Ei muutosta

-Sinä pieneläkeläinen, sinun eläkkeesi ei tule muuttumaan seuraavana vaalikautena. Olet itse määrittänyt eläkkeesi määrän työurallasi ja saat juuri sellaista eläkettä kuin kuuluukin. Sitä ei muuta Soinit eikä muut.
-Sinä työtön, olet itse valinnut kohtalosi, vai etkö muka ole?.Kokeile suraavaa: kouluta itseäsi, hae työtä päivittäin, ota ihan mitä vaan vastaan, siis työtä, ole valmis muuttamaan paikkakuntaa työn vuoksi ja ennen kaikkea, lopeta itsesi pettäminen, toimi.
-Pieni palkkainen, mistähän johtuu pieni palkkasi, minäpä kerron. Kouluaikoina kiinnosti kaikki muu paitsi koulunkäynti, et ole hommannut jälkeenpäinkää itsellesi kunnon ammattia ja nyt vaadit lisää liksaa ja millähän perusteella?
Jos taas olet syrjäytynyt ihan muuten vaan, syy ei suinkaan ole yhteiskunnan, eikä muiden ihmisten, vaan syyllinen löytyy peiliin katsomalla, kokeile vaikka, näkyykö sielä muita, kuin sinä itse.
Ja lopuksi, mene nyt äänestämään sitä Soinia, niin huomaat kuukauden päästä, ettei mikään muuttunut, mutta saithan haaveilla hetken paremmasta elämästä, sen jälkeen olet sama luuseri kuin tähänkin asti.
2897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kylläpä sitä ollaan katkeria.
Ei näy olevan helppoa kellää.
No, kyllä ne ajat vielä paranee.

Pääomatulot kunnon verolle ja kaikenlainen yksityistäminen lopetetaan.

Kokoomus ja keskusta kun saahaan kuriin niin päästää leipäjonoistakin eroon.
Loppuu yhteiskunnan alasajo.
Katainen on kansan vihollinen.

Äänestä

Kuukauden päästä ei ole edes uusi hallitus kasassa, ellei PS saa todella valtavaa vaalivoittoa. Ei se saa kuuttakymmentä edustajaa.

Kuukauden päästä hallitusneuvottelut ovat aika pitkällä, jos iso vaalivoitto PS:lle tulee. Tällöin PS, SDP, VAS, ja KD muodostavat enemmistöhallituksen ja Katainen siirtyy oppositioon räksyttämään Kiviniemen kanssa.

Soinista tulee pääministeri. Vistbackasta tulee maahanmuuttoministeri. Arhinmäki saa haluamansa opetusministerin paikan. Urpilainen pääsee sosiaali- ja terveysministeriksi. Ei voi kuitenkaan, koska SDP aiemmin on junaillut taitetun indeksin eläkeläisille.

Laiskoille järjestetään kunnallisella puolella töitä mutta työtä valvotaan, etteivät lusmuile.

Maastamuuttoministeriksi tulee Oinonen. Perheitten yhdistäminen tapahtuukin Somaliassa, jonne on jatkuvasti lentokuljetuksia isoilla koneilla.

Kreikalle ei enää lapioida rahaa. Eikä Portugalille, vaikka tänään ilmoittivat tarvitsevansa 80 miljardia ensihätiin!

Iso-britannian EU-jäsenmaksu Suomesta lopetetaan. Onhan jo mennyt siihenkin 1500 miljoonaa euroa 15 vuodessa. Sanotaan vaan, ettei enää makseta! Mikä palokunta Suomi on?

Äänestä
  • Tänään Sekoomuksen J. Katainen ilmoittaa, että eduskunta kutsutaan koolle vielä ennen vaaleja, jotta Sekoomus, Kepu, Viheriät ja Ruättinkieliset enemmistöllään pääsevät päättämäänSuomen osallistumisesta antamalla Portugalille 4 - 5 miljardia euroa.

    Nyt ei ole rahaa kotomaahan, kun tähänkin valtion on otettava ihan erikseen uutta lainaa..

