Kannattaa oikeasti äänestää, jos me huonompiosaiset / työttömät / masentuneet / sairaat / nuoret / opiskelijat emme äänestä, niin rikkaat vain äänestävät samat kokoomuksen ja keskustan sinne eduskuntaan TAAS, eikä tilanteemme muutu taaskaan miksikään.
Itse menen tänään ennakkoäänestämään (perussuomalaisia), koska en halua että ihmisten eriarvoisuus ja kansan kahtiajako lisääntyy.
:o)
Itse menen tänään ennakkoäänestämään (perussuomalaisia), koska en halua että ihmisten eriarvoisuus ja kansan kahtiajako lisääntyy.
:o)
Vastaukset 10
Vanhimmat
kyllä, nyt kaikki äänestämään. suomesta on tullut todella kahtiajakautunut maa.
vain rikkaalla on vara sairastua.
Tämä on niin totta!
Viisaita sanoja, kannattaa todellakin äänestää. Monet sanoo, ettei viitsi äänestää, koska se ei kuintenkaan vaikuta mitään, vaan siellä on kuitenkin aina vaan ne oman edun tavoittelijat. Mutta juuri siksihän kaikkien pitäisi äänestää, että saataisiin sieltä ne oman edun tavoittelijat pois! Itse äänestän Vasemmistoliittoa, sillä se puolue minusta parhaiten pitää heikko-osaisimpien puolta Suomessa.
Mäkin ajattelin äänestää jospa tilanteet muuttuisivat paremmiksi kun saa ne kokoomuksen ja keskustan sakit sieltä pois. Olisko vähän siistii jos he eivät saisikaan nii paljoa paikkoja kuin aikaisemmissa vaaleissa...kjäh! ;)
Nuoret, muutetaan tää maa, nyt on mahis vaikuttaa :D
Ei se mee noin, ei kukaan herää vaikka kuinka äänestätte,
niin kokoajan menee huonommaksi.
Se ei ratkee nyt enään millään äänestämisellä
uskometonta, että kirjoitustaitosella ihmisell voi olla noin
naivistinen käsitys elämästä.
Tää kaikki vie meitä tasan yhteen suuntaan ja jos
olet lukenut tarpeeksi, niin tiedät mihin tällainen loppuu.
Ylipäätään en tajua mitä v****a tää liittyy masennukseen tai tähän asiaan???
ohuesti täysin asiaton heitto.
Kyl tää musta masennukseen liittyy. Ei meidän köyhimpien, nuorten, sairaiden ym olot ainakaan paremmaksi mene jos nää keskustan ja kokoomuksen poliitikot istuu siellä seuraavankin kauden.
Masennusta hoidetaan nykykapasiteetilla liian huonosti, työntekijöitä on liian vähän ja aikoja psykologeille ei meinaa saada ilman kuukausien jonotusta. Mun mielestä masennus ja mielen sairaudet pitäisi olla heti hoidettavissa ilman pitkää kuukausien odottelua. Apua pitäisi saada heti!
Ei tässä ainakaan mitään hävii että käy äänestään toiset henkilöt sinne eduskuntaan kuin ketkä nyt siellä ovat.
Ppolitiikalla voidaan vaikuttaa ihan suoraan esim. juuri siihen, miten paljon laitetaan yhteiskunnan rahoja mielenterveysongelmien hoitamiseen. Mutta sen lisäksi poliitikalla voidaan vaikuttaa ylipäänsä siihen millaisia arvoja yhteiskunnassa pidetään yllä ja mitä ihmisiltä odotetaan. Monet masentuu, koska palavat loppuun tai kokevat, ettei kukaan välitä heistä. Se miksi, kukaan ei ehkä välitä toisista, voi puolestaan johtua siitä, että ihmisillä on niin kiire omien töidensä ja "velvollisuuksiensa" kanssa, ettei jaksa miettiä toisten asioita kun omissakin on tarpeeksi vaivaa. Tässä taas tulee politiikka mukaan kuvioon, kun aletaan puhua ihmisten työssä ja arjessa jaksamisesta... Kaikki liittyy kaikkeen vähintäänkin epäsuorasti ja on äärimmäisen tärkeää on yrittää vaikuttaa asioihin aina, kun siihen on pienikin mahdollisuus. Käykää hyvät ihmiset äänestämässä!
Juu eiköhän pidettäis tämä masennusosio ihan itse aiheessa.. Oletko AP miettinyt että masenustunutta ihmistä ei välttämättä saa sinne äänystyskoppiinkaan edes lähtemään/kiinnostusta sinänsä politiikkaan voi olla ja tietämystäkin, mutta jos mikään ei nappaa niin niin...
Myös krsitullisdemokaraatit on hyvä vaihtoehto. Heidän joikossaan on hyviä ehdokkaita.
Krsitullisdemokraateissa on myös hiukan natsismiin vivahtavaa suuntaa. Päivi on syvältä.