Mistään en ole nähnyt, onko Topi tupakoitsija. Jos on, niin ei pitäisi olla mikään yllätys, että on keuhkosyöpä. Sitä saa mitä tilaa.
Topi Sorsakoski
tupakointilakko?
30151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Olipa sitten aktiivinen tai passiivinen niin aina se kessuttelu on vaarallista.
Se tieto ei vaan uppoa moneenkaan kuolemattomaan .
Topi oli itse valintansa tehnyt ja siitä varmaan myös vastuunsa kantaa turhia valittamatta.
Jäi lisäämättä et minäkään en tierä onko tupakoija,mut itte kailotan kun hinaaja jos joku yrittää sauhutella vieressäni.
Vastaukseni lähti siitä olettamuksesta et topi tupakoi.
Kova tupakkimies.
Topi kova tupakkimies. Aina Marlboro huulessa. "Tiedetään".
Voi ehkä kuulostaa yllättävältä, mutta yllättävän moni laulaja polttaa tupakkaa. Sillä jotain tekemistä hengityksen kanssa, samoin kuin astmaatikoillakin. Savu puhdistaa keuhkoja, you kvow savustaminen. Savu kuivattaa keuhkoja. Irrottaa räkää, on desinfioivaa jne.
Ite poltan, aika paljonkin. Tupakoinnista puhuttaessa nyt on muotia sen demonisoiminen. Hyvistä puolista ei puhuta koskaan. Niitä on, paljonkin. Ja tutkimuksien mukaan, keuhkösyöpään kuollut ihminen on paljon halvempi yhteiskunnalle, kuin että ei olisi tupakoinut ja olisi elänyt kymmenkunta vuotta kauemmin yhteiskunnan pummina.
Tossa äsken kuoli yks naapurin emäntä keuhkosyöpään. Se oli kerran eläissään poltellut kokeeksi tupakan, se kai se sitten se kuoleman syy oli.
=DW=
Muista äänestää Ihmisten Puoluetta!
Minä en ole ikinä tupakoinut, ei miehenikään. En tosin ikinä olisi ottanut miehekseni tupakoitsijaa. 4 poikaani ei tupakoi. MUTTA kun olin lapsi isäni tupakoi ja silloinhan tupakoitiin sisällä. Sitten myöhemmin työssä ollessani johtaja tupakoi ihan työpaikalla ja kaikki muut ainakin kahvitauolla ja ruokatauolla. Mutta tuostahan on jo vuosia, eikä kai ole keuhkosyöpää tullut. Nyt altistun vain näitten itsekkäiden parveketupakoitsijoiden takia kesällä. Talvella ei onneksi ole tarvetta pitää parvekkeen ovea eikä ikkunoita auki. Niin ja keuhkosyövän voi saada muustakin kuin tupakoimisesta. Tätini kuoli 11 vuotta sitten keuhkosyöpään. Ikinä hän ei tupakkaa polttanut, mutta oli rakennuksilla töissä siivoamassa rakennusjätettä. Joutui silloin paljon käsittelemään asbestia. Eiköhän se siitä tullut!? Voi, kunpa vielä saataisiin laki, ettei parvekkeella saa polttaa. Hyvään suuntaan ollaan kyllä menossa, Olen huomannut monessa vuokra-asuntoilmoituksessa, että tupakointi kielletty. Eli kun ottavat tupakoimattomia ihmisiä vuokralaiseksi, eivät nämä sitten polta parvekkeellakaan!
Joop.
Onhan ne kriteerit parinmuodostuksessa aina. Oliko muitakin kritteereitä, miten jatkuva valkosipulin syöminen tai nokan kaiveleminen?
Vuokranantajilla on aina vaatimuksiakin. "Ei lemmikkieläimiä" on aika yleinen. Ei koiraa parvekkeellekkaan. Ihan sama asia. Vuokralaisen lähtiessä pois, kämppä pitää siivota älyttömän hyvin, maalattakkin. Ne kulut on pois katteesta. Jos ehto ollut, se kulunki maksatetaan sitten vuokralaisella.
=DW=
Äänestä Ihmisten Puoluetta!
Ei kyllä ole mitään hyviä puolia tupakoinnissa.
Kun katsoo keuhkoahtaumasta sairastavaa, vetämässä happipulloa perässään, naamari naamallaan, huonosti puhuen, riittäisi se ehkä muutaman nuoren saamaan lopettamaan savuttelun.
Hyvät puolet on tupakoijan mielituvituksen tuottamia toiveajatuksia.
Hyi helevetti, sitä hajuakin.
Hyi helevetti, sitä hajuakin.
Niinpä, hyvähän se on, että osataan ajatella asioita laaja-alaiseti, eikä vain yhdeltä kantilta.
Tosiaankin, keuhkoahtauman aiheuttaja on aina tupakki.
Jotain omituista tässä "suvaitsevassa" yhteuskunnassa on. Useampikin sokeritautinen valitelut, että niitä pidetään kännisinä puliukkoina, vaikka sairaskohtaus päällä ja tarvitsisi apua.
Pitääkin lähteä maksamaan veroja, siis tupakille :DD
=DW=
Äänestä Ihmisten puoluetta!
Isälläni oli keuhkoahtauma, anoppi kuoli keuhkosyöpään.
Tiedän kyllä tupakan terveysedut?
Ja osaan ajatella tarpeeksi laaja-alaisesti vapaaehtoisesta myrkystä.
Kyllä hajukin on karmea, jos se nyt ei sairastutakaan. Kun olin isäni luona pari tuntia, piti laittaa kaikki kamppeet pesuun, Jymyn haju on niin "ihanaa".
Kuoltuaan kämppänsä oli sentin paksuisessa tupakkakuoressa.
Ihmisten tyhmyyteen voi harvoin vaikuttaa ulkopuolelta, ne nyt luulee, mitä luulee, kuin täälläkin.
Vahingonilo se on aidoin ilo. Tupakka on se pahe, jota minulla ei ole, ja suvaitsevuuteen kun olen sairastunut, yritän ymmärtää myös terveysterroristeja.
oli kuulemma kova tupakoitsija mutta lopetti muutama kuukausi sitten mutta näköjään liian myöhään.
Kyllä han poltti, aika usein on ollut kuvia tupakka kädessä tai suussa.
Keuhkosyöpä voi tulla tupakoimattomallekin, varsinkin metastaaseja tulee usein keuhkoihin ja keuhkosyöpään sitten kuollaan, vaikka syöpä olisikin alkanut jostain muualta.
Kun olin lapsi, mökkimme keittiö oli sinisenään savua, kun aamusella yritin siinä aamupalaa nakerrella. Isäni oli kova tupakkamies, aina oli holkkiSaimaa huulessa. Ei kuitenkaan saanut syöpää vaan, kuoli kai vanhuuden mukanaan tuomiin vaivoihin 86-vuotiaana. Mutta niihin vaivoihin oli välillisesti syy myös tupakassa.
Itse en polta vaikka olinkin siis passiivinen tupakoija koko lapsuuteni.
Topihan poltti lähes aina, myös esiintymisiensä välissä. Hänellä oli vaan nyt se tuuri, että sai syövän. Olisihan voinut saada myös COPD-taudin, eli keukoahtaumasairauden kuten isänikin. Se kai tulee lähes kaikille, jotka polttavat tarpeeksi kauan.
Mitä te saatte yksityishenkilöitten sairauksilla retostamisella?
Luulis olevan jo jonkinlaisia käytöstapoja kuuskymppisillä. Olisko korrektimpaa keskustella tupakoinnista ilman, että sen aiheuttaman tautiin sairastuneen nimi on otsikossa??
haloooooooo onhan se sorsakoski muutenkin koko ajan iltalehtien lööpeissä tällä viikolla varmaan seiskassa ihan joka paikassa siitä uutisoidaan minkäs poikkeuksen tän palstan pitäs tehdä ja välittömästihän se uutisoitiin tekstiteeveelläkin.
Topi on Julkisuudenhenkilö. Tokikin kaikilla on yksityisyydensyoja. Mutta jos kerran sairaudestaan kirjoitetaan kaikissa lehdissä, se ei puheenaiheena ole mitään yksityishenkilön yksityisasioitten vatvomista. Sellainen o laissakin kiellettyä. Tavallisen matti meikäläisen yksityisasioitten vatvominen nimellä, se olisi rikos.
Sitäpaitsi, ei tupakoinista ja sairauksista puhuminen ole mitenkään tuomittavaa,
=DW=
Äänestä IHmisten Puoluetta!
Julkisuuden henkilöistä nyt vaan jutellaan. Ei millään pahalla. KatselepaTuksusta kirjoitettua tekstiä jos viitsit, siinä olisi syytä jo sensuuriin, on niin karmeaa parjausta ja panettelua.
Vaan nyt ulos ja lenkille tuonne ihanaan säähän.
Just näin,polttaahan Veskukin,täs tuli yks ilta ohjelmaa tv:stä,jossa oli esiintymässä ja jutteli niitä näitä,koko ajan kessu huulessa.
En koskaan hyväksy tupakoimista,mutta valitettavasti parveketupakoitsijat meidänkin pienkerrostalossa on kuin terroristiryhmä,istuvat aamusta yöhön parvekkeillaan sauhuttelemassa,minullakin kuudesta naapurista 5 polttaa,molemmilta sivuilta kahdessa kerroksessa ja alakertalainen,et revi siitä raikasta ilmaa kesäisin.
Hot potatoe.
Tää parveketupakointi on kinkkinen asia. Siinä ei ole kyse mistään terveyshaitasta kenellekkään, ainoastaan hajuhaitasta.. Ja kun tupakointia nyt alettiin kriminalisoimaan, kaikki, joita tupakin haju häiritsee, alkoivat metelöimään asiasta.
