Hei!
Haaveilen akvaariosta, vaikken sitä saakkaan ainakaan muutamaan vuoteen.. Haluisin noin 100-160 litraisen akvan, johon laittaisin vaikkapa yhden paratiisikala koiraan, parven piikkisilmiä ja sitten joku parvi tetroja tai mahdollisesti hehkurasboroja. Piikkislmät on kyl lämpimän veden kaloja, paratiisikalat viihtyy vähän kaikenlaisissa vesissä, mutta parvikalan pitäis sitten tykätä melko lämpimästä vedestä..
Jos akvaarioon ei tulisi muuta, rasboroja vois laittaa vaikka 50 kpl. Mutta mitkä tetrat olis nättejä?
Mitä olette mieltä, sopiiko puna-aavetetra ja musta-aavetetra samaan akvaarioon? Entä tuleeko niistä helposti yksi suuri parvi? Ajattelin että esim. 10-10 näitä fisuja olis aika komia, siis samas parves :)
Entä mimmosia kokemuksia on tuliliskojen ja kalojen yhteielosta? Tiedän et siinä on paljon huonoja puolia, liskojen myrkyt ja kakat sekä peto-saalis suhde jne, mutta kaipaisin käytännön kokemuksia!
Kiitoksia jo etukäteen :)
Tetroista
4
1246
Vastaukset
- fish KING
liskot, kilpparit, sammakot eivät sovellu samaan akvaarioon kalojen kanssa koska niiden uloste on niin kovaa kamaa jota eivät kalan kidukset kestä
muutenhan tossa on ihan hyvää ideetä aluillaan :) - Peacock
Kiitos vastauksesta, fish King :)
Niin .. eivät sovi, ja vaikka näyttäis että yhteiselo sujuu hyvin niin eivät kalat näytä kärsimystään juuri yhtään :( muttta jos jollakulla on käytännön kokemuksia, niin kirjoittakaa! - Kuparitetra fani!!
Moikka!!
Mun mielestä sun kannattaisi harkita kuparitetroja! Ittelläni on niitä noin kymmenen 56L akvaariossa sinineontetrojen kanssa, kyllä ovat nättejä kaloja. Aika isoja ovat myös,ja sitten niillä on niin ihana väritys!! - ;))
Aika pieneen olet kuparitetrasi änkenyt.. Minimi on 70 litraa. http://www.akvaariokeskus.com/ab2005/kalat/tetrakalat/kuparitetra.htm
Peacock on tainnut vuodessa jo akvaarionsa saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1375318Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii514734Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333727Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom133051Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole462988Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462740Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862603Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin692337Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt581987Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1531824