Hannu Hoskonen oli 24.8.1998 allekirjoittamassa Ilomantsin Ortodoksisen seurakunnan valtuuttamana, Ilomantsin ortodoksien seurakunnanvaltuuston jäsenenä, kauppakirjan, jolla myytiin rantatontti, 3200 m2 määräala, kirkkoherra Rauno Pietariselle ja hänen vaimolleen kanttori Anneli pietariselle hintaan 90400 mk = 15204 €. Mitään julkista tarjouskilpailua ei kaupan johdosta järjestetty. Muissa yhteyksissä on todettu Hannu Hoskosen, Rauno Pietarisen ja myöhemmin kunnanjohtajan toimesta potkut saaneen Pekka Matveisen muodostaneen jo kouluaikoina Ilomantsissa ns Ilomantsin Vihmerät - yhteisön. Myöhemmin tämä klikki on ajautunut eri suuntiin.
12.8.2010 Pietariset myivät kiinteistönsä joensuulaiselle miehelle. Hinta 225.000,00 €. (tieto Maanmittaustoimisto, Joensuu)
12.8.2010 Pietariset myivät kiinteistönsä joensuulaiselle miehelle. Hinta 225.000,00 €. (tieto Maanmittaustoimisto, Joensuu)
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mitä kummaa tuossa nyt on? Hyvän hinnan ovat saaneet niin kunta kuin Pietarisetkin.
Olisi hyvä että rahvaallakin eli perus äänetäjällä olisi ollut mahdollisuus tehdä tarjouksensa ja ostaa määräala.
Mutta Kepu kävelee aina yli.
Vaan ei kävele enää.
Politiikassahan on nokkimisjärjestyksenä,,,Ensin itselle,,, sitten kavereille,,,kolmantena piirijärjestö,,ja jos aikaa jää äänestäjät!
vaan kun ei tyytytä tämä jutska
No, minulla ei olisi koskaan varaa noin kalliiseen tonttiin. Ja ei Hoskonen ole ollut hinnoittelemassa talon käypää arvoa. Ja minun tietääkseni siellä asuvat ilomantsilaiset nyt. Onpa outoa, että tämä asia tuli esille nyt, vaikka julkista tämä asia on ollut jo kaupantekoaikana. Ajatelkaahan itse - melkein talon hinta jo tontista. Kyllä te haluatte olla ilkeitä ja kun haluatte - olettekin. En usko, että tästä kaupasta on kansanedustaja Hoskosen tilille siirtynyt senttiäkään. Kaipa se niin on, että pitää lietsoa kytemätöntä hiillosta - painakaa nyt täysillä vaan - vaalit ovat kohta olleet ja menneet - siinähän tästä on kysymys.
Olen kuullut kerrottavan että aikoinaan seurakuntavaltuustoon tuotiin esitys että seurakunta myöntäisi Pietariselle lainan talon rakennukseen. Hoskonen oli silloin myös srkn luottamuselimissä.
Hanke meni myttyyn kun löytyi tarpeeksi rohkea toinen srk-valtuutettu joka sanoi että eihän seurakunnan toimialaan kuulu lainojen myöntäminen yksityishenkilöille.
Mistähän muuten tulee rahoitus Hoskosen hinnakkaaseen vaalikampanjointiin. Ei ihan pikkurahoilla irtoa mainokset lehdissä ja telkkarissa.
Ja vaalien jälkeen ystävänpalvelukset maksuun?
Vastikkeetonta vaalitukea ei ole olemassakaan. Siksi varmin valinta on ehdokas, joka ei ole sidoksissa mihinkään talouspiireihin.
Mustapäiden kateus kukoistaa
Katselisivat omat varastonsa ja kertoisivat mitä löytyi.
eivät hyväksy klikkejä.
Suorat katseet, suorat sanat ja suorasekäinen käytös äänestäjiä kohtaan.
Se kun on annettu.
Mekin annamme...
Voi itku teitä kiusanhenkiä
Parjaamiseen kykenette kykenettekö korjamaan parjauksenne jälet.
Surkeaksi on mennyt ihmiselo jos ei muuta ole kerrottavaa kuin tekaistuja juttuja ja toisten ihmisten mollaamisia sekä ahneuden pirun aiheuttamaa kateutta.
Ottakaa malka ensin omasta silmästänne ennenkuin alatte ronkkia roskia muiden silmistä.
hömötianen ja tali
oo jee
kohta nähdään taas
luontoa eikä
turpeenmyyjää
pelletit taskussa
runkkarien
ulvomana
Ja eläö - ihminen
näkee mustan kissan - ja sylkäisee
sen kolme kertaa
miksi?
Koska opetettu on -
sylkäistä täytyy -
ihmisen -
kun näkee mustan kissan
siinäö se on.
vääntämässä aamutortun pyyhin peseeni Hoskosen vaalimainoskuvalla saa naamalleen jokakerta kunnon paskaa.