Hesarissa oli viikonloppuna rivi-ilmoituksissa myytävänä otsikon mukainen vene. Yritin hakea netistä tietoa, vaan eipä tuntenut sailguide- eikä yachtdatabase-sivustokaan. Tyyppimerkintä viittaisi johonkin 7-8 metrin purtiloon, muuta on vaikea päätellä. Olisiko kellään puhdasta faktaa tai jopa käyttökokemuksia?
Vital 26
paattiko
51513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on Inferno 26. Vitaliksi sitä on kutsuttu vasta "myöhäisempinä aikoina". Minulla on ollut sellainen, siis Inferno 26. Mitä haluaisit tietää?
Runko on sama kuin Inferno 26:ssa, kannen materiaalit hieman heikommat. Hyvä vene sellaiselle joka tahtoo oppia purjehtimaan. Ei hyvä valinta sellaiselle, joka ei tahdo trimmailla vaan mieluummin keskittyä oluenjuontiin.
Katso että purjeet on uudet tai laske hankintahintaan mukaan uudet purjeet. Vene ei pääse oikeuksiinsa mikäli purjeet ovat loppu.
Mistä tietää että purjeet on loppu? Mitä muuta purjedustekniikkaan liittyvää on ensisijaisen tärkeää tarkistaa? Paljonko 30 jalkaiseen maksaa purjeet noin about?
Kiitos vastauksista!
...viimeistään silloin, mikäli niitä on käytetty lähemmäs 10 kautta. Silloin ne ovat venyneet muodottomiksi. Toki purjeet saa ajettua loppuun nopeamminkin. Itse en arvostaisi yli 5 vuotta vanhoja purjeita veneen ostohetkellä.
Jos et saa isoa tai keulapurjetta säädöillä latistettua on ihana inferno hankala purjehtia. Siis jos purjeet ova venyneet muodottomiksi. Uusilla ja hyvinleikatuilla toimivilla purjeilla Infernot ovat loistavia valintoja sellaisella joka haluaa oppia paljon purjehtimisesta ja trimmaamisesta.
Venettä ostaessa pidä jäitä hatussa ja pyydä joku joka OIKEASTI osaa purjehtia mukaan venettä katsomaan ja koepurjehdukselle.
Ketään eeroa joka on vain lapsena optarilla purjehtinut on turha ottaa mukaan. Osien uusiminen maksaa ja heloitukseen saa menemään paljon rahaa.
Saatat tulla katkeraksi kaverille joka sanoo asiantuntevasti asiasta mitään tietämättä että "ei ton uusimine paljo mitään maksa, osta pois tää on hyvä"
Purjeiden hinnat menevät käsi kädessä purjekoon ja neulomoiden kanssa, arvioisin että Infernon hyvät purjeet tunnetun neulomon talvialeineen ovat seuraavanlaista hintaluokkaa:
Veikkaus Inferno 26
radiaalileikattu dacron iso ? 2400 e
kevyt G 1 mylar yms. ?1700 e
perus dacron G3 ?1000 e
Veikkaus Inferno 31
radiaalileikattu dacron iso ? 3000 e
kevyt G1 mylar yms. ?2000 e
perus dacron G3 ?1300 e
Hinnat ovat melko hatusta vedettyjä ja perustuvat laituripuheisiin....
Osta vene jossa uudehkot purjeet ja toimiva heloitus tai laske ostohinnan päälle todelliset purje ja varustelun uusimiskulut.
Hieman puolueellinen mielipide sillä omistan Vitalin, kyseessä Inferno 26:sta hieman "viritetty" tai "parannettu" malli. Aivan loistava kapistus purjehtimaan, sisätilat ovatkin olleet sitten toisarvoinen seikka venettä suunniteltaessa.
Kaikki oleellinen kuitenkin löytyy (vesivessa, tiskiallas ja pöytä, makuusijat neljälle jne.)
Mitat ja purjeet samat, mutta Vitalissa köli ilmeisen paremmin muotoiltu sekä kantta hieman kevennetty. Vene-lehdessä Vital näkynyt ainakin kaksi kertaa testeissä, sieltä kannattaa kysellä artikkeleita.
Joka tapauksessa sporttisen oloinen paatti, jolla kymmenen solmun raja rikkoontuu kohtuullisen helposti.
Olen itsekin taannoin funtsaillut vaihtoa isompaan, mutta sopivaa seuraajaa ei ihan äkkiseltään ole tullut vastaan.