Miten eroavat työtehtäviensä perusteella? Entä onko eroa palkkauksessa paljonkin?
it tradenomi vai inssi?
12
1081
Vastaukset
- IT ala iskee
Ei ole eroa, työttömyyskorvaus on sama kummallakin tutkinnolla.
- Who knows..
Ei ole olemassa "inssipalkkaa" tai "tradenomipalkkaa".
Palkkaa maksetaan monilla eri perusteilla, kuten työtehtävät, vastuut, kokemus, osaaminen, jne, jne. - Merkonomit puhuvat..
Usein insinööreissä on se vika, että he ovat liian rehellisiä, suoria, totuudenmukaisia, realistisia jne.
Merkonomit sen sijaan valehtelevat sujuvasti, liioittelevat, etenkin omaa osaamistaan, pääsevät puhumalla pitkälle ja vaihtavat työpaikkaa, kun todellinen tilanne alkaa paljastua.
Joten valitse siitä sitten. Fakta on niin, että kyllä "inssi" on arvostetumpi kuin tradenomi. Komppaan kuitenkin Who knowsia, mutta varmasti paremmin saat töitä insinöörinä kuin tradenomina..
t. työtön tradenomi- Se aito Sorbus
Inssillä on varaa valita laajemmasta joukosta työtehtäviä, koska inssi tietää esim. miten transisori toimii jnee.., Tradenomi ei. Inssi taas osaa tradenomin hommat.
- Höpö löpö
"koska inssi tietää esim. miten transisori toimii jnee.., Tradenomi ei."
90% IT-alan insseistä ei kyllä tiedä transistorin toiminnasta mitään. Eikä tradenomeistakaan.
Jos niiltä kysyy, että onko se pnp vai npn, niin ne kysyy, onko noi jotain syötävää. - it-inssi
IT-insinöörinä voin sanoa, että tietoa on enemmän kuin tarpeeksi elektroniikasta,digitaalitekniikasta ja sähkötekniikasta, puhumattakaan muista aineista, joita on aika liuta...
- 11000eKK
It-tradenomi ja inssi vertaillu on kyllä hupaisaa. Ensinnäkin, it-tradenomin työnsaanti riippuu suurimmalti osalta itsestään, mutta palkka on sitten kyllä selvästi parempi kuin inssillä, jos pääsee niihin töihin mihin on koulutettu (eli ei perus koodaajaksi mitä amiksista valmistuu jatkuvaan).
Mutta jos haluaa varmaa työllisyyttä ja todella korkeaa palkkaa, niin selvästi järkevin vaihtoehto on hakea yliopistoon tietojenkäsittelytiedettä opiskelemaan ja ottamaan siihen kauppakorkean johtamisen kurssit sivuaineeksi.
Tietojenkäsittelytieteiden opiskelijoista joilla on kauppakorkea sivuaineena, niin on iso pula ja tilaus työelämässä. Tämän avulla palkan keinottelu onnistuu helposti todella korkealle.
Insinöörejä taas valmistuu kuin liukuhihnalta ja palkkaan ei voi kovin paljoa vaikuttaa työtehtäviä hakiessa (ellei sitten ole jotain tuttuja joiden kautta pääsis tiettyihin tosi hyvä palkkaisiin töihin, mutta silloinkin insinöörin palkka ei pärjää esim. diplomi-insinöörin (yliopisto koulutus) palkalle). - ...
"Mitä insinööri sanoo tradenomille? -Yks Big Mac -ateria."
- tusinainssit
Joutuuko se toinen pelle maksamaan sen työttömän inssin tilauksen? Eikö se uskalla itse tilata ? Mikä juttu?
- ...
No se tradenomi on tietenkin mäkkärissä duunissa.
- ....
Eikun ne on molemmat siellä duunissa. Inssi ottaa tilauksen vastaa ja muut saa tehdä kun se ei osaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2041481Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441144Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30711Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20646Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617