    Jo leikataan perusturvastakin ja taas taitetaan eläkeindeksiä lisää, jotta riittää rahaa ulkomaille lähettettäväksi.

    Soini saattaa murahtaa tänään TV1 klo 21:00 alkaen...!

    Äänestä

Kaikki hyvät asiat siirretään päätettäväksi yli vaalien mutta nuo paska-asiat hoidellaan äkkiä alta pois ja työnnetään taas muutama rekkakuorma euroja tuollaisille idiooteille jotka ovat itse ahdinkonsa saaneet aikaan.
Tuollaiset päättäjät pitää nopeasti saada pois päättämästä eli jakamasta Suomen varoja kaikenmaailman kerjäläispelleille.
Pasi nro 78 sai jo ääneni.

Äänestä

Aloittajan kirjoituksesta huomaa selvästi halveksuvan asenteen pienituloisia kohtaan. Kirjoittaja lienee tyypillinen kultalusikka suussa syntynyt kokoomuslainen.
No, oli miten oli, itse kävin jo ennakkoäänestämässä peruS.n ehdokasta.

Äänestä
  • Ydinvoimalaitoksia lisää - ei eläkeputkia vaan töitä niin kauan kun lusikka kädessä pysyy - markka takaisin - ei aborteja raiskauksen uhreille - maahan muutajat takaisin tässä muutama persustan tulevaisuuden haaveita.

    Äänestä

No en ole kultalusikka suussa syntynyt, mutta: oliko kirjoituksessani jotain väärin sanottu tai kommentoitu. Eikö jokainen ole oman onnensa seppä ja luo itse oman elämänsä ja elintasonsa. Minun elintasoni on tänään aivan samanlainen kun se on vaalien jälkeenkin ja niin on myös muiden. Sitä ei tule muuttamaan mikään puolue tai politiikko. On sääli, että ihmiset luulevat asioiden muuttuvan vaalien jälkeen, varsinkin vähempiosaiset odottavat muutosta parempaan, vaikka on satavarma, että heikoimmilla menee entistä huonommin ja varakkaimmilla menee entistä paremmin. Lopuksi, en ole kokoomuslaine, vaan olen joka kerta voittajien puolella on se sitten kokomus, keskusta, persut ym.
Voittaja on aina voittaja ja häviäjät pysyvät häviäjinä, elämä on.

Äänestä

"Voittaja on aina voittaja ja häviäjät pysyvät häviäjinä, elämä on."

Elintaso ja palkan määrä ei vaikuta siihen onko "voittaja" vai "luuseri".
Jos ajattelet olevasi "voittaja" koska tienaat ja pärjäät taloudellisesti, niin
laihaapa on elämäsi. Vaikka pankkitililläsi olisi katetta enemmän kuin fortumin johdolla yhteensä, ei tarkoita etteikö voisi olla "elämäntapaluuseri"
Voitto ja häviö määräytyy vain ainoastaan sen mukaan minkä itse on elämässään
määrittänyt tärkeäksi,, sulle se on vissiin raha, minulle läheiset ihmiset ja aidot ihmis-suhteet.

Äänestä

Onkohan tuo aloittaja koskaan pohtinut asiaa sen syvällisemmin? Vaikka kaikki kouluttautuvaisit vaikka tohtoreiksi, löytyy aina kilpailua. Ruumiillisen työhön valikoituvat varmasti jotkut näistä tohtoreista? Ja jotkut jäävät paitsi. Lisäksi elintason noustessa myös suhteellinen köyhyys pysyneen samana...

Äänestä
  • Kuules ny, ei ole kysymys mistään tohtoreista, eikä lehtoreista. Viimeisen vuoden aikana suurin palkan nousu on ollut kuljetusalalla, palkat nousseet kymmeniä prosentteja. Fyysisestä työstä saa monesti parenpaa palkkaa kuin koulutusta vaativista töistä. Ongelma on siinä, ettei viitsitä kouluttaa itseään edes bussikuskiksi, tai muurariksi, maalariksi, vaan vingutaan, ettei hallitus ja kunnat tee sitä ja tätä, yhteikunnan vika. Sitten mennää äänestämään vaikka nyt sitä Soinia ja luullaan, että autuus alkaa siitä, voin kertoa ei ala.
    joopan joolle vastaisin seuraavasti, meidän ero on siinä, että sinulle on tärkeää läheiset ja aidot ihmiset. Minulle taas on tärkeää läheiset ja aidot ihmiset, sekä olla yhteiskunnasa suht´ hyvin menestyvä, eikä tarvitse rakennella pilvilinnoja turhiin odotuksiin.
    Näin lopuksi kerron sinulle salaisuuden. Jos sairastut, tulet työttömäksi, eroat, tai muuten vaan syrjäydyt, yksikään sinun aidoista ihnisuhde ihmisitä ei maksa laskujasi, ei auta sinua taloudelliseti sinua millään lailla. Senverran he kunnioittavat sinua, etteivät turhaan häiritse sinua, kamppailessasi ongelmiesi kanssa, vaan jättävät sinut totaalisensti rauhaan. Tästä on suomessa tehty monta tutkimusta.

    Äänestä

Ihan asiaa tämä aloitus. Jos joku vassari luulee, että pääomaveroa korottamalla / progressiolla verokertymä kasvaa, niin katsotaan vaalien jälkeen. Homma menee justiinsa päinvastoin. Teidät on syötetty täyteen kateuskiimaa, mutta ette edes huomaa.

Toinen pointti: Suomessa pitäisi todella hyväksyä vihdoin se, että jotkut tienaavat paremmin kuin toiset - koska tekevät tuottavampaa työtä kuin ne heikkopalkkaset. Itseäni pidän ihan keskinkertaisuutena, tienaan sen 5 tonnia kuussa mitä muutkin. Veroja makselen ja ylimpiä päivähoitomaksuja ynnämuita, eikö se jo riitä.

Äänestä

Noniin. Nyt on sitten ennakkoääni annettu postissa, ja perus-suomalaisille.
Toivottavasti aloittaja tukehtuu nyt omaan katkeruuteensa.

Äänestä

Tervehdys aktiivi äänestäjä. Usko nyt jo, etten ole katkera siitä mitä sinä ja joku muu äänestätte. Lue noita juttuja mitä kirjoitan, mm. ettei mikään tule muuttumaan, äänestät sitten soinia tai jotain muuta. No senverta täytyy sanoa, että pikkasen pelottaa, kun soini kiskoo meidät irti EU.sta ja yleensä euroopasta.
Kuten olet varmaan lukenut, että esim. kuntien eläkerahastoilla on sijoituksia esim. Portugalissa 360 milj. lähes saman verran Irlannissa ja Kreikasa, tekeepi noin miljarji euroa yhteensä. Kun nämä maat ajetaan alas, yllätys yllätys, silloin alkaa suomessa eläkeleikkaukset. Samaten suomen pankeilla on sijoituksia yli miljardi euroa, kun suomen pankit menettävät nämä rahat, niin mitä luulet kuka ne maksaa pankeille takaisin. OIKEIN suomalaiset veronmaksajat. Ei tästä kurimuksesta pääse irti tekee mitä tekee ja äänestää ketä äänestää

Äänestä

–Kiviniemen ja Kataisen ylimielisyys on pöyristyttävää, kun he jo ennen vaaleja ilmoittavat, että hallitukseen pääsee vain hyväksymällä
vakausjärjestelmäksi kutsutun pankkituen. Demokratiaan kuuluu, että kansa voi vaaleissa valita toisin.

Äänestä

Sano kyllä perusS.lle ja ei portugalille ym. verenimijöille.

Äänestä

Äänestäkää kaikki Sekoomuksen kannattajat täälläkin Jyrki Käteistä!

Ei se ole täällä vaalipiirissäkään ehdokkaana mutta Sekoomuksen J. Kataista äänestäneen ja piirtämä Jyrki Käteisen kuva äänestyslippuun riittää, kunhan vaalivirkailija saa kuvasta sen selville, että Käteistä siinä on yritetty piirtää.

