Kovalevy puoliksi käytössä

Ostin vajaa vuosi sitten läppärin, jossa 500 gigainen kovalevy. Se on jotenkin jaettu niin, että siinä on C - ja D - levy. C-levyn koko on 250 gigaa kuten D -levynkin. C -levy alkaa olla aika täynnä, mutta D-levylle ei mene mitää, jokla on siis tyhjä. Miten saan tuon D-levyn kapasiteetin käyttöön. En tiedä kuka ja missä ja miksi tuon on noin jakanut ja mikä tuossa on ideana. Ostin koneen uutena ja ohjeen mukaan asensin käyttiksien, ehkä siinä olen tuon jaon tehnyt ohjeen mukaan. Sorry, en ole mikään käsi näissä asioissa. Kiitos vastauksista.

-Pena

9

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fundamentalist

      "...mutta D-levylle ei mene mitää, jokla on siis tyhjä. "

      Tuota...
      Et kai odota että sinne D:lle *itsestään* mitään menisi?
      Sinun itsesihän sinne on tavaraa siirrettävä, esim. omia
      dokumenttejasi, kuviasi tai musiikkiasi tai mitä nyt ikinä haluatkin.

      Vai onko kyse siitä, että kun yrität sinne jotain siirtää tapahtuu
      jokin virhe ja homma ei onnistu?

      Tuo ison levyn kahtia jakaminen on aika yleinen toimenpide;
      jos Windows täytyy jostain syystä asentaa uudelleen C:lle ei
      se D sitten tyhjene ja pääsee helpommalla.

    • Ahaa, voiko sinne sitten tehdä kansioita yms. ihan samaan tapaan kuin esim. C-levykkeelle, korpulle, tikulle jne? Ja ohjata jotain esim. kuvatiedostoja menemään suoraan sinne? Sorry, ei tätä ole koskaan mulle kukaan kertonut. Mä olen aina ihemtellyt tuon D-levyn käyttötarkoitusta, olen luullut että se on jotain automaatttista varmuuskopiota varten. Duunin koneissa ei voi näitä kaikkia sisäisiä käyttää, vain C-levyä ja tikkua, ulkopuolista USB-kovalevyä. Nyt ostin itselleni koneen jota tässä olen ihmetellyt.

      -Pena

      • fundamentalist

        "Ahaa, voiko sinne sitten tehdä kansioita yms. ihan samaan tapaan kuin esim. C-levykkeelle, korpulle, tikulle jne?"

        Nimenomaan.
        Kun Windows aikoinaan kehitettiin A ja B varattiin disketille ja korpulle.
        C on käyttöjärjestelmälevy ja siitä eteenpäin sitten kirjaimet muille
        levyille.
        Duunissa sinulla varmaan on rajoitetut käyttöoikeudet eri asemille
        mutta kotonahan sinä olet koneesi herra ja kuningas.

        "Ja ohjata jotain esim. kuvatiedostoja menemään suoraan sinne? "
        Noinkin voi tehdä.
        Ja kuviahan (ja yleensäkin tiedostoja) voi myös siirtää/kopioida
        levyltä toiselle ihan vaan hiirellä raahaamalla tai copy/paste menetelmällä.


    • Osiot uusiks
      • fundamentalist

        "Vastaavilla ilmaisohjelmilla on helppo jakaa/ muuttaa osioiden kokoa."

        En neuvoisi sellaista ihmistä joka kyselee miten saa D:lle tavaraa
        missään nimessä yrittämään muutella levynsä osiontia jollain
        ilmaisohjelmalla.
        Pahan pieleenmenon vaara hipoo liikaa 100%:ia.

        Antaa olla vaan ja opettelee täyttämään D:tä.


    • Kiitos vastanneille, ehkäpä yritän ensin mennä "tyvestä puuhun" ja teen kansioita D-levylle joihin tallentelen kaikenlaista.

      Miksi muuten kaikki teksti-, kuva yms. tiedostot lähtökohtaisesti menevät aina C-levylle, onko se vain joku "preset" -oletus. Pitäisikö D-levy määrittää jotenkin oletushakemistoksi etukäteen tai vain yksinkertaisesti ensin tehdä D-levylle sopiva kansio jonne sitten tiettyä tiedostoa tallennettaessa määritelläänkin "save as" kohdassa D-levyn tämä valmiiksi tehty kansio? Onko tämä yleinen käytäntö?

      Miksi muuten yleensä koneen sama kovalevy jaetaan erikseen C - ja D -kansioiksi, onko siihen esim. joku turvallisuustekijä syynä? Jos kovalevy hajoaa fyysisesti, eikös siinä mene kuitenkin kaikki jos ovat mennäkseen?

      Kiitokset jo hyvistä vastauksista.

      -Pentti

    • fundamentalist

      "Miksi muuten kaikki teksti-, kuva yms. tiedostot lähtökohtaisesti menevät aina C-levylle, onko se vain joku "preset" -oletus."

      Se on oletus, koska useimmissa koneissa on vain (pakollinen) C-asema
      ja ohjelmistojen tekijät ei oikein voi muuta olettaa.
      Useaan ohjelmaan voi D-levyn määrittää oletushakemistoksi, Windowsin
      määrityksistä voi myös "omat kansiot" siirtää sinne.

      "Miksi muuten yleensä koneen sama kovalevy jaetaan erikseen C - ja D -kansioiksi, onko siihen esim. joku turvallisuustekijä syynä? Jos kovalevy hajoaa fyysisesti, eikös siinä mene kuitenkin kaikki jos ovat mennäkseen?"

      Jos hajoaa fyysisesti niin näinhän se menee.
      Mutta useimmitenhan systeemi hajoaa loogisesti, ja silloin Windowsin
      uudelleenasennus tyhjentää vain C:n ja säästyy paljolta vaivalta
      kun D: jää koskemattomaksi.

    • gtr44

      Ja sitten siellä D: asemalla on käyttöjärjestelmä josta tehdään DVD palautuslevyt tai voi asentaa suoraan Windows uusiksi. Näet tuon systeemin kun säädät "Näytä piilotetut tiedostot" toiminnon päälle.

    • osaakorjata.

      Vastaanpi heti ota tuo kuin EASEUS-partitioner ilmainen se korjaa tilanteen.. ja on ilmainen ohjelma, mutta kun lataat niin pidä virustorjunta täysillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      84
      7395
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7214
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      133
      4980
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      112
      4608
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4520
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4226
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      4003
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe