Onko ulkopaikkakuntalaisen mahdotonta löytää ilmainen parkkipaikka aurakadun läheltä? Olen menossa viikon kurssille, joka järjestetään ravintola galaxyn talossa ja en viitsisi joka päivä parkkihalliin viedä ja maksaa siitä. Parkin tarvitsisin 17-21 aikana.
Aurakadun läheltä ilmainen parkkipaikka?
25
7857
Vastaukset
- yxkaks
No eihän Sinun tarvitse maksaa kuin 17.00-18.00 välinen aika, koska parkkipaikat ovat sen jälkeen aamuun asti imaisia. Eli muutama euro viikon kurssista. Ei ole paljon.
Tai onkohan kyselijä kuitenkin joku turkulainen, joka hävyttömästi etsii ilmaista paikkaa jostakin pihalta? Turkulaiseks mua maalaista ei kyllä saa.. :D Ja en tiennyt edes tuosta että kuuden jälkeen kaikki ilmaisia, toi autto jo tosi paljon kun eihän se tunti nyt paljoa maksa :)
- ennen klo 18
Kuuden jälkeen parkit täyttyy asukkaiden autoista, joten asioilla käyvän on vaikea saada autoa parkkiin. Joka asia on ihan perseestä.
Mutta viiden aikaan kyllä saa auton parkkiin ja joutuu sen tunnin maksamaan.
Minusta parkkien pitäisi olla maksullisia 24/7, hinta voisi olla halvempi virka-ajan jälkeen, mutta ilmaisia noiden paikkojen ei pitäisi olla ettei asukkaan omi katuja autoilleen.
- piiiiiu
Vie Kaskenmäkeen Kaskenkadulle auto ja kävele mäki alas...
- Taksilla pääsee
Miksi paikoitus pitäisi olla ilmaista?
Kyseessä on Turun keskustan kallis tonttimaa.
Jos on varaa autoon, on varaa parkkimaksuihinkin. En aio kyllä taksilla lähteä sadan kilometrin päästä turkuun että..
Kunhan nyt kyselin, jos ilmaisiakin parkkipaikkoja olisi, näköjään väärin sekin.- Turkku InvaP
Mää lainaan sulle InvaP-klappuni kohtuuhinnasta viikoksi. Ilmainen ysäköinti kaikkialla vaikka kuinka kauan. Ota yhteyttä!
- Asukaspysäköijä
Tuu dösällä! Suurkaupungeissa ei ole tapana ajella ja paikoitella omalla autolla Kauppatoreilla. Et sä Hesassakaan autoas ilmaiseksi ydinkeskustaan saa? Jopa keskustan asukkaat joutuvat maksamaan omien autojensa pitämisestä katujen varsilla iltaisin ja öisin!
- Autot tonteille..
Asukkaat ja ei asukkaat saavat pitää öisin ja iltaisin autojaan ilman mitään korvausta. Mutta naurettavaan muutaman kympin hintaan asukas saa asukaspysäköintiluvalla sosialisoida kaupungin katua omaan käyttönsä.
Kaikki ruudut maksullisisiksi myös yöllä ja asukaspysäköinnin hinta kympeista satasiin. Jos joku poliitikko kannattaa tätä niin voi saada ääneni seuraavissa vaaleissa, edellyttäen ettei kuitenkaan halua hassata rahaa raideliikenteeseen. - Oksennus ikkunassa
Autot tonteille.. kirjoitti:
Asukkaat ja ei asukkaat saavat pitää öisin ja iltaisin autojaan ilman mitään korvausta. Mutta naurettavaan muutaman kympin hintaan asukas saa asukaspysäköintiluvalla sosialisoida kaupungin katua omaan käyttönsä.
Kaikki ruudut maksullisisiksi myös yöllä ja asukaspysäköinnin hinta kympeista satasiin. Jos joku poliitikko kannattaa tätä niin voi saada ääneni seuraavissa vaaleissa, edellyttäen ettei kuitenkaan halua hassata rahaa raideliikenteeseen.Keskustan asukkaat maksavat jo nyt parhaimmillaan/pahimmillaan monta sataa vuodessa pysäköinnistään ilkivallan, sotkemisen ja muiden pysäköitsijöiden ajotaidottomuuden ja toisten omaisuuden huomioimattomuuden kautta siivous- ja vakuutuskuluina. Itse pysäköintilupa on se halvin osuus tässä lystissä.
