Vanhat ketjut

Typerä homma kaivaa

Mitä mieltä olette onko syytä nostella vanhoja ketjuja ylös.

16

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen aivan samaa mieltä

    • 2 + 17

      Mitähän mieltä minä olisin ..... ei saisi niitä nostella!! niih'

      Mieluummin uutta kehiin, kiitos!

    • pöljä kuten moni mu

      Oikeastaan ei uusiakaan ole syytä sen enempää availla.

      Näkee että vain muutama harva on kirjoittanut niihin, useimmiten on vastannut itselleen ketjun avaaja eri nikeillä.

      Uusien aiheetkin ovat aika mitäänsanomattomia ja tylsiä.

    • ¤--¤

      Ne nousee nyt uudistuksen jälkeen nostamattakin.
      Usein on etusivu täynnä ikivanhoja ketjuja.
      Ei mikään ihme, jos joku menee jatkamaan, kun ei hoksaa katsoa aloitusvuotta.

      • ei edes lukija

        Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.


      • lukija sentään
        ei edes lukija kirjoitti:

        Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.

        kuka hyvä täältä on muka lähtenyt ?


      • kieliriidat muka
        ei edes lukija kirjoitti:

        Palsta on aivan näivettynyt, kieliriidat on saanet monet hyvät kirjoittajat karkoitettua! Sääli.

        eihän täällä mitään kunnon kieliriitoja, muutama halveksii suomenkielisiä, ei kannata alentua sellaisten kanssa edes keskusteluun.


    • Meillä on jo kaikilla sen verran dementian alkua, että vanhat asia on unohdettu, joten voisihan ne asiat käydä uutenakin juttuna läpi, jos ne kiinnostaa.
      Eikä niitä pitkiä vanhoja ketjuja kukaan viitsi lukea läpi.

      • aleksandrovits

        Erittäin hyvin perusteltu näkemys Jopelilla.


      • Arkisto = arkisto

        Ketä vanhat jutut kiinnostaa, ketä ei, Arkistojen ovet ovat kaikille avoimet. Vanhoista jutuista kiinnostuneet voivat mainiosti käydä siellä niitä lukemassa.

        Kuten huomattu ei kaikki avatut ketjutkaan kaikkia kiinnosta.
        Dementtia on yksilön asia eikä täällä kaikki sitä sairasta, joten on virheellistä jonkun Jopelin alias aleksandrovitsin lähteä sitä yleistämään.


    • Olen syyllistynyt moiseen kerran,taisi olla Ruunenketju.Ketju kulki leppoisaan tyyliin,jota nykyisistä nälvimisketjuista ei voi sanoa.
      Yritetään olla niin ylilyöntiasemassa,että aloite hukkuu pelkään peräsuolisaasteeseen.
      Olen ollut viikkoja ilman näitä mielipiteiden harhaanjohtavia kannusteloukkuja ja huomaan,että elän,täysipainoista omaishoitajan elämää ja harrastan,hengitän ja olen vapaa kaikesta minuun kohdistuvasta negatiivisestä arvostelusta.teidän Ama

    • katleija

      Arkisto-keskustelut saisivat mieluimmin olla arkistossa. Tosin tuo kirjaketju oli hyvä näyte viiden vuoden takaisesta keskustelutyylistä palstallamme.

    • Laritsa M

      Välillä tuntuu siltä, että ei ole hyvä mitenkään. Joku valittaa oliko aiheesta pakko tehdä uusi avaus ja toinen sitä, että onko syytä nostella vanhoja ketjuja ylös?

      Itseäni ei kumpikaan menettely haittaa.

    • Jopel+nk

      Vanhojen asioiden uudelleen käsittelyssä tulisi juttuihin uusia näkökulmia, kun on tullut etäisyyttä tapahtumiin.
      Palstalla on myös jäsenet vaihtuneet ihan luonnollisista syistä, joten ei uudelleen käsittely siksikään haittaa.
      Jos joku muistaa ne vanhat kirjoitukset niin hyvin, ettei aiheen uusinta kiinnosta, niin eihän uusiin keskusteluihin ole pakko osallistua.

      • maanviljelijä*

        Jos sitten aihe kiinnostaa, ei mikään estä avaamasta uutta ketjua aiheen käsittelemiseksi. Aivan eri asia on hinata kymmeniä viestejä sisältäviä vanhoja ketjuja tänne.
        El tässä ole kysymys muistamisesta, Sekin tosin on rajallista enkä pidä kovinkaan arvokkaana sitä mitä kukin on joskus kirjoittanut.
        Asia ketjuissakin mieli saattaa olla muutunut useampaan kertaan, jopa käytetyt nikitkin.


    • *Kukkahame*

      Onhan sanonta, on niin monta mielipidettä kun on osanottajia.
      Toisaalta voisi aloittaa uuden ketjun jostain mielenkiintoisesta ketjusta vinkin löytäneenä, pitkiä ketjuja on muutenkin hankala seurata.
      Joskus kun vanha ketju on pulpahtanut pintaan ja haen sitä viimeistä kirjoitusta jonka ansiosta ketju on esillä, sieltä löytyy pari kolme sanaa, joskus aivan merkityksettömiä!
      Ei hyvä, on minun mielipiteeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      315
      1725
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1247
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1126
    5. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      813
    6. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      57
      804
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      74
      789
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      767
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      760
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe