Seuraavaksi SRK:n tunnustus

Saadaanko SRK:n johtokunnalta saman tyyppinen julkinen tunnnustus siitä että SRK tteki väärin monille uskovaisille 1970-80-lukujen hoitokokousten aikaan.
11177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tässä yhteydessä pitäisi myös tämä paketti avata.

Äänestä
  • SRK:n johto: "Hoitokokoukset olivat siunauksellisia."

    Puhujienkokous: "1970-luku oli rakkauden ja anteeksiantamisen aikaa."

    Milloin SRK tunnustaa nämä valheet ?

    Äänestä

JEESUKSEN NIMESSÄ ja SOVINTOVERESSÄ, KAIKKI synnit on TEILLE ANTEEKSIANNETTU!

Äänestä
  • Mitenkäs insestiä harrastaneet saarnamiehet antavat syntejä anteeksi, koska ovat itse syyllistyneet sellaisiin ijletyksiin, jotka Jumalan silmissä on kauhistus !
    Ette te voi Jumalaa puijata, kuten ihmisiä.

    Äänestä

mestarit ja hoitokokousten pääpukarit ovat suurelta osin jo helvetin eliittiä. Ja selvitettävääkin on jo kertynyt niin paljon, että parempi olisi, jos luotaisiin kertaheitolla uudet taivaat ja maat!

Äänestä

Moni on kiitellyt SRK:n tiedotustialisuuden kohdalla sitä että virheiden ja vääryyksien myöntäminen auttaa pedoilian uhreja eheytymään, he saavat myötätuntoa.

On todettu, että pedofilian uhrin kannalta on erittäin traumatisoivaa, jos hänen kokemaansa vääryttä ei suoraan sanota vääryydeksi, koska tällöin hänelle ei (julkisesti) palauteta hänen ihmisarvoaan ja vapauteta häntä häpeän ja syyllisyyden taakasta. Tila voi johtaa itsevihaan ja jopa itsetuhoon.

Miettikääpä, miten samankaltainen kokemus on hoitokokousten uhreilla. Mutta meidän kipuamme ei ole kukaan tunnustanut SRK:ssa, Meidän vääryydellä erottamiset, julkiset häpäisyt seurakunan edessä ja muut kohtuuttomuudet ovat edelleen ääneen tunnustamatta!

Äänestä
  • kommentti sinulta hoitokousten raastavista jälkimainingeista. Häpäisy vähättelyineen on voimissaan edelleenkin. Nytkin vielä 70-luvun epäkohtiin puuttujaa nimitetään katkeraksi vikoilijaksi, uskonsa menettäneeksi ja kaikin tavoin epätoivotuksi henkilöksi muiden vl:ien seuraan.

    Äänestä

Olisi hyvä nyt liikkeen kannalta myös hoitaa vihdoinkin hoitokokousväärydet samalla kertaa kuntoon pedofilia-asian kanssa.

Äänestä

Itse n. 30 v. seuroissa käyneenä, en siis nykyisin enään, voinen tuhansia saarnoja kuunnelleena sanoa, että saarnamiesten puppu ja "löysä keihäs ei uppoa" , siis pakko on pitää pintaa, eikä missään vaiheessa tunnustaa
olevansa väärässä.

Hoitokokouksetkin oli mitä suurinta räävää vl-vanhuksia kohtaan.

Ei se ime nykysivistyneeseen, missä vaiheessa SRK tunnustaa, valheensa,
sitä hauskemmaksi vl-uskonto tulee/jää.

Äänestä
  • Muistatko, että kaikenikäiset saattoivat olla uhreja, eivät ainoastaan vanhukset!

    Erotettujen/erkaantuneiden lapset saivat myös tuntea nahoissaan kun naapurin lapset alkoivat hyljeksiä eikä syytettyjen kotiin saanut enää mennä.

    Äänestä

"löysä keihäs ei uppoa" kröhööm, tämä totisesti pitänee paikkansa myös erään ihmisfysiologisen tapahtuman yhteydessä... :D Huvittava sanonta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko vihdoin aika? kirjoitti:

Saadaanko SRK:n johtokunnalta saman tyyppinen julkinen tunnnustus siitä että SRK tteki väärin monille uskovaisille 1970-80-lukujen hoitokokousten aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu