Edullinen, kohtuulämmin lomalohde

Vaimo on poikamme 10 v., kanssa lähdössä eka kertaa lomalle etelämpään. Mitä olisi hyvä ottaa heti alkuusa huomioon? Kovin lämpimään ja kauas he eivät lähde. Itsellenni tulisi mieleeni Bulgaria, Romania, jne. Ajankohta matkalle on vielä täysin auki. Voi olla kuun päästä, heti kesälomien alussa. Onko ed.kohteissa mm. Bulgariasssan jo liian kuuma kesäkuun alussa? Hiostavaa yötä päviää.? Jokin ihan toinen kohde, josta jolla kulla hyviäå kokemuksia?

Entä matkatoimistojen lupaukset ja itse matkan sisältö? Millainen viidakko se on? Kuljetukset ja säiytykset?

Mitä yleensä kannattaa sisällyttää matkaan? He osaavat kyllä itsekin tehdä ruokansa hotellissa. Kannattaako kytätä viime hetken lähtöjä? Entä halpalentojen tarjontaa. Ovatko ne asialliset? Matkavakuutukset, rokotukset ym. Muuta ei nyt tule mieleeni, mutta niitä lienee tukuttian. Kiitos mlelenkiinnostanne!

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppoa

      vai semmoisia? Bulgaria tai Välimeri on ihan ok ja varmaan sieltä kyllä kohde löytyy. Nykyään matkat varataan netistä mutta kuka nyt kieltää menemästä matkatoimistoon? Ei kesäkuussa euroopassa ole liian kuumaa eikä varsinkaan kosteata. Hotelleissa ei yleensä voi tehdä ruokaa ja ei niissä ole edes jääkaappia. Äkkilähdöt ovat niin että hotelli voi olla mikä vaan eli riski siinbäkin...
      Aamupla kannatta ottaa...ei muuta. Tuota halpalenoa en ymmärrä sillä he ei järjestä lomamatkoja. Mitään erikoista rokotusta ei tarvita ja tietenkin matkavakuutus pitää olla.
      Vähän vaikuttaa että ei ole paljon tullut reissattua? Otatte valmimatkan ja eikun ajoissa lentokentälle... ei muuta tarvita....passi tai henkilökortti on eu-alueella.

    • Iloisin mielin

      Esim Mallorca voisi olla kiva kohde aloittelijalle, sama valuutta helpottaa ostosten teossa, matka ei ole liian pitkä, ja ilmastokin varmaan kesäkuun alussa aika kiva, lämmintä mutta ei hirmu helteitä yleensä. Kivat rannat ja uima-altaat, hygieniataso ok. Matkanjärjestäjissä ei suurta eroa. Oppaat neuvovat tarvittaessa käytännön ongelmissa. Huoneistohotellissa voi laitella itse aamiaiset ja pientä purtavaa, eli löytyy yleensä peruskalusto ja astiat siihen, mutta toki lomalla on lupa nauttia valmiissa pöydässä ruokailustakin. Hotellihuoneessa ei ole kokkailumahdollisuutta, mutta silloin usein aamiainen kuuluu pakettiin, tai sen voi ottaa eri maksusta. Kannattaa vaikka aloittaa siitä että marssii näiden kysymysten kanssa johonkin matkatoimistoon ja kyselee mitä he suosittelisivat, matkan voi varata toimistosta tai itse netistä. Matkailu on kivaa, ja pienet kommellukset yleensä vain naurattavat jälkeenpäin. Tietty varovaisuus on tietysti aina paikallaan, ihan niinkuin Suomessakin, eli koko omaisuutta ei kannata raahata mukanaan, ja tavaroistaan kannattaa pitää huolta. Hauskaa suunnittelua ja matkaa vaimolle ja pojalle!

    • vinkkiä

      Halpalennot on ihan hyvä tapa matkustaa. Ainakin AirBerlin on luotettava. Samoin Norwegianista en ole kuullut huonoa. Ryan Air ja Air Baltic tuntuvat olevan hieman epäluotettavampia ainakin k-palstakirjoitusten perusteella mutta kyllä niilläkin useimmat pääsevät perille ja takaisin. Hotellin voi varata itse luottettavan välityssivuston kautta (esim, booking.com). 10-vuotias saattaa olla kovinkin kiinnostunut museoista vaikka aikuiset haluaisivatkin vain ottaa aurinkoa. monista paikoista löytyy myös erityisesti lapsia kiinnostavia paikkoja kuten legolandioita, pienoisrautatietä, akvaarioita jne. Siis kaupunkimatkaa rantakohteen sijaan suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      152
      7890
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      101
      7327
    3. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      7296
    4. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7212
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6968
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      80
      6812
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6342
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6204
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5700
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5488
    Aihe