Kokemuksia omakotitalon hälytinlaitteista?
Sen verran olen tutustunut aiheeseen ettei kannata aivan halvimpiin laitteisiin sekaantua.
Oliko jollakin kokemuksia/kommentteja seuraavasta järjestelmästä:
Alarm PRO, 580.00€
http://www.halyttimet.fi/alarm-p-798.html
Näitä lähinnä tarvitsen:
Hälytinyksikkö
- 2x langatonta kauko-ohjainta
- Langaton liiketunnistin 3kpl
- Langaton ovimagneetti 4kpl
- Langallinen sireeni 1kpl
- Langaton sireeni 1kpl (kantama n. 40-50m, ikkunalasin läpi suora näkyvyys autotalliin)
- GSM-hälytys
Kommentoikaa aiheesta kellä on oikeaa tietoa tai kokemusta.
Vaihtoehdot kiinnostaa?
En siis etsi vartiointiliikkeen kk/maksullisia palvelukokonaisuuksia. (Korkeintaan yhden hälytysviestin lähetys vartiointiyritykselle?)
Murtohälytin
8
1261
Vastaukset
- mikko0000009
Googlesta löytyy hakusalla gsmhälytin ei vaihtoehtoja paljon Suosittelen perehtymään yrityksen historiaan ja arvioimaan onko yritys markkinoilla viellä vuodenkin kuluttua. Toinen mihin kannattaa kiinnittää huomiota on se että millaisen kuvan yrityksestä saa kuinka hyvin he tuntevat myymänsä tuotteet ym. Kannattaa myös lähettää tarjouspyyntö yritykselle josta aikkoo tuotteet ostaa.
- kokemuksiavain
Ei näytä/vaikuta huonolta tuo linkissä oleva hälytin, mutta kun tarttee lisää palikkaa tai varaosia niin onko tuo sit ainoa liike mistä niitä saa? Ainakaan en ole tuohon hälyttimeen törmännyt missään muualla. Tuo ei taida olla vakuutusyhtiöiden hyväksymä malli, eli ei taida saada alennusta vakuutusmaksuissa?
Se on totta että ihan halvimpia ei kannata ostaa, niissä usein on melkoisen isokokoiset ovianturit joissa veiläpä antenni...on aika tökerön näköisiä semmoset sitten. En tiedä sitten miten ne halvat ees toimii käytännössä.
Itse asensin Gripo H302W ja siihen GSM modeemin perään. EI todellakaan tullut halvaksi, mutta on FK hyväksytty ja laitteeseen voi kytkeä mitä tahansa langattomasta savutunnistimesta vesi-ilmaisimeen.
Laitteessa itsessään on sireeni sisällä ja tarvittaessa saa langattoman lisäsireenin ja langallisen ulkosireenin..IR-kamerankin saa GSM lootaan kiinni, hintaa kameralla tais olla melkein 200eur. GSM lootalla voi ohjailla puhelimella sitten vaikka ilmastoinnin ja saunan päälle/pois jne, eli aika riittävästi ominaisuuksia on.
Tuon Gripon keskusyksikön voi asentaa johonkin suht piiloon kämpässään ja sitten ostaa langattoman näppäimistön jonka asentaa vaikka tuulikaappiin josta laitetta ohjataan. Sillon ei haittaa vaikka varas mätkisi sen näppäimistön rikki kun yksikkö on piilossa..tosin itse olen säätänyt GSM hälytyksen viiveen sekunniksi, eli ehtisi silti hälytys lähteä vaikka varas juoksisi suoraan keskusyksikön/GSM laatikon kimppuun.- RReipas
Linkistä löytyy video joka valaissee muutaman perussovelluksen toteuttamisen: http://www.provendor.fi/index.php?page=arrayapb
Rekkuloita on aina 2*DI 2*DO:n GSM-yksiköstä yli sadan I/O:n laajuuteen asti, tarvitset lisäksi vain SIM-kortin. Mukana eri tyyppiset analogiaviestit, myös 4-20 mA sekä 10 kHz:n pulssitulot / -lähdöt. Hinnat ei hirvitä.
Myyvät myös jotain halpaa PT-100 lutikkaa skaalattuna 0-10 voltiksi. Tarkkuus riittää huone- tai ulkolämpötilan mittaukseen.
- 1245
Itse tilasin asennuksineen turvahuoneelta. Dsc tuo hälytin näyttää olevan ja tosi helppo käyttöinen, muijaki osaa käyttää ;)
http://www.turvahuone.fi/ suosittelen!- Epäluuloinen
Tämä on kohtuullisen hintainen ja lapsikin osaa käyttää Rfit-avaimenperällä www.pilviset.fi, kulunvalvonta tiedot suoraan kännykkään. Ei kuukausimaksuja siitä, että vartija käy toteamassa, että rosvo kävi. Kameran verkkotallenteesta voit katso, että kuka siellä kävi ja vesivahinkostakin saat tiedon suoraan kännykkään. Suosittelen!
- monni
Jos tarvetta jollain moiselle laittelle niin minulta löytyy edullisesti GRIPO H302W MURTOHÄLYTIN!! koskematon paketti. alla linkki kyseisestä paketista.
http://www.nettimarkkina.com/gripo-h302w-murtohalytin-koti/1171548 - eiv
Tällä pärjää loistavasti ja saa kaikki tarpeelliset hälyt.
http://www.muistikauppa.fi/halytinjarjestelmat-c-258.html - werfcwer3333
Jopa ennen hälytin laitteita pitäisi ovet olla sellaiset että niitä ei aukasta lusikalla tai linkkarilla ainakaan. Normaali pahviovi antaa periksi vaikka olisi kuinka hyvä lukko.
Murros kestävä ovi olisi kannattava investointi myös, tilanteen mukaan.
Jos itse voisin asua omakotitalossa niin saattaisin jopa nikkaroida kaikenlaista murtosuojaa, omaan kotiin kun voisi tehdä mitä vaan.
Ainakin alkuun tuo ovi homma.
Mutta sitten ikkunat, kun ei ole kotona niin joku ikkunoiden eteen laskettava murtosuojaus olisi hyvä, jos sen vaan kätevästi voisi sellaista käyttää.
Se voisi olla siis sellainen ettei olisi härskin näköinen vaan hyvin huomaamaton edelleen, estäisi kuitenkin ikkunoista sisään pääsyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612775Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152615Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671575Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56879
- 79875