Tuleva pyöräilykausi saa jälleen pyörävarkaat liikkeelle, tämä teline hillitsee
ns. herätevarkaiden mielihaluja:
http://www.youtube.com/watch?v=FmWfpNt3LWI
ns. herätevarkaiden mielihaluja:
http://www.youtube.com/watch?v=FmWfpNt3LWI
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllähän tuo tehokkaalta näyttää. Saatta olla vain niin kallis/pyöräpaikka, että emme tule näitä yleisesti näkemään.
Itseäni hieman ihmetyttää pyöräparkkirakentamisen vaikeus. Kaikenlaisia toimimattomia viritelmiä väsätään, jopa kalliilla hinnalla, kun yksinkertaisia ja varmasti toimivia ja halpojakin ratkaisuja on olemassa. Tässä pari esimerkkiä:
http://www.ovella.fi/_files/12197.jpg
http://www.ovella.fi/_files/32186.jpg
http://www.ovella.fi/_files/33051.jpg
Jotta ei mene mainostamiseksi, tässä samalta valmistajalta telinetyyppi, jota en halua nähdä missään.
http://www.ovella.fi/_files/30690.jpg
Vastaavia löytyy useilta valmistajilta.
pyörän voi edelleenkin varastaa yhtä helposti kuin normaalitelineestä, mutta silloin varas joutuu itse pulittamaan takarenkaan siihen...
Niin, tai varastamaan sen jostain muusta pyörästä…
Eihän pyöräsrästä sitä takarengasta irti saa, kun se on kiinni runkolukolla.
Ja jos saisikin, niin silloin kyllä tarengas irrallaan irtoo ihan hyvin.
Eli helpoin keino varastaa fillari on irroittaa eteurangas hetkeksi, niin jo irtoo nätisti.
Mutta massatuotannossa tommosen telineen hinta olisi ehkä kympin normitelinettä kalliimpi, mutta itsekin olen joskus muutamaa fillaria "lainannaut" mutte itse en kyllä tommosessa telineessä olevaan fillariin koskis
Kieltämättä ihan hyvä idea, tosin ei tarvitse kuin irrottaa eturngas hetkeksi, niin saa pyörää kallistettua senverran eteenpäin, että fillari lähtee irti tosta lukkoa avaamatta
Siis takarenkaasta kiinni oleva pyörä??? Selitäs tää meille, jotka ei ymmärrä tuota.
Voihan tuohon laittaa mukana kulkevan irtolukon ninkuin videon lopulla näkyy.
siis idea tossa on se, että pyörä ei irtoa telineestä, jos takarengas ei pääse pyörimään eteenpäin.
Ja pyörän oma lukko estää pyörän pyörimisen suhteessa runkoon, ja eturengas ja telineen pulttaus maahan estää kallistelun muuten.
Mutta etupyörän irrottaminen hetkeksi SAATTAA riittää siihen, että fillaria saadaan kallistettua senverran eteenpäin, että saa irti telineestä, en sano varmaksi onnistuuko.
Mutta fiksuin idea mitä itse olen pitkään aikaan nähnyt, ja taatusti olisi kysyntää, kunhan hinta pidetään JÄRKEVÄNÄ eikä tavoitella ekana vuonna niitä miljoonia.
Ja hyvää tossa on myös nopeus , tökkäse pyörä telineeseen, ja laita fillarin oma lukko kiinni, ja poistuessa avaa oma lukko.
Myösään pyörä ei pääse kaatumaan telineessä mitenkään, eikä pyörän varastaminen takarenkaan irroittamalla myöskään onnistu.
Eli ei muutakuin markkinoimaan ja myymään.
Tosin riippulosta tossa telineessä ei juurikaan hyötyä ole