Noin kuukauden ajan alapääni limakalvot ovat punoittaneet ulkosynnyttimissä. Aluksi oli vähän kutinaa mutta olen laittanut alapäähäni Ceridal-öljyä, jonka jälkeen sitä ei ole enää ollut. Muita oireita ei oikeastaan ole.
Mistä tämä voi johtua? Voiko hiiva oireilla näin? Valkovuodossa en ole huomannut mitään poikkeavaa, kutinaa ja kirvelyä ei ole. Söin 10 päivän antibioottikuurin viime kuussa.
Mistä tämä voi johtua? Voiko hiiva oireilla näin? Valkovuodossa en ole huomannut mitään poikkeavaa, kutinaa ja kirvelyä ei ole. Söin 10 päivän antibioottikuurin viime kuussa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Antibioottikuuri muuttaa aina ihmisen normaalia bakteeri yms. kasvustoa. Ceridal öljy on hyvä perusvoide ja suoja. Eiköhän se punoituskin katoa, kun lääkekuurista kuluu pidempi aika.
Kiitos vastauksesta : ) Toivon että tosiaan hiivasta tms ei ole kyse vaan että tämä lähtisi itsestään ajan kanssa.
Olisikohan siitä haittaa jos ottaisi esimerkiksi suun kautta otettavan hiivalääkkeen vaikka hiivaa ei kuitenkaan olisikaan?
Lisää vastauksia?!
Voit ottaa sen hiivalääkkeen. Tuskinpa siitä mitään haittaa on, ja apteekissa farmaseutti vastaa itselääkkeitä koskeviin kysymyksiin. Mielestäni antibiootin ja hiivan yhteys on aika todennäköinen. Ei hiivaa tarvitse niin kauheasti pelätä. Oireesihan ovat varsin lieviä muutenkin. Eiköhän hiivakapseli pure ihan hyvin. Ja Ceridal-öljyn käyttö on ihan järkevää, itse rasvaan aina alapään alapesun jälkeen.
Täytyypi sitten varmaan käydä apteekissa ensi viikolla :-)
Olisikohan mahdollista että tämä olisi vain joku bakteeritasapainon häiriintyminen, joka tuli noista antibiooteista kerta oireet ovat näin vähäiset?