Ennen julkaisematon?

VLK?

Pitääkö Vuoden Luontokuva -kilpailuun osallistuvan kuvan olla ennen julkaisematon?

Kiitos vastauksista!

4

349

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjgjh75867576ugfhghg

      säännöt kun on tuolla:
      http://www.vuodenluontokuva.fi/default.asp?V_DOC_ID=5906
      ----------
      "Kilpailutiedoston koko ja nimeäminen

      ¤ Kilpailukuvan koko: pienennä/tallenna kuva siten, että sen pisin sivu on 1920 pikseliä (leveys tai korkeus)
      ¤ Tallenna kuva mahdollisimman hyvällä jpg-laadulla (kuitenkin enintään 5 megaiseksi)
      ¤ Latausohjelma nimeää rekisteröintitietojen ja latauskenttään annettavien tietojen perusteella ladattavan kuvan automaattisesti kilpailutarkoitukseen seuraavasti: Sarja.Kuvan numero.Kuvan nimi.Kuvaajan etunimi.Kuvaajan sukunimi. Jos lähetät kuvat postitse, nimeä kuvien tiedostot vastaavasti, esimerkiksi: D.2.Ahma.Matti.Muttonen.

      Kilpailun järjestäjä vaihtaa ennen tuomarointia kuvaajan nimen vain järjestäjien tiedossa olevaksi koodiksi sekä poistaa kuvan metatiedot, jotta kuvaaja ei ole tuomarointitilanteissa kuvatiedoista tunnistettavissa."
      ------------------------------

      tuo viimeinen kappale. jos kuva on julkaistu aiemmin, ja sen ottaja on jonkun tuomarin tiedossa, joku voi varmaankin sitten kyseenalaistaa tuomaroinnin puolueettomuuden, varsinkin jos kuva menestyy tuossa kilpailussa.

    • FotoEeetu

      "Pitääkö Vuoden Luontokuva -kilpailuun osallistuvan kuvan olla ennen julkaisematon?

      Kiitos vastauksista! "

      Saa olla julkaistu.

      Palkittu se ei saa tosin olla.

      "¤ Fotofinlandia-sarjaa lukuun ottamatta kuvat tai niiden samassa kuvaustilanteessa syntyneet rinnakkaisruudut eivät saa olla aikaisemmin muissa kilpailuissa palkittuina julkaistuja lukuun ottamatta kerhojen/yhteisöjen pienimuotoisia sisäisiä kilpailuja."
      http://www.vuodenluontokuva.fi/default.asp?V_DOC_ID=5906

      • 7+7

        no mutta miten taataan tuomaroinnin puolueettomuus siinä tapauksessa että kuva on julkaistu, esim. lehdessä ja vieläpä nimellä varustettuna?

        "Kilpailun järjestäjä vaihtaa ennen tuomarointia kuvaajan nimen vain järjestäjien tiedossa olevaksi koodiksi sekä poistaa kuvan metatiedot, jotta kuvaaja ei ole tuomarointitilanteissa kuvatiedoista tunnistettavissa."

        tämä ei minusta siihen oikein riitä.


    • ATK-Tumpelo

      Miten tällainen pienennös tehdään? Ei mulla lue tallennusmuodossa kuin pelkkä jpg.

      Kilpailukuvan koko: pienennä/tallenna kuva jpg-kuvaksi siten, että sen pisin sivu on 1920 pikseliä (leveys tai korkeus)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      5726
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      22
      2889
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      155
      2626
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      26
      2429
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1684
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1565
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      134
      1404
    8. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      135
      1028
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      90
      1012
    10. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      933
    Aihe