- hintaa ylös
Oksennus ikkunassa kirjoitti:
Keskustan asukkaat maksavat jo nyt parhaimmillaan/pahimmillaan monta sataa vuodessa pysäköinnistään ilkivallan, sotkemisen ja muiden pysäköitsijöiden ajotaidottomuuden ja toisten omaisuuden huomioimattomuuden kautta siivous- ja vakuutuskuluina. Itse pysäköintilupa on se halvin osuus tässä lystissä.
Asukaspysäköinnin hintaa pitäisikin nostaa reippaasti, niin paljon että maksulliset parkkihallit alkaa kiinnostaa.
Kaupungissa autoaan ilkivallan kohteina pitävien vakuutusmaksuihin kyllä osallistuu myös maalaiset vakuutusmaksuissaan.
Se olisikin hyvä jos keskustan katupysäköijien vakuutusmaksut olisivat korkeampia kuin omassa tilavassa tallissa autoaan pitävien. - Trollipollipoks
hintaa ylös kirjoitti:
Asukaspysäköinnin hintaa pitäisikin nostaa reippaasti, niin paljon että maksulliset parkkihallit alkaa kiinnostaa.
Kaupungissa autoaan ilkivallan kohteina pitävien vakuutusmaksuihin kyllä osallistuu myös maalaiset vakuutusmaksuissaan.
Se olisikin hyvä jos keskustan katupysäköijien vakuutusmaksut olisivat korkeampia kuin omassa tilavassa tallissa autoaan pitävien.Tähän ei voi vastata kuin asiaankuuluvalla kuvalla:
http://fox.naurunappula.com/nn/0/227/390/437893.jpg - juntti vaan
hintaa ylös kirjoitti:
Asukaspysäköinnin hintaa pitäisikin nostaa reippaasti, niin paljon että maksulliset parkkihallit alkaa kiinnostaa.
Kaupungissa autoaan ilkivallan kohteina pitävien vakuutusmaksuihin kyllä osallistuu myös maalaiset vakuutusmaksuissaan.
Se olisikin hyvä jos keskustan katupysäköijien vakuutusmaksut olisivat korkeampia kuin omassa tilavassa tallissa autoaan pitävien.hei kaikki, tää on i han hanurista. kaupungillahan pitäisi olla vevollisuus tarjota paikka asuville ja asioiville. sehän ei tuo muutakon rahaa yrityksille/kaupungille. Itse ainakin valitsen paikan missä ei parkista tarvitse maksaa.jollei sellaista tarjota niin en kyllä asioikaan!!!!!!!
- Ilmainen?
Minun mielestäni asukasparkkipaikka kadulla maksaa monta sataa vuodessa. Olisi se ihan kauheaa jos muualta keskustaan töihin tulevat autot saisivat pitää varattuina niitä asukkaitten paikkoja kaiket päivät omaan tarpeeseensa! Missä sinä sitten pitäisit autosi? Meidän kiinteistö on rakennettu niin täyteen, ettei pihalle ole mantunut yhtään autopaikaa. Ajattele sellaista kanssa! Minä äänestän sellaista politiikkoa, joka lupaa järjestää keskustassa asuville halvan autopaikan. Vaikka kauppatorin alle.
- Taksilla pääsee
Miksi kaupungin pitää järjestää keskustassa asuvalle halpa autopaikan?
Teillähän on omat asuntoyhtiöt ja omat rakennusoikeutenne. Jokainen taloyhtiö saa hoitaa omat paikoituksensa ja rakentaa vaikka parkkitalon yhdessä muiden taloyhtiöiden kanssa.
Miksi sinunkin taloyhtiössä asuvien autottomien pitäisi maksaa autoilevien kustannukset?
Asuntojen hinnoittelussa pitää erottaa asunnon hinta parkkipaikkojen hinnoista. Ne jotka haluavat pitää peltilehmiään pihalla tai autotalleissa, maksakoot käyvän hinnan siitä. Juuri siksi en asu 1940-luvun jälkeen rakennetussa taloyhtiössä, koska en halua, että piha on täynnä parkkiruutuja. Meidän pihalla on puita, pensaita, kukkaistutuksia ja kesäisin puutarhakalusteet, eikä ainoatakaan autoa.
Sinun henkilöautossasi ei voi matkustaa kukaan muu kuin sinä ja perheesi ja tuttavasi, julkista liikennettä voi käyttää kaikki. Sinun kotikirjaston kirjoja voi lukea vain sinun perheesi, julkisen kirjaston kirjoja kaikki. Pitäisikö meidän maksaa sinun kotikirjaston kirjatkin?
Keskustan tonttimaa on kallista ja jos sitä pelilehmäänsä siellä pitää, niin siitä saa maksaa.
Kumma juttu, että markkinataloudesta ja yksityisomistuksesta paasaavat autoilijat haluavat sosialisoida autoilun kustannukset kaikille veronmaksajille. - voi elämän kevät
Eipäs valehdella Asukaspysäköintimaksu on 50€/vuosi, eli ihan naurettavan halpa.
Ahneuksissa on rakennettu tontti niin täyteen ettei sinne mahdu autoja ja sitten vingutaan kaupungilta pysäköintitilaa?
Auton pysäköinti vie noin 10 neliötä katutilaa, eli maksu on vain 42 senttiä neliö/kk.
Aluksi tuon 50€/vuosi voisi muuttaa 50€/kk, eikä sekään ole vielä kohtuullinen korvaus julkisen omaisuuden sosialisoimisesta.
Ei täältä pikkukylästä busseja oikein sinne kulje pitäis puoleen väliin ajaa isommalle bussiasemalle.. Junarataa ei lähimaillakaan.
No, kai mä johonkin autoni saan tungettua, jos nyt paikan päälle edes löydän. :)- Tampesterista
Kaupunkiin huomaat tulleesi siitä, että sinua varoitetaan tienposken liikennemerkein vastaantulevasta liikenteestä!
Haha. Joo. Vähän toista liikenne tuolla kun täällä.. Aurakatu olikin ihan keskustassa, tyhmänä voin sanoa että sekin tuli yllätyksenä luulin olevan sivummassa, mutta selvisin ja sain parkin joten näin kai jatkossakin.
- Taksilla pääsee
Parkkitaloissa on tilaa, Louheen pääsee Helsiginkadun -Ratapihankadun kautta ja ulos pääsee torin nurkalta, josta on kaksi korttelia kurssipaikallesi.
Niin helppoa se on, mutta ahneet autoilijat haluaa säästää kaikesta. Se on sitä autoilun "vapautta".- Aivan täpölä vastaan
Olipa pölijä kommentti! Miksi pitäs jostain parkkipaikasta maksaa jos pikkutiedolla saa ilimaseksi. Miksi autoilijan pitäs olla niin tyhymä että maksaisi vielä parkista ihan ehdoin tahdoin. Jos on auto niin ei se sentään tyhymäksi kettään tee. Ihan joutava kommentti. Mun ymmärtääkseni täällä kysyttiin vinkiä ilimasesta parkkipaikasta jos ei ossaa siihen vastata niin mihin sitten >/
no enää en tarvitse tietoa kun kurssi oli jo huhtikuussa..
- Vinkkiä sullekin
Misäs pysäköit? Olitkos se sinä joka kirjoitit lehdessä, että sai ilmasieksi parkkipaikan koko loppupäiväksi ortodoksikirkon pihalta kun vaan muisti maksaa parin viikon sisällä klasiin ilmestyneen sakkolapun. Mainio ja halpa konsti koko päivän pysäköintiongelman ratkaisuksi!
- K. Roisos
Sakko ei tunnu meikäläisen rahoissa missään. Mieluusti vaikka päivittäin makselen, kun hyvän paikan sillä saan. Köyhää sakko varmaan pikkisen harmittaa? Näin se tasavero toimii progressiivisesti?
- No__taboo
en saanut sakkoja..jonkun kaupungintalonko parkkipaikalla autoni oli..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918