut

        Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
        Ikävä
        32
        398
      Aihe