Lääke sammakseen

Onkohan mitään kotikonstia tai reseptitöntä lääkettä kielen päälle ja kitalaen alueelle ilmestyneeseen sammakseen?

Reseptilääkkeillä se kyllä lähtee, mutta myös uusiutuu helposti, joten kotikonstein pitäisi saada pidettyä kurissa.
Onkohan ko. vaivasta vaaraa?
819373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ole merkki hiivan lisääntymisestä elimistössä...? Itselläni on ollut kielessä sammasta lapsesta asti, enkä ole koskaan kuullut että siihen saisi jotain apujakin, paitsi hampaiden pesun yhteydessä olisi harjattava kielikin (ja onhan niitä jotain vartavasten sammaksen poistoon tehtyjä hammasharjoja).

Muutenkin mulla taitaa olla hiivan liikakasvua (ihottumat jne), pitäisi kai kokeilla poistaa sitä aiheuttavia tuotteita ruokavaliosta. Mutta kun se ei ole helppoa, kun on noita allergioita niin, ettei nytkään saa syödä paljon mitään...

Äänestä

  • Moniallerginen kirjoitti:

    tuolla on aika hyvä kirjoitus hiivasyndroomasta:

    http://koti.mbnet.fi/jenni3/hiivas.htm

    "Ruokavalion täysremontti! Aluksi kaikki sokeria ja piilosokeria sisältävät tuotteet pois, samoin valkojauhoista tehdyt tuotteet, kuivatut hedelmät, alkoholi, etikka, kahvi, maapähkinät, paistetut ja friteeratut rasvat, sienet, soijakastikkeet, maitotuotteet (ei koske sokeroimatonta jugurttia, asidophiluspiimää eikä viiliä) sekä kaikki purkkiruoat ja säilykkeet. Jos vaiva on jatkunut pitkään ja kyse on vaikeasta hiivasyndroomasta, jätetään alussa lisäksi pois kaikki hedelmät ja marjat (paitsi puolukka), kaikki kotimaiset viljat kaikissa muodoissa, gluteenittomat viljat (hirssi, riisi, tattari, maissi), peruna sekä hapanmaitotuotteet"

    MITÄ SITTEN SAA SYÖDÄ!??!?

    Äänestä

  • Kävin eilen lääkärissä kurkun käheyden takia. Ikäänkuin jatkuvasti olisi limaa nielussa, jota ei saanut pois yskimällä eikä nielemällä.
    Totesi sammasta ja määräsi FUNGIZONE-reseptilääkettä.
    Tosi on, että jo ensimmäisen imeskelytabletin jälkeen kurkku alkoi selvenemään ja käheys äänestä kadota. Nyt 1 vek jälkeen kieli on melkein puhdas.
    Olen tietämättömyyttäni kärsinyt tästä vaivasta 25 vuotta - ja vasta nyt älysin mennä lääkäriin. Tämä on kaikki nämä vuodet aiheuttanut jatkuvaa kurkun tukkoisuutta.

    Äänestä

Karpalo, Puolukka, Sitruuna, mehut ja tiivisteet

Äänestä
  • Jos pakkasessa on puolukoita, mutustele niitä vaikka karamellien tapaan puolijäisinä, älä sokeroi! Tv:n ääreen vaan kipollinen puolukkaa useina iltoina. Sammas ei lähde kokonaan, ainakaan mulla, mutta peite ohenee niin, että sitä ei enää juurikaan itse huomaa.
    SIIS PUOLUKKAA!

    Äänestä

Mulla väheni kielen valkoinen peite välittömästi huomattavasti ku vaihdoin pepsodent hammastahnan ei valkoiseen golgate tahnaan.

Äänestä
  • Eli happamia tuotteita, mitkä hillitsevät hiivojen ja sienien kasvua on. esim. piimä, jugurtit, puolukka, sitruuna, karpalo lisäksi apteekista ostettavat maitohappobakteerikapselit. Voit vaikka avata sen kapselin ja levittää sen jauheen kielelle. Maitohappobakteerit kanssa kilpaileva thiivojen kanssa. Sitten on vielä ne reseptilääkkeet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


masa kirjoitti:

Onkohan mitään kotikonstia tai reseptitöntä lääkettä kielen päälle ja kitalaen alueelle ilmestyneeseen sammakseen?

Reseptilääkkeillä se kyllä lähtee, mutta myös uusiutuu helposti, joten kotikonstein pitäisi saada pidettyä kurissa.
Onkohan ko. vaivasta vaaraa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu