Kovalevy puoliksi käytössä

Ostin vajaa vuosi sitten läppärin, jossa 500 gigainen kovalevy. Se on jotenkin jaettu niin, että siinä on C - ja D - levy. C-levyn koko on 250 gigaa kuten D -levynkin. C -levy alkaa olla aika täynnä, mutta D-levylle ei mene mitää, jokla on siis tyhjä. Miten saan tuon D-levyn kapasiteetin käyttöön. En tiedä kuka ja missä ja miksi tuon on noin jakanut ja mikä tuossa on ideana. Ostin koneen uutena ja ohjeen mukaan asensin käyttiksien, ehkä siinä olen tuon jaon tehnyt ohjeen mukaan. Sorry, en ole mikään käsi näissä asioissa. Kiitos vastauksista.

-Pena

9

385

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fundamentalist

      "...mutta D-levylle ei mene mitää, jokla on siis tyhjä. "

      Tuota...
      Et kai odota että sinne D:lle *itsestään* mitään menisi?
      Sinun itsesihän sinne on tavaraa siirrettävä, esim. omia
      dokumenttejasi, kuviasi tai musiikkiasi tai mitä nyt ikinä haluatkin.

      Vai onko kyse siitä, että kun yrität sinne jotain siirtää tapahtuu
      jokin virhe ja homma ei onnistu?

      Tuo ison levyn kahtia jakaminen on aika yleinen toimenpide;
      jos Windows täytyy jostain syystä asentaa uudelleen C:lle ei
      se D sitten tyhjene ja pääsee helpommalla.

    • Ahaa, voiko sinne sitten tehdä kansioita yms. ihan samaan tapaan kuin esim. C-levykkeelle, korpulle, tikulle jne? Ja ohjata jotain esim. kuvatiedostoja menemään suoraan sinne? Sorry, ei tätä ole koskaan mulle kukaan kertonut. Mä olen aina ihemtellyt tuon D-levyn käyttötarkoitusta, olen luullut että se on jotain automaatttista varmuuskopiota varten. Duunin koneissa ei voi näitä kaikkia sisäisiä käyttää, vain C-levyä ja tikkua, ulkopuolista USB-kovalevyä. Nyt ostin itselleni koneen jota tässä olen ihmetellyt.

      -Pena

      • fundamentalist

        "Ahaa, voiko sinne sitten tehdä kansioita yms. ihan samaan tapaan kuin esim. C-levykkeelle, korpulle, tikulle jne?"

        Nimenomaan.
        Kun Windows aikoinaan kehitettiin A ja B varattiin disketille ja korpulle.
        C on käyttöjärjestelmälevy ja siitä eteenpäin sitten kirjaimet muille
        levyille.
        Duunissa sinulla varmaan on rajoitetut käyttöoikeudet eri asemille
        mutta kotonahan sinä olet koneesi herra ja kuningas.

        "Ja ohjata jotain esim. kuvatiedostoja menemään suoraan sinne? "
        Noinkin voi tehdä.
        Ja kuviahan (ja yleensäkin tiedostoja) voi myös siirtää/kopioida
        levyltä toiselle ihan vaan hiirellä raahaamalla tai copy/paste menetelmällä.


    • Osiot uusiks
      • fundamentalist

        "Vastaavilla ilmaisohjelmilla on helppo jakaa/ muuttaa osioiden kokoa."

        En neuvoisi sellaista ihmistä joka kyselee miten saa D:lle tavaraa
        missään nimessä yrittämään muutella levynsä osiontia jollain
        ilmaisohjelmalla.
        Pahan pieleenmenon vaara hipoo liikaa 100%:ia.

        Antaa olla vaan ja opettelee täyttämään D:tä.


    • Kiitos vastanneille, ehkäpä yritän ensin mennä "tyvestä puuhun" ja teen kansioita D-levylle joihin tallentelen kaikenlaista.

      Miksi muuten kaikki teksti-, kuva yms. tiedostot lähtökohtaisesti menevät aina C-levylle, onko se vain joku "preset" -oletus. Pitäisikö D-levy määrittää jotenkin oletushakemistoksi etukäteen tai vain yksinkertaisesti ensin tehdä D-levylle sopiva kansio jonne sitten tiettyä tiedostoa tallennettaessa määritelläänkin "save as" kohdassa D-levyn tämä valmiiksi tehty kansio? Onko tämä yleinen käytäntö?

      Miksi muuten yleensä koneen sama kovalevy jaetaan erikseen C - ja D -kansioiksi, onko siihen esim. joku turvallisuustekijä syynä? Jos kovalevy hajoaa fyysisesti, eikös siinä mene kuitenkin kaikki jos ovat mennäkseen?

      Kiitokset jo hyvistä vastauksista.

      -Pentti

    • fundamentalist

      "Miksi muuten kaikki teksti-, kuva yms. tiedostot lähtökohtaisesti menevät aina C-levylle, onko se vain joku "preset" -oletus."

      Se on oletus, koska useimmissa koneissa on vain (pakollinen) C-asema
      ja ohjelmistojen tekijät ei oikein voi muuta olettaa.
      Useaan ohjelmaan voi D-levyn määrittää oletushakemistoksi, Windowsin
      määrityksistä voi myös "omat kansiot" siirtää sinne.

      "Miksi muuten yleensä koneen sama kovalevy jaetaan erikseen C - ja D -kansioiksi, onko siihen esim. joku turvallisuustekijä syynä? Jos kovalevy hajoaa fyysisesti, eikös siinä mene kuitenkin kaikki jos ovat mennäkseen?"

      Jos hajoaa fyysisesti niin näinhän se menee.
      Mutta useimmitenhan systeemi hajoaa loogisesti, ja silloin Windowsin
      uudelleenasennus tyhjentää vain C:n ja säästyy paljolta vaivalta
      kun D: jää koskemattomaksi.

    • gtr44

      Ja sitten siellä D: asemalla on käyttöjärjestelmä josta tehdään DVD palautuslevyt tai voi asentaa suoraan Windows uusiksi. Näet tuon systeemin kun säädät "Näytä piilotetut tiedostot" toiminnon päälle.

    • osaakorjata.

      Vastaanpi heti ota tuo kuin EASEUS-partitioner ilmainen se korjaa tilanteen.. ja on ilmainen ohjelma, mutta kun lataat niin pidä virustorjunta täysillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      675
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      516
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      37
      496
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      71
      437
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      37
      432
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      21
      419
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      414
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe