Nyt tarvittaisiin asiantuntijan apua.
Kaverini toi minulle läppärin korjattavaksi josta on ilmeisesti kiintolevy sökönä, vika on määritelty Porin Digimaniassa, sanoivat ettei ole mitään tehtävissä.
Tietääkö kukaan onko mahdollista palauttaa tiedostot kyseiseltä levyltä ja millä keinoin se tapahtuu, tai tekeekö joku firma ehkä tällaisia kiintolevykorjaus / tiedostonpalautus töitä?
Asiallisista vastauksista todella suuret kiitokset nyt jo etukäteen.
Kiintolevy hajonnut
10
194
Vastaukset
http://www.dataprey.fi/tietojen_palautus.html
Kannattaa muistaa että "Edullinen" on suhteellinen määre.Rikkinäiseltä kiintolevyltä ei palauteta tiedostoja kuin isolla tukulla rahaa, jos sittenkään. Hinnat lähtee jostain 300-500 eurosta ylöspäin. Jotkut firmat tekee diagnoosin ilmaiseksi ja toiset taas ei, jonka jälkeen saa sitten lopullisen hinnan tietää paljonko kuvetta pitää kaivaa.
- Data Lost
Kallistahan tuo homma usein on,mutta kyllä firmoja löytyy:
http://www.google.fi/#hl=fi&source=hp&biw=1067&bih=519&q=tietojen palautus kiintolevyltä&aq=6&aqi=g1&aql=&oq=tietojen palautus kiin&fp=96648e193261f0a1 - Kone__
Voi voi... Tyhmästä päästä kärsiii...... Tiedostot pitää varmuuskopioida viikottain.... mutta kaikki ei sitä tajua ennen kuin on liiian myöhäistä...
- ////////
Riippuu paljon miten sökönä se on. Jos esim lukupää paskana niin dataa ei voi lukea eikä pelastaa enään millään. Paitsi vaihtamalla ne kovalevyn sisässä olevat magnettikiekot täysin identtiseen toimivaan kovalevyyn tilalle samalla toivoen ettei vaihto operaatiossa tuhoudu kovin montaa sektoria.
Jos taasen levyllä oleva data ei ole tärkeää, vaan tarkoitus esim. hankkia uusi kovalevy tilalle ja saada läppäri kuntoon, niin helppo juttu. Tilaat vaan uuden kovon siihen ja asennat käyttiksen ym. uusiksi.Kiitos vastauksista!
Kyselen kaverilta, kuinka tärkeitä tiedostot ovat ja kuinka paljon hän on niiden palauttamisesta valmis maksamaan.
Kysy samalla, muistaako hän mihin on laittanut varmuuskopionsa. Se varmuuskopioista palauttaminen on kumminkin keskimäärin tonnin halvempi vaihtoehto.
Kiitti vinkistä, mutta kyseinen henkilö ei ole varmuuskopiota koneestaan tehnyt, jos hän olisi sen vaivautunut, tai osannut tehdä niin mitään ongelmaa ei olisi olemassakaan.
- creepster
Mistä näitä ihmisiä sikiää, jotka on varmoja että kovalevyt kestää ikuisesti. Mielenkiintoista olisi tietää millä perusteella kaveri ajatteli että juuri hänen levynsä ei hajoa koskaan.
- Hei!
Kliffa elää reunalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa3704045Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard1362920Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks42495SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän982327Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1162108Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --632077Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂361825Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1311667Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi271544Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest771428