Apple on omalukunsa mutta Samsung Galaxy Tab Androidilla maksaa sekin noin 500e, aika paljon laitteesta jolla käytännössä ei voi tehdä muuta kuin kevyttä nettiselaamista.
Alle 200e tuollaisista leluista olisi sopiva.
Alle 200e tuollaisista leluista olisi sopiva.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On kyllä turhan tyyris tommoseks näkkäriksi mutta hinnat tulevat alaspäin kunhan halpiskilpailijoita alkaa tulemaan kesän korvilla enemmänkin markkinoille. Sitäpaitsi tekniikka kehityy joten jossain vaiheessa halpiksessa on samat tehot ja ominaisuudet kuin galaxy tabissa nyt.
Ottaen huomioon kuinka kertakäyttöisiä ovat niin 200€ on myös aika korkea hinta.. 100€ olisi sopivampi.
Tai 10 € mieluummin. Saisivat tehdä näille älypuhelimille, tableteille ja sun muille jonkinlaisen stantardoidun protokollan käyttöjärjestelmän ytimen käynnistämisestä sun muusta, niin ei tarvitsisi olla riippuvainen rautavalmistajien oikuista.
Siinähän se villakoiran ydin jo tulikin. Ei noitten lelujen valmistajat halua luopua asiakkaistaan tekemällä helpoksi riippumattoman käyttöjärjestelmän asentamisen laitteisiinsa. Jos tuollaiseen leluun laittaa vapaasti jaettavan avoimen lähdekoodin käyttöjärjestelmän niin se käyttäjä on pois asiakaskunnasta.
Kaikki varmaan tietää että ei se raha siitä raudasta tule, vaan kaikesta oheiskrääsästä mitä sen brändin ympärille on värkätty.
Aivan sama asia estää ilmaislinuksien nousemisen tavallisissa PC koneissa promillekerhosta ikuisiksi ajoiksi.
Mistäs ”oheiskrääsästä” se Android-bulkkilaitevalmistaja mahtaa saada rahaa? Googlenhan se Android-brändi on.
Ne valmistajat saavat rahaa kyllä ihan siitä, että ihmiset ostavat laitteita, joita eivät oikeasti tarvitse. Ja tätä ihmistyyppiä ei voisi vähempää kiinnostaa, tekeekö sillä vempaimella enää yhtään mitään parin vuoden päästä. Silloin on joka tapauksessa uudet muotivillitykset hankittuina.
Tätä ajoin takaa:
http://www.itviikko.fi/uutiset/2011/04/11/ipadin-haastajat-sortuvat-vanhoihin-virheisiin/20115118/7
Kunhan kiinalaiset laittavat täydet volyymit päälle niin tulee hinta alas. 200-300 €:lla tullaan vielä Android 3.0-tablettejakin myymään.
Tekninen laatu on se halpis-tablettien nykyinen ongelma. Itse uskoisin että tuo noin 250-400e tulee olemaan pikkuisen laadukkaampien (Samsung, Asus yms) tablettien hintahaarukka kunhan markkinat ensin kunnolla pääsevät käyntiin.
Apple on varmaankin tällä hetkellä se valmistaja jonka hinnoittelua muut valmistajat kyttäävät hyvin tarkasti. En tosin käsitä miksi joku Samsung laittoi ekaan Galaxy Tabiinsa niinkin huiman hintalapun aikoinaan. Yrittivätköhän jotain brändinkohotusta tms? Nyt mahdollisesti kesällä tulevissa Sampan malleissa hinnatkin ovat jotain Applen nykytasoa tai alle. Vissiin...
Onko siat kalliita ? Nyt tietysti sanot, että se on vaan "sanonta", mutta niin on tämäkin, "Älä tee sitä tänään, minkä voit huomenna jättää tekemättä", Joten......... ?