Voiko liikkeet loppua ennen synnytystä?

Äitee huolestuu

Muutaman päivän ajan on vauvan liikkeet olleet tosi vähäisiä. Pariin päivään en ole saanut laskettua 10 liikesarjaa ollenkaan. Raskaus on jo täysiaikainen. Voisiko liikkeet vähentyä vain siksi, että synnytys olisi lähellä ja vauvalla ei ole enää tilaa liikkua? Tiedän siis, että ne vähenee ja muuttuu, mutta muutamaan päivään ei ole tuntunut kuin muutama hassu hipaisu päivässä. Neuvolassa sanottiin, että pääasia, että tuntuu edes jotain. Mutta kyllä huolestuttaa!

9

7231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tg4t4

      NO onpas kummallisia neuvoja neuvolassa.

      Itse olin liiketarkkailussa loppuajan, kun vauva kasvoi huonosti. Kokoajan toitotettiin, että jos liikkeitä ei kunnolla tunnu, niin pitää tehdä liikelaskenta kerran päivässä vähintään, jotta saa sen 10 liikettä kasaan. Oletko tehnyt ihan kunnon liikelaskentaa pötkötellen? Ne liikkeet nyt tietysti on erilaisia, vähän vaisumpia, mutta kyllä ne 10 pitäisi kerätä, että tietää vauvan voivan hyvin. Jos et saa liikkeitä kasaan niin toista sama parin tunnin päästä uudelleen syönnin jälkeen ja sitten jos ei vieläkään niin kyllä minä menisin näytille jonnekin.

      Minun käsittääkseni normaalissakin raskaudessa n. 34 viikolta alkaen pitäisi tehdä liikelaskentaa ja saada se kymmenkunta liikettä vuorokaukdelle. Siksi ihmettelen tuota neuvolan ohjetta. Noinhan sanotaan n. 20 viikolla olijoille, jotka ei tunne kaikkia liikkeitä.

    • ghsdsf

      Minä kanssa menisin kipan kapin neuvolaan näytille jos liikkeitä ei tarpeeksi tule.

      • 33+3

        Äkkiä äippäpolille jos et ole jo mennyt!


    • Ap

      Tänään sain laskettua kymmenen sarjan ja sen jälkeenkin tuli liikkeitä varmaan toiset kymmenen. Siihen olen nyt todella tyytyväinen. Eilen oli tosi vaisu päivä eikä liikkeitä juuri tullut, saattaa johtua siitä, että touhusin koko päivän koko ajan joten vauvalla ei oo ollu mahdollisuutta liikkua. Toissapäivänä liikelaskenta jäi yhdeksään eikä kymmenettä tullut.

      Jos liikkeitä ei tänään olisi tuota kymmenen sarjaa tullu, olisin kyllä soittanut jonnekin. Mutta ne liikkeet tuli, joten hyvä niin. Huomenna sama uudestaan, jos ei tule kymmenen sarjaa niin otan puhelimen käteen ja soitan!

      Tää tyyppi on tehny muutaman kuukauden ajan sitä, että pitää pari päivää viikossa aika hiljasta eikä liiku kovin paljoa vaikkakin kymmenen sarjan on aina saanu lasketuksi edes justiin ja justiin.

    • ?=)`%=#¤?/)

      Itselläni edellisessä raskaudessa liikkeet hiipuivat huomattavasti lopussa yllättäin. Se kymmenen kyllä tuli, mutta aika vaimeita ja normaalisti se tuli jo muutamassa minuutissa. Soitin neuvolaan, mistä heti lähete polille, missä ultrattiin ja todettiin, että napanuora oli puristuksissa pään ja lantioluun välissä ja sydänäänetkin olivat hidastuneet. Lääkäri sai ruhjomalla vauvan liikkumaan ja napanuoran vapautettua ja johan palautuivat sydänäänet ja vauva alkoi potkia. Eli periaatteessa "pikkujuttu" ja helppo hoitaa, mutta jos ei liikkeiden himmumiseen reagoi, niin huonot voivat olla seuraukset.

    • Ap

      Nämä liikkeet eivät ole loppuneet yllättäen vaan vaimenneet tasaisesti loppuraskautta kohden. Eli siis ihan normaalia, että kun tilaa on vauvalla vähän niin liikkeet on heikompia ja tuntuu vähemmän. Eilen neuvolassa oli sykkeet ihan normaalit mitä ennenkin ja kuulosti siltä miltä pitääkin.

      • k

        mitä kyselet jos sulla vastaus itsellä valmiina...


    • viiden äippä

      Liikkeet vähenevät loppua kohden koska lapsella vähemmän tilaa liikkua. Piste.

    • Anonyymi

      Näistä on aina mentävä näytille, oli turha käynti tai ei. Meillä kävi niin, että liikkeet väheni ja menin varmuuden vuoksi näytille. Todettiin, että vauvan verta oli päässyt mun verenkiertoon ja vauvan hemoglobiini vaarallisen matala. Sai hätäveret heti salissa ja selvisi tilanteesta. Mutta tämän vuoksi haluan sanoa kaikille, että mielummin liian herkästi, kuin liian myöhään. Jos en olisi mennyt, meidän vauva olisi kuollut kohtuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8746
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      48
      4771
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4451
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      47
      2659
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1526
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1316
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1266
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1182
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1110
    Aihe