Eikä sitten mukaan mitään kirkkovenekuvia J. Käteisen taustalle! Silloin äänestyslippu voidaan hylätä!

Äänestä

Anna äänesi persulle, raumalainen. Edustajasi on Puolipöhlö Joutsenlahti Kankaanpäästä, 75-v. Varmaan nuo Rauman asiat edistyvät aika kivasti Arkkaadianmäellä, samalla kun Anssi kiskoo meidät ulos vakausrahastoista. Siinä sitä sijoittajien vastuuta tulee, kun pankkikriisin myötä maksavat kalliisti. OK, samalla Eurooppa menee lamaan, Suomen työttömyys tuplaantuu ja velka paisuu 200 miljardiin, mut hei, ei pääse kreikat ja portugalit helpolla.

Äänestä

Ensiksi anteeksi, mutta, HAA HUUH HEH HIH HUUUHUU HEHEEE IHIIIIHI
(naurua kippurassa) soini siis kaataa portugalin tukipaketin, anteeksi HEEEH HEH HEE HUUH HUUH HIIIH HOOH (naurua kippurassa).Joku palstalainen vois alkaa paskomaan hattuun, sen minä lupaan syödä, jos suomi ei takaa Portugalin lainoja toukokuun lopulla. HEEEH HIIIH HUUUH HOHOHO HEHEHE, vai oma valuutta, itselläni ainakin on kaikki omistamani valuutta omaa. Katsos pointti on siinä, että ei valuutalla ole väliä, kunhan sitä on riittävästi. Vai on kataisen ja kiviniemen ylimielisys pöyristyttävää, entäs Soinin, kun meinaa kaataa koko euroopan, ei paha. Muuten lopuksi, hallitukseen ei pääse muuten, kuin hyväksymällä tukipaketin, se teidän on pakko niellä, sille nyt vaan ei voi mitään.

Äänestä

Joo, lainaus iltalehden jutusta. Jos saadaan markka takaisin niin suomen oma valuutta on vahvoilla koska meidän talos on edes suht kunnossa ( vielä)
verrattuna noihin hemmetin kehitysmaihin kuten kreikka ja portugali. Jos jäädään vielä uppoavaan laivaan nimeltä EU niin voit olla varma että suomelle ei kukaan myönnä miljardien tukipakettia kun loppujen lopuksi suomikin vedetään samaan paskaan,,ja sen vuoksi että kaikki omat rahat on ensin jaettu pitkin ja poikin.

iltalehti 8.4-2011
"Jos Suomi luopuu eurosta nyt, mitä siitä käytännössä seuraisi?

- Se on iso logistinen operaatio. Ensimmäinen haaste on rahahuollon järjestäminen, että saataisiin uudet maksuvälineet aikaiseksi ja jaeltua. Oletettavasti tässä tilanteessa uusi valuutta rupeaa vahvistumaan, koska meidän taloudella menee paremmin kuin euromailla keskimäärin, Urrila kertoo. "

Äänestä

Huh huh, kyllä on kyyti kylmää, jos suomi kaataa tukipaketin. Uutisissa äsken juttelivat mukavia, korot tulee kaksin, jopa kolminkertaistumaan, siis menkää nyt ihmeessä sitomaan se asuntolaina vähintään viiden vuoden viitekorkoon. Jos taas satutte omistamaan osakkeita tai rahastoja, niin pistäkää kaupankäynti ehdottamasti omalle tietokoneelle. Soinin voittaessa siirtäkää nettipankissa hiiri MYY lausekkeen päälle ja myykää kaikki heti 18.4 niin tulee tekemään jokainen sijoittaja, jopa tyhmempi sellainen. Nyt rupes jännittämään, täytyykö todella syödä se hatullinen paskaa, on suomalaiset vissiin niin hulluja, että äänestävät sen soinin pääministeriksi. Onneksi on asuntolainat maksussa, eikä ole muutakaan velkaa, mutta voi teitä poloisia, kellä sitä velkaa on.

