406 V6 nykii

Koneen ollessa kylmä ja kun autolla lähtee liikkelle auto tekee välillä todella voimakkaita nykäyksiä. Koneen lämmetessä ongelma poistuu. Mikähän vialla?
2801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vanhemmassa V6 moottorissa (ES9J4), joka tuli viimeisiin 605:iin ja oli ensimmäisissä 406:ssa on sellainen "ominaisuus", että moottori käy epätasaisesti puolilämpöisenä n. 2000:n kieroksen kohdalla. Tämä on hyvin pientä nykytystä ja se häviää, kun moottori lämpiää. Vikaa sen sijaan on ollut sytyspuolella niin vanhemmissa 3-puolaisissa kuin uudemmissa 6-puolaisissa moottoreissa. Jos autosi on tätä vanhempaa mallia, kannatta ensin irroittaa se muovisuoja, joka moottorin päällä on ja sen alta paljastuu kolmen puolan musta paketti. Tähän tulevan moninapapaliittimen kontaktit kannatta puhdistaa. Jos ei auta, saattaa olla edessä puolapaketin ja tulpanjohtojen vaihto. Toisen kannen tulppien johtojen vaihtamiseksi on irroitettava imusarja. Suosittelen ennen tätä vaihtooperaatiota käymistä merkkihuollossa ainakin vikadiagnostiikan luvussa.

Äänestä
  • Kiitos hyvistä vinkeistä. Mulla on se uudempi moottori. Täytyy varmaan turvautua merkkihuoltoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jani kirjoitti:

Koneen ollessa kylmä ja kun autolla lähtee liikkelle auto tekee välillä todella voimakkaita nykäyksiä. Koneen lämmetessä ongelma poistuu. Mikähän vialla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu