Mulla on noin 6kk ikänen tyttö pentu ja se pissailee sisälle. Oon kuullu että ruokasooda auttaa tohon pissan hajuun mutta kuinka paljo sitä pitää antaa ja miten ? Yritin eka ihan lusikalla antaa suoraan suuhun mutta ei onnistunut. Ruokaan kun sitä sotkin niin pentu ei syönyt ollenkaan. Onko ideoita ?
Ruokasoodan annostelu ?
Despered soul
2149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ööööh...provo?
Ei kukaan järkevä ihminen syötä kissalleen ruokasoodaa(tämä ei sitten ole mikään sodan julistus..)
Söisitkö ruokasooda itse?
Kissan pissan hajua et voi muuttaa, paitsi kastraatiolla jolloin mahdollinen väkevä haju "laimenee". Aloitus kysymyksesi huomioiden muitutan että ks toimenpiteen saa suorittaa ainoastaan pätevä eläinlääkäri.
Voit pissattuja kohtia LATTIALLA pestä vaikka etikka/vesi liuoksella. Se on ihan hyvä kotikonsti.
Älä anna kissallesi enään missään nimessä tuollaisia aineita suuhun/ruokaan.
Yleistä kissoista -palstalla on keskustelua soodasta ja kissan pissan hajusta.. siellä kylläkin puhutaan että ruokasoodaa laitettaisiin näihin kissan tekemille pisukohdille itse huonekaluihin (sohviin yms.) eikä missään nimessä syötetä sitä kissalle.? mutta kuulemaasi huhuun en lähe sen enempi sitte kommentoimaan, en nimittäin tiedä.. mutta aika hullulta kuulostaa :D
viestissä kerrot vain että kissasi pissaa sisälle.? kokemuksia omaavat osaisivat varmasti auttaa enemmän jos kertoisit tarkemmin, onko kissasi esim. ilman syytä alkanut pisutella lattialle hiekkaboxin sijaan tai eikö kissa suostu tai ole ikinä opetettu käymään hiekkaboxissa tai muuta sellaista..