Edullinen, kohtuulämmin lomalohde

Vaimo on poikamme 10 v., kanssa lähdössä eka kertaa lomalle etelämpään. Mitä olisi hyvä ottaa heti alkuusa huomioon? Kovin lämpimään ja kauas he eivät lähde. Itsellenni tulisi mieleeni Bulgaria, Romania, jne. Ajankohta matkalle on vielä täysin auki. Voi olla kuun päästä, heti kesälomien alussa. Onko ed.kohteissa mm. Bulgariasssan jo liian kuuma kesäkuun alussa? Hiostavaa yötä päviää.? Jokin ihan toinen kohde, josta jolla kulla hyviäå kokemuksia?

Entä matkatoimistojen lupaukset ja itse matkan sisältö? Millainen viidakko se on? Kuljetukset ja säiytykset?

Mitä yleensä kannattaa sisällyttää matkaan? He osaavat kyllä itsekin tehdä ruokansa hotellissa. Kannattaako kytätä viime hetken lähtöjä? Entä halpalentojen tarjontaa. Ovatko ne asialliset? Matkavakuutukset, rokotukset ym. Muuta ei nyt tule mieleeni, mutta niitä lienee tukuttian. Kiitos mlelenkiinnostanne!

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppoa

      vai semmoisia? Bulgaria tai Välimeri on ihan ok ja varmaan sieltä kyllä kohde löytyy. Nykyään matkat varataan netistä mutta kuka nyt kieltää menemästä matkatoimistoon? Ei kesäkuussa euroopassa ole liian kuumaa eikä varsinkaan kosteata. Hotelleissa ei yleensä voi tehdä ruokaa ja ei niissä ole edes jääkaappia. Äkkilähdöt ovat niin että hotelli voi olla mikä vaan eli riski siinbäkin...
      Aamupla kannatta ottaa...ei muuta. Tuota halpalenoa en ymmärrä sillä he ei järjestä lomamatkoja. Mitään erikoista rokotusta ei tarvita ja tietenkin matkavakuutus pitää olla.
      Vähän vaikuttaa että ei ole paljon tullut reissattua? Otatte valmimatkan ja eikun ajoissa lentokentälle... ei muuta tarvita....passi tai henkilökortti on eu-alueella.

    • Iloisin mielin

      Esim Mallorca voisi olla kiva kohde aloittelijalle, sama valuutta helpottaa ostosten teossa, matka ei ole liian pitkä, ja ilmastokin varmaan kesäkuun alussa aika kiva, lämmintä mutta ei hirmu helteitä yleensä. Kivat rannat ja uima-altaat, hygieniataso ok. Matkanjärjestäjissä ei suurta eroa. Oppaat neuvovat tarvittaessa käytännön ongelmissa. Huoneistohotellissa voi laitella itse aamiaiset ja pientä purtavaa, eli löytyy yleensä peruskalusto ja astiat siihen, mutta toki lomalla on lupa nauttia valmiissa pöydässä ruokailustakin. Hotellihuoneessa ei ole kokkailumahdollisuutta, mutta silloin usein aamiainen kuuluu pakettiin, tai sen voi ottaa eri maksusta. Kannattaa vaikka aloittaa siitä että marssii näiden kysymysten kanssa johonkin matkatoimistoon ja kyselee mitä he suosittelisivat, matkan voi varata toimistosta tai itse netistä. Matkailu on kivaa, ja pienet kommellukset yleensä vain naurattavat jälkeenpäin. Tietty varovaisuus on tietysti aina paikallaan, ihan niinkuin Suomessakin, eli koko omaisuutta ei kannata raahata mukanaan, ja tavaroistaan kannattaa pitää huolta. Hauskaa suunnittelua ja matkaa vaimolle ja pojalle!

    • vinkkiä

      Halpalennot on ihan hyvä tapa matkustaa. Ainakin AirBerlin on luotettava. Samoin Norwegianista en ole kuullut huonoa. Ryan Air ja Air Baltic tuntuvat olevan hieman epäluotettavampia ainakin k-palstakirjoitusten perusteella mutta kyllä niilläkin useimmat pääsevät perille ja takaisin. Hotellin voi varata itse luottettavan välityssivuston kautta (esim, booking.com). 10-vuotias saattaa olla kovinkin kiinnostunut museoista vaikka aikuiset haluaisivatkin vain ottaa aurinkoa. monista paikoista löytyy myös erityisesti lapsia kiinnostavia paikkoja kuten legolandioita, pienoisrautatietä, akvaarioita jne. Siis kaupunkimatkaa rantakohteen sijaan suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      207
      7216
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      51
      2763
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2261
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1613
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      143
      1586
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1257
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1200
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1143
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1107
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1019
    Aihe