Vanhoillislestadiolaisuus kiinnostaa
Surffari.
3164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tosiasia on että liika uskonnollisuus on usein sairasta.
Asiat on arvioitava aina itse, eikä uskottava sokeasti mitään auktoriteettia. Myöskään raaamattua kirjaimellisesti tulkittana, tms. ihmisten kirjoittamaa ns "parempaa tietoa".
Uskontoa ja uskonnon pohjalta lähteviä määräyksiä ja luokitteluja ei koskaan saa ottaa liian vakavasti. Aina ennen tällaisia "oletuksia" tulee järki, tieto, oikeudentunto, rehellisyys, suhteellisuudentaju, tasa-arvo, yhtäläiset ihmisoikeudet ja myötätunto,
Jumala ei voi olla näitä asioita vastaan. Koskaan.
Jos näitä asioita ei kunnioiteta yli uskonnollisten oletusten, syntyy vinoumia ja vääristymiä. Jotka johtavat tällaiseenkin jopa.
Kyllähän se kiinnostaa, kun itsensä Jumalan yläpuolelle korottaneissa vanhoillislestadiolaisissa löytyykin yli 10 pedofiili-saarnamiestä, lähes 100 muuta pedofiilia ja useita satoja lapsiuhreja.
SRK-lestadiolaisuus on tässäkin asiassa samoilla vesillä kuin katolinen kirkko.