Piha-alueen siivous

possukerholaiset

Tuossa rivitalon asukkaat ovat pistäneet etupihat roskiin, eli tupakantumppeja, uudenvuodenraketeista jääneistä roskia, talousjätteitä pidetään usemapi päivää etupihalla, kun ei viitsitä viedä roskakatokseen, tyhjiä pulloa rappusten alla ja vaikka mitä.. Jolloin on koiran jätöksiä koirastaan ihan etuoven luona jne.
Onko mitään lakia olemassa tälläisistä vai oletetaanko, että kaikki siistivät oman etupihansa, jota eivät tee. Voiko taloyhtiö palkata jonkun siivoamaan, jos ei muuten onnistu, eli hallitus kai voi päättää että siivotaan etupiha, josta lähetetään lasku asukkaalle?

Possukerho

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolehdiomistaasiois
    • niuhokyylä

      Jos roskaa alkaa olemaan niin pahasti, että se houkuttelee haittaeläimetkin paikalle voi ottaa yhteyttä oman kaupunkinsa/kuntansa ympäristölautakuntaan. Valokuvasta voi aloittaa ja pyytää virkailijoiden mielipidettä ja tarvittaessa ongelmiin myös puututaan ainakin kirjaillisen muistutuksen kera.

      Taloyhtiön sisällä voi tietysti koettaa sopia tai pyytää hallitusta puuttumaan asiaan, mutta jos kyse on yleisestä yhtiön alueesta voisi yksi ratkaisu olla talkoot.

      Hyvin harva kykenee näkemään sontaa ympärillään ja huolehtimaan edes omasta hygieniastaan, joten on melkeinpä normaalia elää saastan seassa kuin että porukalla mietittäisiin yhteisten elinolojen viihtyisyyttä.

    • possukerholaiset

      Huomautuksella siivotiin taloyhtiössä alkuun, eli itsekkin asukas tajusi minkä näköinen oma piha oli ennen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      80
      4356
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      24
      2801
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2768
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2484
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2479
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      635
      2044
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1975
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1908
    Aihe