Jääkö sormenjäljet?

Jääkö sormenjäljet poliisin arkistoon, jos tuomitaan sakkorangaistukseen?
3139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Henkilötuntomerkit
Kyllä ne jää. Kyse on silloin henkilötuntomerkkien ottamisesta. Jokaisessa sakolla ratkaistussa tapauksessa ei tietysti sormenjälkiä oteta. Esim. jos poliisi kirjoittaa liikkeen takahuoneessa näpistyssakon ja päästää näpistelijän sen jälkeen menemään, jää sormenjäljet ottamatta. Jos näpistelijä viedään poliisiasemalle, niin tällöin hänet rekisteröidään, jolloin otetaan sormenjäljet ja valokuvat.
Minkä tahansa rikoksen epäilty saadaan aina rekisteröidä. Jos hänet myöhemmin todetaan syyttömäksi, tiedot on poistettava rekisteristä. Jos otetaan DNA niin tällöin täytyy epäillä rikoksesta, mistä on säädetty vähintää kuusi kuukautta vankeutta.

Äänestä

Haista vittu.. :)

Äänestä

Ottakoot pois vaan, vitut minä siitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ei ole tietoa kirjoitti:

Jääkö sormenjäljet poliisin arkistoon, jos tuomitaan sakkorangaistukseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu