Mitä mieltä olette onko syytä nostella vanhoja ketjuja ylös.
Vanhat ketjut
16
113
Vastaukset
Olen aivan samaa mieltä
- 2 + 17
Mitähän mieltä minä olisin ..... ei saisi niitä nostella!! niih'
Mieluummin uutta kehiin, kiitos! - pöljä kuten moni mu
Oikeastaan ei uusiakaan ole syytä sen enempää availla.
Näkee että vain muutama harva on kirjoittanut niihin, useimmiten on vastannut itselleen ketjun avaaja eri nikeillä.
Uusien aiheetkin ovat aika mitäänsanomattomia ja tylsiä. - ¤--¤
Ne nousee nyt uudistuksen jälkeen nostamattakin.
Usein on etusivu täynnä ikivanhoja ketjuja.
Ei mikään ihme, jos joku menee jatkamaan, kun ei hoksaa katsoa aloitusvuotta.- ei edes lukija
Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.
- lukija sentään
ei edes lukija kirjoitti:
Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.
kuka hyvä täältä on muka lähtenyt ?
- kieliriidat muka
ei edes lukija kirjoitti:
Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.
eihän täällä mitään kunnon kieliriitoja, muutama halveksii suomenkielisiä, ei kannata alentua sellaisten kanssa edes keskusteluun.
Meillä on jo kaikilla sen verran dementian alkua, että vanhat asia on unohdettu, joten voisihan ne asiat käydä uutenakin juttuna läpi, jos ne kiinnostaa.
Eikä niitä pitkiä vanhoja ketjuja kukaan viitsi lukea läpi.- aleksandrovits
Erittäin hyvin perusteltu näkemys Jopelilla.
- Arkisto = arkisto
Ketä vanhat jutut kiinnostaa, ketä ei, Arkistojen ovet ovat kaikille avoimet. Vanhoista jutuista kiinnostuneet voivat mainiosti käydä siellä niitä lukemassa.
Kuten huomattu ei kaikki avatut ketjutkaan kaikkia kiinnosta.
Dementtia on yksilön asia eikä täällä kaikki sitä sairasta, joten on virheellistä jonkun Jopelin alias aleksandrovitsin lähteä sitä yleistämään.
Olen syyllistynyt moiseen kerran,taisi olla Ruunenketju.Ketju kulki leppoisaan tyyliin,jota nykyisistä nälvimisketjuista ei voi sanoa.
Yritetään olla niin ylilyöntiasemassa,että aloite hukkuu pelkään peräsuolisaasteeseen.
Olen ollut viikkoja ilman näitä mielipiteiden harhaanjohtavia kannusteloukkuja ja huomaan,että elän,täysipainoista omaishoitajan elämää ja harrastan,hengitän ja olen vapaa kaikesta minuun kohdistuvasta negatiivisestä arvostelusta.teidän Ama- katleija
Arkisto-keskustelut saisivat mieluimmin olla arkistossa. Tosin tuo kirjaketju oli hyvä näyte viiden vuoden takaisesta keskustelutyylistä palstallamme.
- Laritsa M
Välillä tuntuu siltä, että ei ole hyvä mitenkään. Joku valittaa oliko aiheesta pakko tehdä uusi avaus ja toinen sitä, että onko syytä nostella vanhoja ketjuja ylös?
Itseäni ei kumpikaan menettely haittaa. - Jopel+nk
Vanhojen asioiden uudelleen käsittelyssä tulisi juttuihin uusia näkökulmia, kun on tullut etäisyyttä tapahtumiin.
Palstalla on myös jäsenet vaihtuneet ihan luonnollisista syistä, joten ei uudelleen käsittely siksikään haittaa.
Jos joku muistaa ne vanhat kirjoitukset niin hyvin, ettei aiheen uusinta kiinnosta, niin eihän uusiin keskusteluihin ole pakko osallistua.- maanviljelijä*
Jos sitten aihe kiinnostaa, ei mikään estä avaamasta uutta ketjua aiheen käsittelemiseksi. Aivan eri asia on hinata kymmeniä viestejä sisältäviä vanhoja ketjuja tänne.
El tässä ole kysymys muistamisesta, Sekin tosin on rajallista enkä pidä kovinkaan arvokkaana sitä mitä kukin on joskus kirjoittanut.
Asia ketjuissakin mieli saattaa olla muutunut useampaan kertaan, jopa käytetyt nikitkin.
- *Kukkahame*
Onhan sanonta, on niin monta mielipidettä kun on osanottajia.
Toisaalta voisi aloittaa uuden ketjun jostain mielenkiintoisesta ketjusta vinkin löytäneenä, pitkiä ketjuja on muutenkin hankala seurata.
Joskus kun vanha ketju on pulpahtanut pintaan ja haen sitä viimeistä kirjoitusta jonka ansiosta ketju on esillä, sieltä löytyy pari kolme sanaa, joskus aivan merkityksettömiä!
Ei hyvä, on minun mielipiteeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3178693Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2054754Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy353850Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002681Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171262268Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1071803- 511796
- 661743
- 1861476
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3511404