Mun mielestä vähän sama, jos koirien paskominen kiellettäisiin. KYllä mua ainakin vituttaa aina pestä häirikönaapurin koiranpaskaa kengistäni. TAi grillaaminen, vituttaa haistella palavaa makkaraa ja sytytysnesteen hajua kesäisin. Taikka sitten maton tamppaus, valtava meluhaitta jne.
Kukaan ei vissiin ole laskenut, paljonko verotuloja jää saamatta, kun tupakanpoltto lopetetaan. Meinaan vaan, jostainhan nekin rahat sitten on budjetteihin saatava. Otetaankohan ne lapsiperheiltä, vaiko eläkkeistä, saapi näkee.
=DW=
Muista Sinäkin äänestää Ihmisten Puoluetta!
Topi on ammattilainen myös tupakoinnissa, tai siis oli.
Täysi meikäläinen.
Muistan lukeneeni, että suurin riski on tupakoijalla Keuhkosyöpään silloin kun hän lopetaa tupakanpolton kertaheitolla.
Saattaapi olla että paras keino on kokeneella lopettaa lääkärin valvonnassa, pikkuhiljaa.
H.
muista sit mennä lääkäriin kun lopetat on se niin turhaa mokoma homma ja vielä niin pahan makuista ja hajuista onneks tuli lopetettua jo kolmeykkösenä eipähän sitäkään tartte enää miettiä.
James Bond, istuu tyylikkäästi toinen jalka toisen polven päällä ja katselee naisia.
Ympärillään leijuu hyvän Turkkilaisen tupakkasekoituksen tuoksu ja laatuvodkan aromi.
Kaikenlaista sinäkin pystyt vastustamaan.
Mutta lekurijuttu on mielessä ollut aina.
Miksi muuten, naiset eivät maista huulipuniaan? Mies kyllä joutuu kaikenlaista suutelemaan.
Lempparisi
H.
James Bond istuu komeana ja ylväänä baaritiskillä.
Sytyttää savukkeen, ohi kulkee pari kaunista naista.
Bondin savuke taipuu alas kuin löysä muovailuvaha.
Samoin tekee penis, kun tarpeeksi pörnyttää, oli asian opetus.
Antimainos tupakalle.
chat chat saa, kun pas..........
Ihan hyvä mainos.
Vaan ei ole ongelma osunut kohdalle ennenkuin pari vuotta sitten.
61v. tai elintavoista kyllä johtui, vaan haitanneko tuo ennää?
Jokusen kerran vielä toimii kunhan ei ahdistele kauheasti.
H.
sitä sun pitää kysyä niiltä naisilta jotka käyttää niitä huulipunia mää kun en oo koskaan oppinu niitä käyttämään punaset huulet muutenkin ilman punaamistakin =)))))
Tuli yksi muisto mieleen, vähävaraiset tytöt pureskelivat huuliaan tanssilavoilla.
Joskus ihan veri valui kuten sitten myöhemmin yöllä.:)
H.
Eikö niillä ollut varaa ostaa verimakkaraa?
Olehan varovainen, minä olen Mansen läheltä syntynyt ja intohimoinen Mustanmakkaran ystävä, Puolukkahillolla.
Jos olet nainen, saisin sinut helposti punastumaan poskesi karrelle.
Jos olet mies, niin mielistellen kieriskelemään lattialla, halutessasi lauman jäseneksi.. :)
H.
En ole mies, enkä koira, joten et saa minusta kintaita itsellesi.
Tiheä karvoituskin puuttuu, edes italialaistyyppisiä ylähuulen viiksiä ei ole.
Tästäkin on jo ollut keskustelua.
Siis vaikuttaako vai ei tupakka keuhkosyöpään ?
47 vuotta olen itse tupakoinut joka päivä. Rajanaapurin leskiemäntä kuoli tupakoimattomana n. 75v keuhkosyöpään.
Nuoruuden kaveri (miespuolinen) kuoli viime lokakuussa 64v keuhkosyöpään, päivääkään ei polttanut tupakkaa.
Ja silti maailman vanhimmat ihmiset ovat tupakoitsijoita, ja se virallisesti vanhin lopetti tupakoinnin vasta 117v ikäisenä. Tieto löytyy wikistä !
Joten mites se onkaan?
Eiköhän tässä asiassa uskota tieteen sanaan, eikä kenenkään mutu-tuntemuksiin.
Isäni poltti 60 vuotta, ja oli aivan henkilaita keuhkoahtauman invalidisoimana.
Työkaverini poltti 40 vuotta, älysi lopettaa, kun sama sairaus antoi jo oireita.
Mitä vanhemmaksi elää, sen varmemmin kuolee johonkin syöpälajiin.
Ennen aikaan mm. ruokavalio oli luonnonmukaista nykyiseen verraten, silläkin lienee osuutensa tupakoinnista sairastumatta selvinneille.
"3) Tupakointi aiheuttaa keuhkosyöpää, joka johtaa kuolemaan"
http://www.tupakkaverkko.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=93&Itemid=0