Voiko liikkeet loppua ennen synnytystä?

Äitee huolestuu

Muutaman päivän ajan on vauvan liikkeet olleet tosi vähäisiä. Pariin päivään en ole saanut laskettua 10 liikesarjaa ollenkaan. Raskaus on jo täysiaikainen. Voisiko liikkeet vähentyä vain siksi, että synnytys olisi lähellä ja vauvalla ei ole enää tilaa liikkua? Tiedän siis, että ne vähenee ja muuttuu, mutta muutamaan päivään ei ole tuntunut kuin muutama hassu hipaisu päivässä. Neuvolassa sanottiin, että pääasia, että tuntuu edes jotain. Mutta kyllä huolestuttaa!

9

6869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tg4t4

      NO onpas kummallisia neuvoja neuvolassa.

      Itse olin liiketarkkailussa loppuajan, kun vauva kasvoi huonosti. Kokoajan toitotettiin, että jos liikkeitä ei kunnolla tunnu, niin pitää tehdä liikelaskenta kerran päivässä vähintään, jotta saa sen 10 liikettä kasaan. Oletko tehnyt ihan kunnon liikelaskentaa pötkötellen? Ne liikkeet nyt tietysti on erilaisia, vähän vaisumpia, mutta kyllä ne 10 pitäisi kerätä, että tietää vauvan voivan hyvin. Jos et saa liikkeitä kasaan niin toista sama parin tunnin päästä uudelleen syönnin jälkeen ja sitten jos ei vieläkään niin kyllä minä menisin näytille jonnekin.

      Minun käsittääkseni normaalissakin raskaudessa n. 34 viikolta alkaen pitäisi tehdä liikelaskentaa ja saada se kymmenkunta liikettä vuorokaukdelle. Siksi ihmettelen tuota neuvolan ohjetta. Noinhan sanotaan n. 20 viikolla olijoille, jotka ei tunne kaikkia liikkeitä.

    • ghsdsf

      Minä kanssa menisin kipan kapin neuvolaan näytille jos liikkeitä ei tarpeeksi tule.

      • 33+3

        Äkkiä äippäpolille jos et ole jo mennyt!


    • Ap

      Tänään sain laskettua kymmenen sarjan ja sen jälkeenkin tuli liikkeitä varmaan toiset kymmenen. Siihen olen nyt todella tyytyväinen. Eilen oli tosi vaisu päivä eikä liikkeitä juuri tullut, saattaa johtua siitä, että touhusin koko päivän koko ajan joten vauvalla ei oo ollu mahdollisuutta liikkua. Toissapäivänä liikelaskenta jäi yhdeksään eikä kymmenettä tullut.

      Jos liikkeitä ei tänään olisi tuota kymmenen sarjaa tullu, olisin kyllä soittanut jonnekin. Mutta ne liikkeet tuli, joten hyvä niin. Huomenna sama uudestaan, jos ei tule kymmenen sarjaa niin otan puhelimen käteen ja soitan!

      Tää tyyppi on tehny muutaman kuukauden ajan sitä, että pitää pari päivää viikossa aika hiljasta eikä liiku kovin paljoa vaikkakin kymmenen sarjan on aina saanu lasketuksi edes justiin ja justiin.

    • ?=)`%=#¤?/)

      Itselläni edellisessä raskaudessa liikkeet hiipuivat huomattavasti lopussa yllättäin. Se kymmenen kyllä tuli, mutta aika vaimeita ja normaalisti se tuli jo muutamassa minuutissa. Soitin neuvolaan, mistä heti lähete polille, missä ultrattiin ja todettiin, että napanuora oli puristuksissa pään ja lantioluun välissä ja sydänäänetkin olivat hidastuneet. Lääkäri sai ruhjomalla vauvan liikkumaan ja napanuoran vapautettua ja johan palautuivat sydänäänet ja vauva alkoi potkia. Eli periaatteessa "pikkujuttu" ja helppo hoitaa, mutta jos ei liikkeiden himmumiseen reagoi, niin huonot voivat olla seuraukset.

    • Ap

      Nämä liikkeet eivät ole loppuneet yllättäen vaan vaimenneet tasaisesti loppuraskautta kohden. Eli siis ihan normaalia, että kun tilaa on vauvalla vähän niin liikkeet on heikompia ja tuntuu vähemmän. Eilen neuvolassa oli sykkeet ihan normaalit mitä ennenkin ja kuulosti siltä miltä pitääkin.

      • k

        mitä kyselet jos sulla vastaus itsellä valmiina...


    • viiden äippä

      Liikkeet vähenevät loppua kohden koska lapsella vähemmän tilaa liikkua. Piste.

    • Anonyymi

      Näistä on aina mentävä näytille, oli turha käynti tai ei. Meillä kävi niin, että liikkeet väheni ja menin varmuuden vuoksi näytille. Todettiin, että vauvan verta oli päässyt mun verenkiertoon ja vauvan hemoglobiini vaarallisen matala. Sai hätäveret heti salissa ja selvisi tilanteesta. Mutta tämän vuoksi haluan sanoa kaikille, että mielummin liian herkästi, kuin liian myöhään. Jos en olisi mennyt, meidän vauva olisi kuollut kohtuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      1421
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1395
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1164
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1087
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      32
      906
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      894
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      868
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      835
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      807
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe