Vanhat ketjut

Mitä mieltä olette onko syytä nostella vanhoja ketjuja ylös.
16136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olen aivan samaa mieltä

Äänestä

Mitähän mieltä minä olisin ..... ei saisi niitä nostella!! niih'

Mieluummin uutta kehiin, kiitos!

Äänestä

Oikeastaan ei uusiakaan ole syytä sen enempää availla.

Näkee että vain muutama harva on kirjoittanut niihin, useimmiten on vastannut itselleen ketjun avaaja eri nikeillä.

Uusien aiheetkin ovat aika mitäänsanomattomia ja tylsiä.

Äänestä

Ne nousee nyt uudistuksen jälkeen nostamattakin.
Usein on etusivu täynnä ikivanhoja ketjuja.
Ei mikään ihme, jos joku menee jatkamaan, kun ei hoksaa katsoa aloitusvuotta.

Äänestä
  • Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.

    Äänestä

  • ei edes lukija kirjoitti:

    Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.

    kuka hyvä täältä on muka lähtenyt ?

    Äänestä

  • ei edes lukija kirjoitti:

    Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.

    eihän täällä mitään kunnon kieliriitoja, muutama halveksii suomenkielisiä, ei kannata alentua sellaisten kanssa edes keskusteluun.

    Äänestä

Meillä on jo kaikilla sen verran dementian alkua, että vanhat asia on unohdettu, joten voisihan ne asiat käydä uutenakin juttuna läpi, jos ne kiinnostaa.
Eikä niitä pitkiä vanhoja ketjuja kukaan viitsi lukea läpi.

Äänestä
  • Erittäin hyvin perusteltu näkemys Jopelilla.

    Äänestä

  • Ketä vanhat jutut kiinnostaa, ketä ei, Arkistojen ovet ovat kaikille avoimet. Vanhoista jutuista kiinnostuneet voivat mainiosti käydä siellä niitä lukemassa.

    Kuten huomattu ei kaikki avatut ketjutkaan kaikkia kiinnosta.
    Dementtia on yksilön asia eikä täällä kaikki sitä sairasta, joten on virheellistä jonkun Jopelin alias aleksandrovitsin lähteä sitä yleistämään.

    Äänestä

Olen syyllistynyt moiseen kerran,taisi olla Ruunenketju.Ketju kulki leppoisaan tyyliin,jota nykyisistä nälvimisketjuista ei voi sanoa.
Yritetään olla niin ylilyöntiasemassa,että aloite hukkuu pelkään peräsuolisaasteeseen.
Olen ollut viikkoja ilman näitä mielipiteiden harhaanjohtavia kannusteloukkuja ja huomaan,että elän,täysipainoista omaishoitajan elämää ja harrastan,hengitän ja olen vapaa kaikesta minuun kohdistuvasta negatiivisestä arvostelusta.teidän Ama

Äänestä

Arkisto-keskustelut saisivat mieluimmin olla arkistossa. Tosin tuo kirjaketju oli hyvä näyte viiden vuoden takaisesta keskustelutyylistä palstallamme.

Äänestä

Välillä tuntuu siltä, että ei ole hyvä mitenkään. Joku valittaa oliko aiheesta pakko tehdä uusi avaus ja toinen sitä, että onko syytä nostella vanhoja ketjuja ylös?

Itseäni ei kumpikaan menettely haittaa.

Äänestä

Vanhojen asioiden uudelleen käsittelyssä tulisi juttuihin uusia näkökulmia, kun on tullut etäisyyttä tapahtumiin.
Palstalla on myös jäsenet vaihtuneet ihan luonnollisista syistä, joten ei uudelleen käsittely siksikään haittaa.
Jos joku muistaa ne vanhat kirjoitukset niin hyvin, ettei aiheen uusinta kiinnosta, niin eihän uusiin keskusteluihin ole pakko osallistua.

Äänestä
  • Jos sitten aihe kiinnostaa, ei mikään estä avaamasta uutta ketjua aiheen käsittelemiseksi. Aivan eri asia on hinata kymmeniä viestejä sisältäviä vanhoja ketjuja tänne.
    El tässä ole kysymys muistamisesta, Sekin tosin on rajallista enkä pidä kovinkaan arvokkaana sitä mitä kukin on joskus kirjoittanut.
    Asia ketjuissakin mieli saattaa olla muutunut useampaan kertaan, jopa käytetyt nikitkin.

    Äänestä

Onhan sanonta, on niin monta mielipidettä kun on osanottajia.
Toisaalta voisi aloittaa uuden ketjun jostain mielenkiintoisesta ketjusta vinkin löytäneenä, pitkiä ketjuja on muutenkin hankala seurata.
Joskus kun vanha ketju on pulpahtanut pintaan ja haen sitä viimeistä kirjoitusta jonka ansiosta ketju on esillä, sieltä löytyy pari kolme sanaa, joskus aivan merkityksettömiä!
Ei hyvä, on minun mielipiteeni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Typerä homma kaivaa kirjoitti:

Mitä mieltä olette onko syytä nostella vanhoja ketjuja ylös.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu