Moikka
Plätyjä syntyy koko ajan lisää ja lisää.
Kysäsin Faunataresta otaako ne kaloja. Eivät kuulema maksa mut ottavat ilmaiseksi. Tietääkö kukaan maksetaako kaloista yleensä mitään Hesassa päin.
Kiitti etukäteen.
Plätyjä liikaa
19
542
Vastaukset
- fisah KING
Tuskin noista "harmi" kaloista maksetaan missään, kannattaa vain soitella akvaliikkeet läpi josko joku niistä sulle jotain antais, ees vaidossa ;/ liike ite tietty ottaa täyden hinnan niistä niitä myydessään taas eteen päin.
ps. eihän oo miekkapyrstö hybridejä, eihän ;)- Pläty on in
Moro!
Miks sä haukut plätyjä harmikaloiksi. Tuli ihan paha mieli. Plätythän ovat kauniita ja pirtsakoita kaloja. Minulla on paljon eri värisiä, kirkkaan oranssista harmaisiin.
Miksi kalojakin luokitellaan ja toisia pidetään parempina. Onks joku kultakala parempi kuin pläty? ?
- Pläty on hieno kala
Minä sunnuntaisen vedenvaihdon yhteydessä kanssa tein vähän harvennusta akvaarion pläty-kantaan. Vaalean keltaisen uroksen ja 4 poikasta pyydystin pois. Sitten tuli ongelma, miten nämä lopettaa nopeasti. Ei niitä vessanpöntöstä viitsi elävänä alas vetää.
Mieheni tuli hätiin ja sanoi, että joko pään rutistus sormien välissä tai sitten kuumaa vettä pari desiä, johon upotat kalan, kuolee parissa sekunnissa. Tein tuon jälkimmäisen, oli nopea loppu. Pidin ne kuumassa vedessä minuutin, ettei vain jää kukaan kitumaan.
Miten te viisaammat oikein lopetatte kalanne?- korpikala-allas
elävältä keitetty. Toisaalta kyllä ymmärrän. On todella nopea kuolema, todellakin sekunti-kaksi. Tulee haavikin desifioitua samalla, kun kuumaan veteen upottaa haavin ja kalan. Ehkä tuo on parempi kuin saksilla niskat poikki, se kun ei aina mene hyppivän kalan kanssa putkeen.
Pitääpä kokeilla, nyt on mustamolli-naaraat tehneet lyyra-pyrstö-mustamolli-uroksen terhakkuuden takia jo n 30 poikasta. Syövät kyllä osan, mutta aina niitä kivien alle jää piiloon. Noita tosiaan pitää nyt harventaa. Ei muuta kun vesikattila liedelle kun lapset saa illalla nukkumaan.
- aijde
Parempi keino välttää ylikansoitus olisi tiety pitää ainoastaan jompaa kumpaa sukupuolta niin ei tervitse nirhaamista edes suunnitella.
- I like pläty
Moi!
Minä annoin ilmaiseksi pältyjä ja miekkapyrstöjä niitä haluaville. Jätin 4 pientä kalaa joita en tunnistanut kumpaa sukupuolta ne oli. Nyt ne on aikuisia ja naaraita ja koska olin jättänyt 2 urosta, niin nyt on Minullakin liikaa plätyjä, kun naaraat yhtäaikaa saa poikasia. Mikä on paras keino karsia kalakantaa akvassa, toi kuumavesi tuntuu aika hurjalta, mut toisaalta nopea on kalan loppu.
- aijde
Minulle mahtuisi muutama platy...sekä miljoonakala mikäli jollain on ylimääräisiä antaa :)
[email protected] (Paikkakunta Järvenpää) - AnnaSaara
Mitä se haittaa vaikka akvaarioliike ottaisikin täyden hinnan kaloista myydessään ne eteenpäin, muttei anna niistä rahaa niiden toimittajalle? ette te niistä rahaa saa tappamallakaan... useimmat akvaarioliikeet antaa vaihdossa jotain, jos vie hyväkuntoisia kaloja.
- Rikas Pläty
Tere!
Minulla oli liikaa kans plätyjä. Laitoin ilmoituksen suuren marketin ilmoitustaululle. Sain niistä 2 € kpl. Aika hyvin, kun niitä oli 60 kpl.
Akvaaarioliikkeissä, joista kyselin eivät olisi maksaneet mitään tai antaneet mitään tilalle. :)
- nastasi
Otan mielelläni vastaan suureen akvaarioon miljoonakaloja, platyja ja myös mustamolleja. =):
nastja78 ät hotmail.com
Hki - kajava
Moi,
Missä päin majailet kaloinesi? Minä ostaisin blatyjä jos sattuisit olemaan lähempänä. Onhan ne västäräkkejä, vai mitä värimuunnnosta? Itse olen Kuopiossa.
[email protected] - Xiphophorus
Se on PLATY eikä pläty.
- kalasi
itselläni on miljoonakalan poikasia 2 kk noin 40 teki poikasia pari päivääsi päätin pistääkaupan pystyy
- ;))
Eläviä synnyttävät eivät kovin helpolla kaupaksi mene, hyvä että kaupat edes ottavat. Sama juttu sitten myös partamonneilla, tosin niitä ei saa edes harrastajille. Sen sijaan jos onnistuu kasvattamaan vaikka helmimonnisia tai purjesampimonnia niin niistä ihan maksetaankin. Saati hienommista plekoista. Tosin nämä eivät lisäänny niin helpolla. Ei Suomessa kalankasvatuksella rahaa tee. Sitten jos on yhtään huolissaan kodeista, jonne kalat päätyvät, koteja on vaikea saada. Koska monet aloittavat eläviä synnyttävillä, eivätkä sitten ole ottaneet tarpeeksi asioista selvää. Tietotaso tasolla: "Vesihän on vain vettä, aina samanlaista...."
- dabi
Hei! Täällä olisi akvaario ilman kaloja! otathan yhteyttä jos on vielä jäljellä "ylimääräisiä"!
[email protected]
045 116 5865 - kalasi
Sama ongelma mutta vain miljoonakaloilla aloin myymään itse 2 euroa kappale
- kouvola,,,,,,,,,,,
mulla on semmonen ongelma, etten löydä kuka myis kotoa halvalla, oon etsinyt jo vuosia.
- helppohoitoinen akva
Perustimme kaksi akvaariota viime marraskuussa, ja siellä oli aluksi vain saatuja partamonninpoikasia ja 6 aikuista plätyä. Nyt tilanne on se, että voimme luovuttaa joitain kaloja pois, tai ottaa vaihdossa pari muuta (pientä) kalaa tai jotain muuta.
Meillä olisi 40 ylimääräistä plätynpoikasia (oransseja oikein kauniita 5 eri kokoa, syntyneet marras, joulu, ja tammikuussa ja helmikuussa) annettavaksi. Annetaan aina 6-8 kappaletta kerrallaan hyvään kotiin. Ovat meidän mielestä aivan suloisia, ja mahtuvat kyllä kahteen akvaarioon, mutta annetaan mielellään nopeasti pois,ennen kuin tulevat lisääntymisikäisiksi. Haku Hollolasta.
Samoin olisi tarjolla 5 partamonnia, niillä ikää alkaa olla noin 5-7 kuukautta, ja partamonninpoikasista osa alkaa olla sen verran kookkaita, että niille ei kaksi akvaariota enää kohta riitä, vaikka jokainen asuukin omassa kookkospähkinässä tai isommassa puunrungossa tai omassa kivisokkelossaan. Annetaan erityisesti naaraita pois.- Kaloista pitävä
Jos jollakulla on ylimääräisiä kaloja Tampereen seudulla, otan vastaan aika suuriin akvaarioihini ( kaksi 120 litraista, 200 litraa, 150 litraa ja 317 litraa ) eri lajeja.
Kaloilla taatusti lokoisat oltavat ja runsaasti uimatilaa.
Kahdessa akvaariossa mulla on vasta pohjakaloina muutamia kuparimonneja eikä mitään muita kaloja.
Joten muita kaloja mahtuisi kyllä reilusti.
Ainoastaan partamonneja en voi enempää ottaa, niitä mulla piisaa sen verran yhdessä akvaariossa ja en viitsi niitä majoittaa muihinkin altaisiin.
Jos et halua tappaa terveitä kalojasi, tarjoan niille erittäin hyvän hoidon , puhtaat lajille sopivat uimavedet ja monipuoliset eväät. :)
Vastaukset sähköpostiin: [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061