Äänestä

Asia selvä, äänestän A. Koivua. Eläkeläislehtori Raumalta pistää Merkelille ja Sarkozylle jauhot suuhun ja luun kurkkuun.

Äänestä

Jos Jousenlahti on muka puolipöhlö Kankaanpäästä, on tuo Timppa S. Espoosta ihan täyspöhlö!

Hienoa - ei ole enää monta päivää vaaleihin!

Täyspöhlö Timppa S. Espoosta vaipuu koomaan nähtyään nykyisten hallituspuolueitten valtavan rökäletappion. Samalla kutistuu SDP ja hiukan Vasemmistoliittokin!

Kun hän lopulta aikanaan herää koomasta, uusi maastamuuttomisteri Raimo Vistbacka (PS) on jo pannut toimeksi suuren ministerintyönsä, maahanmuuttaneiden elintasopakolaisten perheitten yhdistämisen Somaliassa.

Äänestä

Olisko se Timppa S. Espoosta kenties viittaus Soinin Timpsukkaan, joka ei anna raiskauksen uhrin abortoida ihanaa rakkauden hetelmää?

Persu = Maa muuttukoon! = Aina uunotettava

Äänestä

Persujen voiton jälkeen ei suomessa enään tarvitse tehdä raiskatuille abortteja muutenkaan. Kun kaikki raiskaaja maahanmuuttajat ja muutkin suomessa sikailevat ählämit palautetaan sinne mistä tulivatkin. Ja taisi muuten olla vieläpä RKP. Astrid thors joka niitä helvetin lastenraiskaaja pakolaisia tänne niin kovin halusikin. Että sopii vaan äänestää RKP.tta jos persujen linja ei miellytä.

Äänestä

Totta. Mutta mitäs tehtäis niille 95 %:lle rikoksista, jotka tekee sinisilmäinen ja vaaleatukkainen kantasuomalainen kahden kossun komennossa?

Ps. Täällä Satakunnassa ei ole just ainuttakaan somppua, joten pelko pois, isoviha.

Äänestä

Persuille ääniä x 4 tänään..

Äänestä

Ei muuten tuo aborttijuttu ole persujen juttu, vaan soinin henk.koht. Kanta asiaan. Edellispäivänä tein elämäni poikkeuksen, annoin ääneni porilaisehdokkaalle, joka toivon mukaan menee Anssin vanavedessä edustamaan meitäl 73, Ari Jalonen

Äänestä

Teit elämäsi poikkeuksen ja pöhlön virheen. PS saa yhden paikan ja porilaista ei kiinnosta Rauman seudun asiat pätkääkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vae SOINI kirjoitti:

-Sinä pieneläkeläinen, sinun eläkkeesi ei tule muuttumaan seuraavana vaalikautena. Olet itse määrittänyt eläkkeesi määrän työurallasi ja saat juuri sellaista eläkettä kuin kuuluukin. Sitä ei muuta Soinit eikä muut.
-Sinä työtön, olet itse valinnut kohtalosi, vai etkö muka ole?.Kokeile suraavaa: kouluta itseäsi, hae työtä päivittäin, ota ihan mitä vaan vastaan, siis työtä, ole valmis muuttamaan paikkakuntaa työn vuoksi ja ennen kaikkea, lopeta itsesi pettäminen, toimi.
-Pieni palkkainen, mistähän johtuu pieni palkkasi, minäpä kerron. Kouluaikoina kiinnosti kaikki muu paitsi koulunkäynti, et ole hommannut jälkeenpäinkää itsellesi kunnon ammattia ja nyt vaadit lisää liksaa ja millähän perusteella?
Jos taas olet syrjäytynyt ihan muuten vaan, syy ei suinkaan ole yhteiskunnan, eikä muiden ihmisten, vaan syyllinen löytyy peiliin katsomalla, kokeile vaikka, näkyykö sielä muita, kuin sinä itse.
Ja lopuksi, mene nyt äänestämään sitä Soinia, niin huomaat kuukauden päästä, ettei mikään muuttunut, mutta saithan haaveilla hetken paremmasta elämästä, sen jälkeen olet sama luuseri kuin tähänkin asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu